یادداشت وارده؛

آیا برجام با اروپا شدنی است؟، نگاهی غلط و ناهمخوان با واقعیات

آیا برجام با اروپا شدنی است؟، نگاهی غلط و ناهمخوان با واقعیات پول من: خروج ترامپ از توافقنامه هسته ای و تاكید اروپا بر ادامه حضور، این سوال را مطرح كرده است كه آیا حضور اتحادیه اروپا در این پیمان، می تواند ضامن منافع اقتصادی ایران باشد یا خیر؟


به گزارش پول من به نقل از مهر، مجید شاكری تحلیل گر اقتصادی در یادداشتی به این سوال پاسخ داده است كه از نظرتان می گذرد: برخی كارشناسان اقتصادی پیشنهاداتی برای ادامه برجام با اروپا داده اند كه رئوس آن إیجاد یك صندوق جبران خسارت توسط اروپایی ها و ورود بانكهای توسعه ای اروپایی با ژنتیك دولتی به همكاری با ایران - با هدف بالا بردن هزینه تحریم بانك عامل توسط اروپایی ها- است. اما این رویكرد غلط و با واقعیات موجود ناهمخوان است.

۱- تنبیه امریكا برای عدم پایبندی به تحریم ها جریمه نقدی نیست، بلكه قطع از چرخه دلار و پیگرد قضائی در حوزه امریكاست. در اروپا اساسا ادامه حیات بانك، بدون چرخه دلار شدنی نیست؛ چون كه این «قطع» صرفا شامل تاچ چرخه انتقال نیست و مجوز های یورو دلار را هم شامل می گردد. اگر بانكی تصمیم به وصل مجدد به چرخه دلار گرفت و گردن عذرخواهی كج كرد، تازه امریكایی ها با بریدن جریمه او را وصل می كنند. این جنس از تحریم را نمی توان با «صندوق خسارت» پوشاند.

۲- اعداد جریمه معمولا انقدر بالاست كه بخش اصلی منفعت تجارت با ایران را می بلعد و تصور آن كه یك صندوق برای كنترل ریسك حاشیه ای كاركرد دارد، واقع بینانه نیست.

۳- اعمال این تنبیه، دولتی و غیر دولتی ندارد و چندان به اندازه بانك مرتبط نیست. یكی از بزرگترین ارقام جریمه در این زمینه مربوط به بانك«پی ان پاریبا» است كه چهارمین بانك بزرگ جهان است. و تصور تنش روابط امریكا- فرانسه هیچ خللی در اعمال ان تولید نكرد.

۴- اساسا در قطع از چرخه دلار، كدام مقام اروپایی چه جلوگیری فنی ای می تواند انجام دهد؟

۵- اكنون هنوز تحریم كاتسا رخ نداده و پس از رخ داد آن، با چه هزینه ای و در چه مدت بناست عملیات kyc (مشتری ات را بشناس-Know your customer) توسط بانك اروپایی رخ دهد؟ بنظر می رسد اروپا اساسا در حال فروش چیزی به ماست كه در دست ندارد. تصور برجام با اروپا، دور، نشدنی و بی ارتباط با واقعیات است و طبیعی است كه تضامین مورد اشاره رهبر معظم انقلاب و رییس جمهور محترم، از جانب اروپایی ها قابل تادیه نیست. به همان اندازه كه محور اروپا امكان مرتفع كردن نیازها مالی ایران را ندارد، ساختار قابل شكل دهی بر اساس واقعیات موجود نقشه ارزی ایران( عمان- روسیه و از همه مهمتر چین) كاملا بدون ریسك های پیش گفته، قابلیت بهره گیری دارد. نه به آن خاطر كه مثلا از بلوك غرب به شرق پناه می بریم بلكه بخاطر نقشی كه همین حالا این كشورها در نقشه ارزی و تجاری ایران دارند یا می توانند داشته باشند. تاكید بر ایده برجام با اروپا به جز اتلاف «وقت با ارزشتر از طلا» نیست. از باب وطن خواهی و بعنوان یك فارغ التحصیل مدیریت مالی كه سالهایی را نفس به نفس در كنار تاثیرات تحریم در حوزه مالی زیسته، اخطار می دهم امری به نام برجام با اروپا، به لحاظ فنی «نشدنی» است. واقعیات فنی را نمی توان با عینك سیاست دید.

1397/02/20
20:56:07
5.0 / 5
4729
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما