مسافران چقدر مقصر انباشت زباله در ساحل خزر هستند؟

مسافران چقدر مقصر انباشت زباله در ساحل خزر هستند؟ به گزارش پول من، «محمودآباد» یکی از قطب های گردشگری استان مازندران است؛ شهری ساحلی و پُرطرفدار که شاید همین خصوصیت باعثِ تولید زباله‌ی بیشتر در منطقه اش شده باشد. طبق تصاویر منتشرشده در گزارش تصویری ایسنا، هم اکنون زباله ها در فاصله‌ی کمتر از ۲۰ متری ساحل در بین ساختمان های مسکونی، اداری و ویلاهای تفریحی دیده می شود. این شرایط، برای مردم منطقه مشکلات زیادی بوجود آورده است. همینطور بوی نامطبوع تا شعاع یک کیلومتری از منطقه کاملاً احساس شده، شیرابه‌ی حاصل از دپوی غیراصولی زباله به دریای خزر می شود؛ این ها همگی یعنی دشمن محیط زیست، گردشگری و فرهنگ عمومی...


نخستین و اساسی ترین پرسشی که به ذهن بینندگانِ این تصاویر خطور می کند، اینست که این زباله ها کار کیست و چرا این جاست؟ آیا پاک سازی و محافظت از حریم سواحل بر عهده مردم بومی ساحل هاست؟ اگر نه، چرا نهادهای متولّی ترک فعل کرده اند؟ آیا ساخت وسازهای نامتناسب که به تجاوز به ساحل منجر شده، خطرناک نیستند؟ چه کسانی آنها را ساخته اند و به چه علّت همچنان ادامه دارد؟
محمد درویش، کنشگر و پژوهشگر محیطی در گفتگو با ایسنا درباره تاثیر فرهنگ مردم زیست بوم ساحلی در میزان محافظت از این مناطق، با عنایت به ساخت وسازهای ناهمگون در تجاوز به ساحل شهر این طور توضیح داد: بخش بسیار ناچیزی از این مساله، فرهنگ مردم این نواحی را درگیر می کند. اصل ماجرا به حاکمیت و دولت بازمی گردد. وقتی سیستمی وجود ندارد تا کسانی که اصول محافظت از محیط زیست را رعایت می کنند تشویق شده و تهدیدکننده ها مجازات شوند، افراد دیگر انگیزه ای پیدا نمی کنند که کار درست را انجام دهند.
او اظهار داشت: زمانی که یک پدر سیگار می کشد، نمی تواند به فرزندش بگوید سیگار نکش! اخیراً اعلام شده ۹۵ درصد سواحل شمال کشور توسط ارگان های مختلف اشغال شده است. وقتی خود سیستم بزرگترین متخلّف است، از مردم، حال چه بومیان و چه مسافران، چه انتظاری برای همراهی است؟
ساخت وسازهای غیر مجاز و غیرقانونی در نزدیکی ساحل محمودآباد و در مجاورت انبوهی از زباله


منبع:

1401/11/16
10:25:56
5.0 / 5
314
تگهای خبر: تولید , دولت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما