کدام معدن بیشترین وقوع حادثه را دارد؟

کدام معدن بیشترین وقوع حادثه را دارد؟ به گزارش پول من نتایج یک گزارش نشان داده است که در سال ۱۳۹۸ بیشتر از ۱۷۰۰ حادثه معدنی اتفاق افتاده و بیشترین تعداد وقوع حوادث در ارتباط با معادن استخراج ذغالسنگ بوده است.به گزارش پول من به نقل از ایسنا، بخش معدن از مهم ترین و عمده ترین بخشهای تأمین کننده مواد اولیه صنایع به حساب می آید که با داشتن ذخایر غنی مواد معدنی بعنوان یک امکان بالقوه، می تواند نقش موثری در توسعه صنعتی کشور داشته و راهگشای خیلی از معضلات خودکفایی صنعتی کشور باشد.

امروزه فعالیت اقتصادی استخراج معادن درحال بهره برداری، بعنوان یکی از زیربخش های عمده اقتصادی در کشور به حساب می آید که با عنایت به ماهیت آن در زمره فعالیت­های اقتصادی پرخطر قرار دارد.

برابر آمارها، حوادث معدنی در کنار حوادث ساختمانی بیشترین آمار تلفات نیروی کار را به خود اختصاص داده و بیشتر معضلات در باب حوادث کار در ارتباط با کارگاههای معدنی بوده است.

مطابق ماده ۶۰ قانون تأمین اجتماعی حوادث ناشی از کار به حوادثی گفته می شود که در حین انجام وظیفه و مواقعی اتفاق بیفتد که بیمه شده در کارگاه یا ساختمان و محوطه آن مشغول انجام کار باشد یا به دستور کارفرما در خارج از محوطه کارگاه عهده دار انجام ماموریتی باشد.

مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت کار در گزارشی به مقایسه حوادث معدنی در سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ پرداخته است. بر طبق این گزارش ۹۳۶ معدن در سال ۱۳۹۸ دارای واحد بهداشت و ایمنی و محیط زیست بوده که نسبت به سال قبل افزایش داشته است اما با وجود استقرار واحد ایمنی و بهداشت در معادن مذکور، تعداد وقوع حادثه و افراد حادثه دیده در معدن نسبت به سال ۱۳۹۷ افزایش داشته است.معادن استخراج سنگ و شن و ماسه، بیشترین تعداد معادن دارای واحد بهداشت و ایمنی را داشته و کمترین واحد بهداشت و ایمنی و محیط زیست در ارتباط با معادن استخراج نمک بوده است.

به باعث این گزارش، بیشترین تعداد وقوع حوادث در ارتباط با معادن استخراج ذغالسنگ خشک و بعد از آن معادن استخراج سنگ و شن و ماسه بوده است.

بررسی علت حوادث اتفاق افتاده در معادن درحال بهره برداری نشان داده است که ۱۷۷۰ حادثه معدنی در سال ۱۳۹۸ رخ داده که در مقایسه با سال ۱۳۹۷ که تعداد وقوع حادثه ۱۵۴۶ مورد بوده افزایش داشته است.بیشترین علت حادثه در سال ۱۳۹۸، تصادم یا تصادف با اجسام درحال حرکت، تماس با اجسام تیز و برنده، زبر و نوک تیز و ناهموار و برخورد عمومی یا افقی با اجسام درحال سکون گزارش شده است.

به باعث این گزارش، تعداد افراد صدمه دیده در معادن در حال بهره برداری در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ افزایش داشته و این افزایش در تعداد حوادث منجر به فوت و از کار افتادگی جزیی بیشتر دیده می شود.

قانون کار در ماده ۱۰۵ به صراحت اعلام نموده هرگاه درحین بازرسی، به تشخیص بازرس کار یا کارشناس بهداشت حرفه ای احتمال وقوع حادثه و یا بروز خطر در کارگاه داده شود، بازرس کار یا کارشناس بهداشت حرفه ای مکلف هستند مراتب را فوراً و کتباً به کارفرما یا نماینده او و رئیس مستقیم خود اطلاع دهند.

به گزارش پول من به نقل از ایسنا، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در جهت کاهش حوادث ناشی از کار و به منظور صیانت از نیروی انسانی و منابع مالی کشور، ارتقای شرایط ایمنی کار، نظارت و بازرسی های مؤثر و مستمر و استانداردسازی محیط کار را در دستور کار قرار داده و با گسترش فرهنگ ایمنی و توجه به مقوله آموزش، از بروز حوادث حین کار و ناشی از کار پیشگیری و کارگر و کارفرما را به رعایت قوانین و مقررات موجود ملزم کرده است.
1400/08/03
21:41:00
5.0 / 5
220
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , بیمه , پرداخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما