مجری پروژه كالابرگ الكترونیكی در گزارش پول من

اختیاری بودن خرید کالا در کالابرگ الکترونیکی

اختیاری بودن خرید کالا در کالابرگ الکترونیکی به گزارش پول من، مجری پروژه کالابرگ الکترونیکی از افزایش تعداد استانهای مشمول طرح اطلاع داد و با اشاره به اینکه استفاده از اعتبار کالابرگ الکترونیکی کاملا اختیاری است، اظهار داشت: با تصمیم دولت و به منظور پشتیبانی از معیشت خانوار ۱۰ قلم کالای اساسی در طرح کالابرگ الکترونیکی عرضه می شود که افراد می توانند به قیمت ثابت و با اعتبار یارانه خود یک ماه زودتر خرید کنند.حمید فرداد در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت: بزودی سه استان دیگر هم وارد فاز عملیاتی شده و مشمول این طرح می شوند.

وی در پاسخ به پرسش که آیا استان های مورد نظر از مناطق محروم یا مرزی هستند؟ اظهار داشت: استانها الزاماً محروم و مرزی نیستند، همچنان که استان هرمزگان هم کیش و هم بشاگرد را شامل می شد.

مجری پروژه کالابرگ الکترونیکی همینطور اظهار داشت: در نظر داریم بعضی از استانها که دارای فروشگاه ها و پایانه های فروشگاهی بسیار هستند، مشمول این طرح قرار گیرند.

فرداد به تشریح جزئیات راه اندازی سامانه شما و اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی پرداخت و اظهار داشت: دولت بمنظور اعمال سیاست های حمایتی خود به بستر فنی مطمئن و فراگیر نیاز دارد بدین جهت جهت رفع این نیاز، شکل گیری شبکه ملی اعتبار در دستور کار دولت قرار گرفت و سامانه "شما" افتتاح شد.

وی افزود: سامانه شما (شبکه ملی اعتبار) بستری مناسب جهت مدیریت و اختصاص کلیه اعتبارهای حمایتی بر مبنای هر کد ملی است و در صورت تحقق کامل این سامانه، امکان های گوناگونی برای دولت فراهم می شود که در این مقطع یکی از کاربردهای این سامانه، اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی است.

مجری پروژه کالابرگ الکترونیکی از استان هرمزگان به عنوان گام نخست شبکه ملی اعتبار نام برد و اظهار داشت: در گام اول، استان هرمزگان جهت اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی برگزیده شد و دولت تصمیم گرفت بمنظور تقویت سلامت غذایی خانوار، امکانی را برای آنها بوجود آورد تا کالاهای اساسی را به قیمت ثابت و به اعتبار یارانه یک ماه زودتر خرید کنند. این کار ضمن پشتیبانی از سبد غذایی خانوار، باعث پشتیبانی از معیشت آنها هم می شود.

ساز و کار خرید مردم در کالابرگ الکترونیکی

فرداد در رابطه با سازوکار اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی توضیح داد: بمنظور پشتیبانی از سبد غذایی و سلامت مردم، امکان خرید اعتباری ۱۰ قلم کالای اساسی تا سقف مبلغ یارانه خانوار، یک ماه زودتر از تاریخ واریز نقدی فراهم می شود. هم اکنون بر مبنای سبد کالاهای اساسی مصوب و سرانه مصرف هریک از آنها، سهم پرداختی خانوار از این سبد ثابت در نظر گرفته شده و مابه التفاوت آن از اعتبار یارانه تأمین می شود.

به گفته وی درصورت تغییر قیمت کالاهای سبد یاد شده، سهم پرداختی خانوار بدون تغییر باقی می ماند و این امکان برای تمام افراد مشمول دریافت یارانه که حساب یارانه آنها در استان هرمزگان افتتاح شده به صورت خودکار فعال خواهد شد.

مدیرعامل شرکت خدمات فناوری رفاه ایرانی ها با اعلان اینکه مردم در سرتاسر استان می توانند با مراجعه به فروشگاه های مجاز و متصل به شبکه، نسبت به استفاده از این اعتبار در خرید اقلام اساسی استفاده کنند، در رابطه با فرآیند خرید اقلام اساسی اظهار داشت: خرید اقلام اساسی به نحوی است که سهم پرداختی خریدار از قیمت کالا توسط آنها با بهره گیری از کارت بانکی یا به صورت نقدی پرداخت شده و مابه التفاوت آن تا قیمت روز اقلام از محل اعتبار آنها پرداخت می شود. در صورت استفاده از اعتبار تخصیصی، میزان استفاده شده از این اعتبار از یارانه خانوار کم شده و مانده آن در زمان واریز نقدی یارانه به حساب آنها واریز می شود.

مجری پروژه کالابرگ الکترونیکی، شرکت در این طرح و استفاده از این اعتبار را کاملا اختیاری دانست و اظهار داشت: استفاده از اعتبار از راه تمام کارت های بانکی که به نام سرپرست خانوار است، امکانپذیر خواهد بود. در مورد کالاهای مشمول طرح هم الزامی به خرید یک نشان تجاری خاص نیست و افراد می توانند از هر گروه کالایی اعلام شده و از هر نشان تجاری دلخواه، خرید خویش را انجام دهند.

فروشندگان کدام صنف می توانند عضو کالابرگ شوند؟

فرداد اشاره ای هم به عضویت فروشندگان در این طرح داشت و اظهار داشت: شرکت در این طرح برای فروشندگان اختیاری است. فروشندگان صنف خواربار، لبنیات، پروتئین، فروشگاه های زنجیره ای و تعاونی های مصرف می توانند با مراجعه به نرم افزارهای بازار و مایکت یا از راه درگاه الکترونیکیshoma.sfara.ir نسبت به نصب برنـامه کاربردی «شما» و ثبت نام از قسمت پنل فروشنده به این سامانه متصل شوند.

وی اظهار داشت: تسویه حساب و واریز مبالغ خریدهای اعتباری (مابه التفاوت مبلغ پرداختی مردم با قیمت کالاها) مشابه تسویه با فروشندگان از راه کارتخوان است و اتصال به این طرح کاملا مجانی بوده نیازی به پرداخت هیچگونه هزینه ای توسط فروشندگان نیست.

مدیر عامل شرکت خدمات فناوری رفاه ایرانی ها تعداد اقلام پیشبینی شده در طرح کالابرگ الکترونیکی را ۱۰ قلم کالای اساسی شامل شیر، پنیر، ماست، مرغ، تخم مرغ، برنج، روغن مایع، ماکارونی و قند و شکر نام برد و اظهار داشت: بمنظور حفظ حق آزادی در انتخاب و احترام به سلایق متفاوت در سبد مصرفی خانوار، امکان خرید از میان کالاهای متفاوت با برندهای مختلف ممکن شده است؛ به شکلی که مابه تفاوت احتمالی میان قیمت کالاهای انتخابی با قیمت کالاهای مرجع، توسط مردم پرداخت می شود.

فرداد همینطور اظهار داشت که این امکان برقرار است که مردم بر مبنای نیاز خانوار، مقدار کمتر یا بیشتری از کالاهای اساسی را به انتخاب خود و تا سقف میزان اعتبار خرید کنند.

به گزارش پول من به نقل از ایسنا، جدول اعتبار تخصیصی به ۱۰ قلم کالای اساسی در طرح کالابرگ الکترونیکی و سرانه مشخص شده برای هر یک طبق گزارش کارآمدسازی نظام یارانه ها انجام گرفته و با هدف اعلام اولویت های اقلام غذایی بمنظور تخصیص کالابرگ الکترونیکی توسط دبیرخانه شورای عالی سلامت و امنیت غذایی در تیرماه ۱۴۰۱ تهیه شده است.میزان اعتبار تخصیصی به ازای سرانه هر قلم از کالاها در جدول فوق از مابه تفاوت قیمت فروش مصوب (دی۱۴۰۱) با قیمت مصوب شهریور ۱۴۰۰ به دست آمده است.

منبع:

1401/11/10
09:19:39
5.0 / 5
394
تگهای خبر: بازار , بانك , پرداخت , تجاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما