بانك مركزی اعلام كرد؛

الزام رعایت نرخ سود در بانك ها

الزام رعایت نرخ سود در بانك ها پول من: بانك مركزی با تاكید بر اینكه رعایت دستورالعمل اخیر این بانك درباره نرخ سود بانكی توسط بانكها الزامی می باشد، از مردم خواستار شد تخلفات بانك ها در این زمینه را به بانك مركزی گزارش بدهند.


به گزارش پول من به نقل از مهر، بانك مركزی در اجرای بخشنامه این بانك با موضوع الزامات نرخ سود بانكی و تاكید بر مصوبه سال گذشته شورای پول و اعتبار در خصوص رعایت نرخ سود علی الحساب سپرده های كوتاه مدت و بلند مدت یك ساله، از مردم درخواست كرد كه این بانك را در نظارت موثرتر بر موضوع یاری كنند.

براساس این گزارش، برخی از بانك ها و موسسات اعتباری در سال های اخیر تحت تاثیر فعالیت موسسات اعتباری غیرمجاز به یك رقابت ناسالم و مخرب برای جذب سپرده از طریق اعلام نرخ های سود بالاتر بدون توجه به پیامدهای آن دچار شدند. این روند مخرب ضمن افزایش بهای تمام شده پول در بانك ها مانعی در كاهش نرخ سود تسهیلات شده بود كه این امر نیز به افزایش هزینه های تولید و كاهش رقابت پذیری محصولات تولیدی منجر می شد. بنابراین بانك مركزی ضمن درك این پدیده زیان بار و هزینه آفرین، با ابلاغ بخشنامه هشت بندی در هفته گذشته بر اجرای دقیق مصوبات شورای پول و اعتبار تاكید كرد. بر این اساس، بانك ها و موسسات اعتباری موظف شدند از امروز شنبه ۱۱ شهریورماه، نرخ سود علی الحساب سپرده های سرمایه گذاری روزشمار را ۱۰ درصد و نرخ سود علی الحساب مدت دار یك ساله را حداكثر ۱۵ درصد تعیین و مبنای عمل قرار دهند.باید توجه داشت كه در سال های اخیر، زمینه لازم برای تحقق كاهش نرخ سود بانكی فراهم شده است، چرا كه نرخ تورم، كنترل و در آستانه تك رقمی قرار گرفته است و مؤسسات غیر مجاز فعال در بازار غیرمتشكل پولی نیز كه همواره عامل اخلال در اجرای سیاست های پولی و بانكی بودند، به واسطه اقدام ها و تدابیر بانك مركزی و سایر نهادهای نظارتی تعیین تكلیف شدند. همچنین یكی از اولویت ها و برنامه های اصلی دولت دوازدهم حمایت از تولید ملی، افزایش اشتغال و اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی است.بر این اساس همچنان از شبكه بانكی كشور انتظار می رود، با اجرای دقیق سیاست های پولی كشور و پایبندی متعهدانه و مجدانه به آن ها، زمینه رونق تولید و ایجاد اشتغال را در كشور بیش از پیش فراهم كنند. از سوی دیگر، از هموطنان محترم نیز تقاضا می شود در این مسیر یار و همراه بانك مركزی بوده و هرگونه تخلف بانك ها و موسسات اعتباری را در اجرای بخشنامه مربوط به نرخ سود، از طریق شماره تماس ۲۹۹۵۴۸۵۵-۰۲۱ به بانك مركزی اعلام كنند. بدیهی است بازرسان بانك مركزی نیز به صورت نظام یافته و موثر نسبت به نظارت بر اجرای دقیق بخشنامه اخیر اهتمام لازم را خواهند داشت.
 

1396/06/11
20:51:45
5.0 / 5
6197
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما