تاكتیك جدید نفتی ایران

تاكتیك جدید نفتی ایران پول من: رضا زندی روزنامه نگار و تحلیلگر مسایل نفت در اعتماد نوشت: یك هفته مانده به اعلام نظر ترامپ برای خروج احتمالی امریكا از برجام، شركت ملی نفت ایران با تدبیری درست خویش را برای روز ۱۲ مه، آماده كرده است. چطور؟۱- روزهای گذشته در خبر ها خواندید كه صادرات نفت خام ایران در ماه آوریل (فروردین و اردیبهشت) به رقم بی سابقه ۲ میلیون و ۶۲۰ هزار بشكه در روز رسیده است. آیا این به معنای افزایش تولید نفت ایران است؟ خیر.
۲- حالا یك خبر جدید به شما بدهم. با قراردادهای فروش نفتی كه امضا شده است، صادرات نفت ایران در ماه مه (اردیبهشت و خرداد) هم از متوسط صادرات نفت خام ایران در دوره بعد از برجام، بالاتر خواهد بود. پس بازار در انتظار نفت بیشتری از ایران باشد.
متوسط صادرات نفت خام ایران بعد از برجام، روزانه حدود ۲ میلیون و ۱۴۰ هزار بشكه بوده است.
۳- با عنایت به متوسط صادرات نفت خام ایران پس از برجام، (روزانه حدود ۲ میلیون و ۱۴۰ هزار بشكه)، شركت ملی نفت با اتخاذ راهكارهایی، در ماه گذشته (آوریل) و در ماه فعلی (مه) تمام نفت هایی كه روی كشتی ها یا در مخازن خشكی، ذخیره كرده بود را به فروش رسانده و می رساند. صریح بگویم كه در ماه های گذشته به دلیل تعمیرات برخی پالایشگاه های دنیا و برخی مشكلات، بخشی از نفت تولیدی ایران فروش نرفته و روی كشتی ها مانده بود.
۴- سیاست جدید شركت ملی نفت سبب آن شده است تا چنانچه ترامپ از برجام خارج شود و با همراهی اروپایی ها مشكلاتی برای فروش نفت ایران ایجاد شود، ایران بتواند برای مدتی همچنان به میزان فعلی (حدود ۲ میلیون و ۱۴۰ هزار بشكه در روز)، نفت تولید كند. حتی اگر نتواند بخشی از این تولید نفت را بفروشد، می تواند برای مدتی آن را در مخازن ذخیره سازی خشكی اش ذخیره كند و بخشی را هم روی كشتی ها نگه دارد.
۵- چین در ماه آوریل ۷۱۳ هزار بشكه در روز، هند روزانه ۷۰۰ هزار بشكه و اروپا ۸۱۵ هزار بشكه در روز نفت خام از ایران خریده اند. ژاپن نیز حدود ۱۴۰ هزار بشكه نفت خام و كره جنوبی هم حدود ۹۰ هزار بشكه در روز نفت خام از ایران خریده اند. (كره جنوبی علاوه بر نفت خام، ۱۳۰ هزار بشكه هم میعانات گازی از ایران خریده است.)
۶- اگر اروپا با تصمیم احتمالی ترامپ برای خروج از برجام همراهی نكند و با ماندن در برجام نفت ایران را بخرد، فروش نفت ایران حتی با خروج امریكا از برجام، آسیب ای نمی بیند. فقط ممكن است انتقال پول نفت كمی سخت تر شود. مگر همین الان انتقال پول نفت ایران سخت نیست؟!
3535


1397/02/16
12:10:07
5.0 / 5
4881
تگهای خبر: پول , تولید , صادرات , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما