از ابتدای امسال تاكنون رقم خورد؛

معامله ۷ تن زعفران در بورس كالا

معامله ۷ تن زعفران در بورس كالا پول من: مدیرعامل بورس كالای ایران با اشاره به اینكه از ابتدای امسال بیش از هفت میلیون و ۵۰ گرم زعفران در تالار كشاورزی معامله شده، از امكان حضور و دریافت كد معاملات بازار مشتقه برای خارجی ها اطلاع داد.به گزارش پول من به نقل از بورس كالای ایران، حامد سلطانی نژاد در مراسم آغاز رسمی معاملات آتی زعفران در بورس كالای ایران اظهار داشت: قراردادهای آتی سكه طلا در بورس كالای ایران در سال ۱۳۸۷ افتتاح شد كه در سال نخست ۳۱۷۳ قرارداد به ارزش ۶۱ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفت كه با توسعه زیر ساخت ها و استقبال سرمایه گذاران طی سال ۱۳۹۶ معامله چهار میلیون و ۲۴۶ هزار و ۷۵۴ قرارداد به ارزش۶۵۷ هزار و ۹۶۵ میلیارد ریال در بازار آتی سكه به ثبت رسید.
وی اضافه كرد: از ابتدای سال جاری تابحال هم بیش از یك میلیون و ۳۴۵ هزار و ۹۷۴ قرارداد سكه به ارزش ۲۶۸ هزار و۴۶ میلیارد ریال مورد معامله قرار گرفته است.
مدیرعامل بورس كالای ایران در مورد خصوصیت های دارایی پایه در قراردادهای آتی اظهار نمود: نوسان پذیری قیمت دارایی پایه كه تحت تاثیر عواملی همچون نوسانات فصلی، شرایط جوی، كمبود نقدینگی كشاورزان و صادركنندگان، حضور واسطه ها و نوسانات نرخ ارز است، یكی از خصوصیت های انتخاب دارایی پایه در قراردادهای آتی است. همینطور تعیین قیمت دارایی پایه بر مبنای سازوكار رقابتی و عدم دخالت دولت، فراوانی دارایی پایه در بازار و استاندارد پذیری دارایی پایه هم دیگر خصوصیت های مطرح برای انتخاب دارایی پایه مناسب در بازار آتی به حساب می آید.
سلطانی نژاد ادامه داد: وجود فعالان قابل توجه كه در مورد قراردادهای آتی زعفران شامل زعفرانكاران، خریداران محلی، عمده فروشان، صادركنندگان، كارخانجات بسته بندی، واسطه‎ها، تعاونی‎های تولیدی‎، شركت‎های تولید كننده مواد غذایی و هم تولیدكنندگان مواد دارویی و گیاهی می شود، از موارد مهم برای انتخاب دارایی پایه در قراردادهای آتی است. در این میان، حجم قابل قبول معاملات در بازار نقدی دارایی مورد نظر و وجود مرجع قیمت نقدی معتبر برای دارایی پایه هم از موارد دیگری است كه در این رابطه می توان به آنها اشاره نمود.
رشد حجم معاملات در بازار نقدی و گواهی سپرده كالایی
سلطانی نژاد به پذیرش زعفران در بازار فیزیكی بورس كالا هم اشاره نمود و اظهار داشت: پذیرش این محصول حوزه كشاورزی در سال ۱۳۸۹ در بورس كالای ایران انجام شد و در سال ۹۵ شاهد معامله ۱۲ هزار گرم زعفران در بورس بودیم كه این رقم در سال ۹۶ به ۱۲۱ هزار گرم افزایش پیدا كرد. از ابتدای سال جاری تابحال هم بیش از هفت میلیون و ۵۰ گرم زعفران در تالار كشاورزی معامله شده كه انتظار می رود این رقم تا آخر سال با افزایش چشمگیری همراه شود.
به گفته وی، پذیرش زعفران در بازار گواهی سپرده كالایی هم در سال ۹۵ اجرایی شد و طی آن سال ۷۹۸۱ گرم از این محصول در قالب گواهی سپرده در بورس كالا معامله شد.
وی ادامه داد: در سال قبل هم بیش از یك میلیون و ۲۶۲ هزار گرم زعفران در بازار گواهی سپرده كالایی مورد دادوستد قرار گرفت و این رقم امسال تابحال به ۲۶۲ هزار و ۵۲۲ گرم رسیده است.
مدیرعامل بورس كالای ایران همینطور از امكان حضور و دریافت كد معاملات بازار مشتقه برای خارجی ها اطلاع داد و اظهار داشت: علاوه بر معامله گران داخلی، خریداران خارجی هم می توانند با دریافت كد معاملاتی بورس كالا، در معاملات نقدی و مشتقه زعفران حضور یابند.
جزئیات قرارداد آتی زعفران
سلطانی نژاد در مورد فرآیند تدوین مشخصات قرارداد آتی زعفران اظهار نمود: جهت راه اندازی این معاملات ابتدا مطالعات امكان‎سنجی و طراحی امیدنامه انجام شد و جلساتی با حضور كارشناسان حوزه زعفران در مورد طراحی مشخصات قرارداد برگزار گردید. در ادامه این فرایند، مشخصات این قرارداد در تاریخ ۱۳۹۷.۰۲.۱۷ در هیئت مدیره بورس كالا به تصویب رسید و در نهایت هیئت پذیرش كالا و اوراق بهادار مبتنی بر كالا در ۲۲ اردیبهشت ماه سال جاری این مشخصات را مورد تصویب قرارداد.
وی در ادامه به بیان این مشخصات برای دارایی پایه قراردادهای آتی زعفران پرداخت و اظهار داشت: دارایی پایه این قرارداد زعفران رشته ای بریده ممتاز (نگین) بوده و اندازه هر قرارداد شامل ۱۰۰ گرم زعفران نگین است.
مدیرعامل بورس كالا اضافه كرد: در این معاملات حد نوسان مجاز برای قیمت روزانه حداكثر مثبت و منفی سه درصد نسبت به قیمت تسویه روز قبل بوده و حجم هر سفرش حداكثر تا ۲۵قرارداد است.
این مقام مسئول در مورد ساعات معاملاتی قراردادهای آتی زعفران و سقف مجاز موقعیت های تعهدی باز اظهار نمود: معاملات قراردادهای آتی زعفران شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۲: ۳۰ الی ۱۵: ۳۰ بوده و اشخاص حقیقی دارای كد معاملاتی بازار مشتقه می توانند در هر نماد معاملاتی ۱۰۰۰ موقعیت اتخاذ كنند. اشخاص حقوقی هم می توانند در هر نماد معاملاتی ۱۰۰۰ موقعیت بگیرند كه این میزان تا ۱۰ درصد موقعیت های تعهدی باز در آن نماد در بازار قابل افزایش است.
سلطانی نژاد در مورد كارمزد این معاملات هم اظهار داشت: در جهت پشتیبانی از بخش كشاورزی كارمزد این معاملات برای سازمان بورس و اوراق بهادار و بورس كالا صفر در نظر گرفته شده و كارمزد كارگزاران هم به ازای معامله هر قرارداد ۲۰۰۰ ریال تعیین شده است.
وی به برگزاری جلسات هم اندیشی با نهادهای ذی ربط اشاره نمود و اظهار داشت: در جهت راه اندازی قراردادهای آتی زعفران پنج جلسه تخصصی میزكالایی با مبحث بررسی مشخصات قرارداد آتی زعفران برگزار گردید. همینطور جلسات هم اندیشی و فرهنگ‎سازی با فعالان حوزه زعفران در تهران و شهرستان‎ها (تربت حیدریه، زاوه، شادمهر، مشهد، فریمان و كاشمر) و هم جلسات مختلف تخصصی با شركت‎های كارگزاری به منظور هم‎اندیشی و كسب آمادگی‎های لازم برگزار گردید تا نقطه نظرات نهادهای ذی ربط و فعالان حوزه زعفران را برای آغاز این معاملات جویا شویم.
سلطانی نژاد از بحث های آموزشی هم سخن گفت و در مورد آموزش معاملات این قراردادها به كشاورزان و زعفرانكاران اظهار نمود: در جهت آموزش فعالان این حوزه با بورس كالا و نحوه معامله قراردادهای آتی زعفران و فرهنگ سازی بیشتر، از نماد زعفران در سامانه مجازی بازار مشتقه بورس كالا رونمایی گردید.
وی اضافه كرد: همینطور تهیه بروشورها و مستندات آموزشی مختص زعفران، برگزاری ۱۸۰۰ نفر ساعت كلاس آموزشی حضوری در تهران و شهرستان‎ها، برگزاری ۳۵۰نفر ساعت كلاس آموزشی غیرحضوری و انتشار مقالات مرتبط آموزشی و تحلیلی در نشریات از دیگر اقدامات آموزشی در این رابطه بوده است.
مدیرعامل بورس كالای ایران در انتها به اقدامات اجرایی راه اندازی معاملات قراردادهای آتی زعفران اشاره نمود و اظهار داشت: تصویب كارمزدهای معاملات در سازمان بورس و اوراق بهادار، هماهنگی با شركت‎های نرم افزاری و كارگزاران جهت انجام معاملات به صورت آنلاین، انجام معاملات زعفران به صورت تستی در روز سه‎شنبه مورخ ۱۳۹۷.۰۳.۰۱ و در نهایت راه اندازی معاملات واقعی قراردادهای آتی زعفران در روز جاری از اقدامات اجرایی جهت راه اندازی این معاملات بوده است.

1397/03/03
20:08:49
5.0 / 5
4657
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما