رئیس سازمان بورس خبر داد؛

انحصار مجوز کارگزاری بعد از 12 سال شکسته شد

انحصار مجوز کارگزاری بعد از 12 سال شکسته شد پول من: هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار بعد از 12 سال مجوز تأسیس یک کارگزاری جدید را صادر کرد و با این اقدام انحصار از تمامی مجوزهایی که از طرف سازمان اعطا می شد برداشته شد.به گزارش پول من به نقل از بازار سرمایه، محمدعلی دهقان دهنو ی اظهار داشت: طی ۱۲ سال اخیر به دلیلهای مختلف با هیچ یک از درخواست های تأسیس شرکت کارگزاری موافقت نشده بود اما با اجرا و پیاده سازی سیاست رفع انحصار در زمینه نهادهای مالی بازار سرمایه، مجوز یک شرکت کارگزاری جدید از طرف هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار صادر و بدین ترتیب زنجیره انحصار در زمینه شرکت های کارگزاری بعد از ۱۲ سال با صدور این مجوز شکسته شد.
وی با اشاره به اینکه چهار درخواست در هیأت مدیره سازمان بورس مورد بررسی قرار گرفته است اظهار داشت: تا حالا درخواست های زیادی برای تأسیس شرکت کارگزاری دریافت شده که طبق آمار بیش از ۳۰ درخواست است اما در مرحله اول چهار درخواست، مورد بررسی گردید.
وی اضافه کرد: در این راستا تمام مدارک و مستندات این چهار درخواست دریافت و مصاحبه های تخصصی آنها نیز انجام شد و بعد از طی این مراحل در هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار طرح شد. از این چهار درخواست یک مورد به تصویب رسید که بعد از آماده سازی و فراهم شدن امکانات و مقدمات لازم توسط مؤسسان آن، در آینده نزدیک شاهد شروع فعالیت این کارگزاری خواهیم بود.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اظهار داشت: از بین این چهار درخواست، یک مورد به علت نداشتن شرایط لازم رد و دو مورد دیگر نیز با هدف رفع اشکالات، برگشت داده شد تا متقاضیان نسبت به این مساله و نقایص پرونده شأن، آگاه شوند و در صورت امکان، ایرادات را مرتفع کنند تا بتوانند بار دیگر در پروسه امتیازدهی، امتیازات لازم را به دست آورند.
دهقان دهنوی اظهار داشت: این نخستین جلسه ای بود که با هدف بررسی درخواست های تأسیس شرکت کارگزاری انجام شد و بطور قطع این شروع کار است و ما حتما درخواست های دیگر را نیز بررسی نموده و بعد از دریافت مدارک و انجام مصاحبه های اختصاصی، در هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مطرح خواهیم کرد. در این میان اگر درخواست های دریافتی امتیاز لازم را داشته باشند و تشخیص داده شود که وجود این شرکتها در بازار سرمایه کمک کننده است و اثری مثبت بر پروسه توسعه ظرفیت های بازار سرمایه خواهند داشت، مجوز آنها نیز صادر خواهد شد.
رفع انحصار، با اهمیت ترین ماموریت سازمان بورس در دوره جدید
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه با تاکید بر این که رفع انحصار از با اهمیت ترین سیاست های سازمان بورس و اوراق بهادار در دوره مدیریت وی بوده است اظهار داشت: یکی از برنامه هایی که از شروع ورود من به سازمان بورس و اوراق بهادار و در دوره ی جدید مدیریت سازمان پیگیری و بعنوان یکی از اولویت ها عرضه شد، بحث رفع انحصار از مجوزهای بازار سرمایه بود.
وی اظهار داشت: هدف از رفع انحصار در نهادهای مالی و تسهیل در صدور مجوزها، توسعه بازار سرمایه است برای اینکه نهادهای مالی، ابزارهای بازار سرمایه برای توسعه هستند. وقتی یک نهاد مالی تأسیس می شود، به مدلول این است که سرمایه، سهامداران و افراد متخصص، کارشناس و خبرگان مالی مختلفی در یک نقطه جمع شده اند تا خدمات مختلفی به مردم ارایه کنند. این تجمیع سرمایه ها، ایده ها و تخصص های مختلف، منجر به بهبود پروسه خدمات رسانی در بازار سرمایه و در نهایت توسعه این بازار می شود.
دهقان دهنوی با اشاره به این که یکی از این نهادهای خدمات دهنده در بازار سرمایه، شرکت های کارگزاری هستند اظهار داشت: با وجود نقش مهم و پررنگ شرکت های کارگزاری در ارائه خدمات به فعالان بازار سرمایه، مدت زمان زیادی از صدور آخرین مجوز شرکت کارگزاری در بازار سرمایه ایران گذشته بود بطوریکه از ۱۲ سال پیش تا کنون هیچ مجوز جدیدی در زمینه کارگزاری صادر نشده بود.
رئیس سازمان بورس در پاسخ به این پرسش که چرا تسهیل در صدور مجوز شرکت های کارگزاری دیرتر از سایر نهادهای بازار سرمایه صورت گرفت اظهار داشت: در سایر مجوزهای مربوط به نهادهای مالی، جریان صدور مجوز وجود داشت اما در زمینه شرکت های کارگزاری سال ها بود که در عمل پروسه صدور مجوز متوقف شده بود، بدین جهت دستورالعمل را بازبینی کردیم که این بازبینی زمان بر بود.
وی اضافه کرد: بعد از بازبینی در دستورالعمل، از فعالان بازار نظرخواهی کرده و نظرات مختلف را درباب دستورالعمل جدید دریافت و باردیگر برمبنای نظرات دریافتی قسمتی از آنرا اصلاح کردیم و در نهایت طی یک فراخوان از افرادی که متقاضی صدور مجوز بودند دعوت به عمل آمد.
دهقان دهنوی اظهار داشت: هم اکنون بطور رسمی اعلام می نماییم که با صدور مجوز این کارگزاری بعد از ۱۲ سال، موضوع انحصار از تمامی مجوزهایی که از طرف بازار سرمایه اعطا می شد بطور کامل برداشته شده و دیگر استفاده از واژه انحصار در زمینه صدور مجوزها در بازار سرمایه مدلول نمی دهد. هم اکنون هیچکدام از مجوزهای سازمان بورس مشمول انحصار نیستند و خوشبختانه مسیر برای درخواست و دریافت مجوز جدید در همه حوزه ها و در همه نهادهای مالی باز است.
بهبود کیفیت و کمیت خدمات کارگزاری با افزایش سطح رقابت بین آنها
دهقان دهنوی در مورد دلیلهای صادر نشدن مجوز برای شرکت های کارگزاری طی این مدت طولانی اظهار داشت: صادر نشدن مجوز تأسیس شرکت کارگزاری، دلیلهای مختلفی داشته است، برای مثال از یک منظر تلقی می شد که بازار سرمایه ظرفیت پذیرش تعداد بیشتری از شرکت های کارگزاری را ندارد یا تلقی می شد که هرچه تعداد شرکت های کارگزاری کمتر باشد، نظارت بر عملکرد آنها نیز آسان تر خواهد بود ولی امروز باتوجه به توسعه بازار سرمایه و باتوجه به حضور تعداد زیادی از افراد جامعه در این بازار، لازم است علاوه بر کیفیت، کمیت خدمات کارگزاری نیز در بازار سرمایه ارتقا یابد که این ارتقا نیز جز در جریان رقابت بین شرکت های کارگزاری محقق نمی گردد.
رئیس سازمان بورس اضافه کرد: ارتقای کیفیت و کمیت شرکت های کارگزاری بوسیله رقابت بیشتر در این صنعت محقق می شود و طبیعی است که اگر رقابت در این صنعت به اندازه کافی وجود نداشته باشد، انگیزه های نوآورانه، ارتقای کیفیت خدمات و ارائه خدمات بهتر به مشتریان نیز کمرنگ تر می شود.
وی در پاسخ به این پرسش که راه حل ارتقای کیفیت در شرکت های کارگزاری چیست اظهار داشت: ارتقای کیفیت در این است که ما با ورود کارگزاری های جدید، رقابت را تقویت نماییم.
مزایای افزایش تعداد شرکت های کارگزاری
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه سخنان خود به مزایای افزایش تعداد کارگزاری ها و انتظاراتی که سازمان از کارگزاران جدید دارد پرداخت.
به عقیده وی افزوده شدن تعداد کارگزاران تنها یکی از مزایای صدور مجوزهای جدید است. وی در این زمینه اظهار داشت: یکی از مزایای مهم تأسیس کارگزاری های جدید این است که آنها با خود ایده های جدید می آورند. بدین جهت سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در اعطای مجوز به کارگزاران و تغییراتی که در دستورالعمل آورده است همین هدف را دنبال می کند برای اینکه بازار سرمایه، امروز نیازمند ایده ها و خدمات جدید است.
وی اظهار داشت: بر این مبنا ما از افرادی که درخواست تأسیس کارگزاری جدید دارند، چندین سوال اساسی مطرح می نماییم. نخست این که چه ارزش افزوده جدیدی برای بازار سرمایه دارند. چه فعالیت جدیدی در بازار سرمایه انجام خواهند داد و برای آنکه در این بازار موفق شوند، چه ایده و کسب و کاری پیش بینی کرده اند و در نهایت برمبنای پاسخ های دریافتی آنها را امتیازدهی می نماییم.
وی اضافه کرد: بر این مبنا درخواست هایی مجوز دریافت می کنند که با ایده های جدید وارد می شوند. ما انتظار داریم مطالبی مانند فرهنگ سازی و آموزش، افزایش کیفیت خدمات و ارائه ابزارهای الکترونیکی که در معاملات استفاده می شود، تقویت شده و بیش از پیش توسعه یابد که در نهایت این توسعه و تقویت می تواند به رقابت بیشتر در آن صنعت کمک نماید.
دهقان دهنوی یکی دیگر از مزایای ورود شرکت های کارگزاری جدید به بازار سرمایه را ورود سرمایه ها و امکانات جدید دانست و اظهار داشت: شرکت های کارگزاری جدید با خودشان سرمایه جدید و امکانات جدید می آورند و بدین ترتیب کمیت خدمت رسانی هم بیشتر می شود. راه اندازی کارگزاری های بیشتر، ایجاد نمایندگی های بیشتر را به همراه داشته و پرسنل بیشتری در این صنعت به خدمت گرفته می شوند و در نهایت خدمت رسانی بیشتر و بهتری به عموم سهامداران صورت خواهد گرفت.
دلایل سهم نامتوازن کارگزاران از بازار
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه این گفتگو در پاسخ به این پرسش که چرا سهم کارگزاران بازار سرمایه از بازار بسیار متفاوت می باشد بطوریکه تعدادی از آنها در عمل فعالیت زیادی ندارند اظهار داشت: برخی از کارگزاران سهم بسیار اندکی از بازار سرمایه دارند و در عمل فعال محسوب نمی شوند، در مقابل برخی از کارگزاران بطور قابل توجهی فعال بوده، درحال توسعه هستند و خدمات خوبی نیز به فعالان بازار ارائه می کنند و زمینه توسعه بیشتر را نیز دارند. بر این اساس سهم بالای کارگزاران می تواند ناشی از کیفیت خوب خدمات آنها باشد که این امر هیچ اشکالی ندارد ضمن این که مجوزهای جدید نیز به نسبت قدرت مدیریت، قدرت نوآوری و توان سرمایه گذاری آنها صادر خواهد شد.
وی اشاره کرد: اگر کارگزاری های جدید یا کارگزاری های موجود بتوانند استراتژی خوبی دنبال کنند، می توانند سهم بیشتری از بازار به دست آورند و این امر خودبه خود موجب می شود سهم کارگزاران دیگر کاهش پیدا کند. این هنر کسانی هست که وارد این صنعت می شوند و می توانند خدمات آنها را گسترش دهند.
نظارت سازمان بر نهادهای مالی سختگیرانه تر می شود
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار درباب نقش نظارتی سازمان بورس بر عملکرد نهادهای مالی اظهار داشت: در زمینه نظارت سازمان بر نهادهای مالی، موضوع مهمی وجود دارد که باید حتما به آن اشاره کنم.
وی اظهار داشت: استراتژی اتخاذ شده در سازمان بورس و اوراق بهادار در زمینه نهادهای مالی، تسهیل نظارت های پیشینی است به این معنا که تلاش می شود راه باز شود تا افراد بتوانند با ایده و سرمایه خوبی وارد شده و خدمات مختلفی را با کیفیتی بالاتر ارائه نمایند اما این تسهیل به وجود آمده که منجر به صدور مجوزهای بیشتر می شود یک مکمل نیز دارد و آن چیزی نیست جز «تقویت نظارت های پسینی» یعنی نظارت هایی که پس از شروع کارهای نهاد مالی اتفاق می افتد.
دهقان دهنوی با اشاره به پروسه نظارت بر عملکرد نهادهای مالی در سالهای قبل اظهار داشت: پیش تر به این مقوله توجه زیادی نمی شد و اصولاً باطل کردن یا حذف کردن مجوز نهادهای مالی امر رایجی نبود و اقدامی مقبول در بازار سرمایه محسوب نمی شد، به همین دلیل اهتمام می شد بجای آن در جریان ورود نهادهای مالی جدید، سخت گیری زیادی صورت بگیرد.
وی درباب این نوع استراتژی که در گذشته در سازمان وجود داشته است اظهار داشت: البته این استراتژی از یک جهت می تواند استراتژی درستی ارزیابی شود برای اینکه لازم است همیشه در بازار سرمایه تعادل برقرار باشد و به همین جهت نه تعداد بالای نهادهای مالی یک مزیت است نه تعداد کم آنها، مهم این است که نهادهای مالی برندهای ارزش مندی داشته باشند.
دهقان دهنوی اظهار داشت: وقتی یک نهاد مالی ارزش برند داشته باشد، خود به خود ریسک ها را بهتر مدیریت می کند و خودش نیز ریسک زیادی پذیرش نمی نماید. این امر موجب می شود نظارت نیز آسان تر صورت گیرد اما اگر تعداد نهادهای مالی زیاد باشند و نظارت بر آنها به اندازه کافی نباشد، این امر می تواند ریسک های بیشتری بوجود آورد.
وی اضافه کرد: بدین سبب حالا که این تصمیم در بازار سرمایه وجود دارد که بازار توسعه یافته و ایده های جدید، فرصت بروز، ظهور و اعمال پیدا کنند، لازم است نظارت، قوی تر شود تا از بروز ریسک های جدید جلوگیری شود و در این راستا سازمان بورس هیچ ابایی ندارد از این که برخورد با متخلفان به سخت ترین شکل ممکن صورت گیرد و اشد مجازات را در هر تخلف انتخاب نماید.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار اشاره کرد: قاعدتاً اگر نهادهای مالی، چه نهادهای مالی که الان حضور دارند و چه نهادهایی که مجوز می گیرند شامل کارگزاری، سبدگردان، مشاور و یا هر نهاد مالی دیگر، تخلفاتشان به نحوی باشد که ادامه فعالیتشان به صلاح نباشد، به سرعت مجوزشان باطل خواهد شد.
مسئولیت سهامداران نهادهای مالی در مقابل تخلفات و اشد مجازات برای متخلفان
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه سخنان خود، اشاره نمود که تمامی موارد نظارتی جدید و تخلفات بطور معین در دستورالعمل های جدید تعیین و تدوین شده و به زودی ابلاغ می شود اما در عین حال نکته مهم دیگری را نیز تصریح کرد.
به گفته وی در فرایندهای جدید سازمان بورس در زمینه نظارت، سهامداران نهادهای مالی مسئولیت جدی و اساسی در قبال تخلفات نهاد مالی خود برعهده خواهند داشت.
وی در این زمینه اظهار داشت: سهامداران نهادهای مالی نسبت به یکدیگر یک نوع مسئولیت تضامنی دارند برای مثال وقتی در بعضی موارد سهامداران نهاد مالی حداقل سه نفر تعیین شده یا دستورالعمل جدید کارگزاری ها به نحوی تنظیم شده است که حضور حداقل ۴ الی ۵ نفر خبره مالی برای کسب امتیاز لازم است، هدفی پشت این قضیه هست.
وی اظهار داشت: از نظر ما وقتی چند خبره و کارشناس یا شخص حقوقی در یک نهاد مالی حضور دارند، به صورتی ریسک های یکدیگر را هم کنترل می کنند و این امر سبب می شود که به صورتی نقش خودکنترلی و نظارت درونی در داخل نهاد مالی اجرا شود.
به گفته وی سازمان بورس در نظر دارد از این طریق مسئولیت پذیری شرکای نهادهای مالی را رسمی کرده و آنها را نسبت به رفتارهای یکدیگر آگاه کند. بدین جهت از این به بعد اینگونه نخواهد بود که سهامداران نهادهای مالی فقط از منافع آن نهاد کسب منفعت کنند اما در مقابل تخلفات آن نهاد، مسئولیتی نداشته باشند.
وی اظهار داشت: سهامداران نهادهای مالی باید بدانند متناسب با منافعی که از نهاد مالی کسب می کنند، نسبت به رفتار بقیه شرکا و اتفاقاتی که در نهاد مالی رخ می دهد، نسبت به رفتار هیأت مدیره، قوانین حاکمیت شرکتی و رعایت اصول و هنجارهای رفتاری در بازار سرمایه مسئولیت دارند و این مسئولیت در صورتیکه به درستی انجام نشود، می تواند، عواقبی را برای هر کدام از سهامداران و اعضای هیأت مدیره نهادهای مالی به همراه داشته باشد.
وی در آخر اشاره کرد: با دستورالعمل ها و مقررات تعیین شده، نظارتها سختگیرانه تر شده و با نهادهای مالی متخلف برخوردهای شدید و جدی خواهد شد.


منبع:

1400/06/06
22:41:59
5.0 / 5
286
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما