از سوی پورابراهیمی و تاجگردون صورت گرفت؛

الزام در جلوگیری از پرداخت نقدی سود سهام عدالت

الزام در جلوگیری از پرداخت نقدی سود سهام عدالت به گزارش پول من محمدرضا پورابراهیمی و غلامرضا تاجگردون، رؤسای كمیسیون های اقتصادی و برنامه و بودجه مجلس، در نامه ای به رئیس جمهور خواستار ‎جلوگیری از پرداخت نقدی سود سهام عدالت گردیدند.به گزارش پول من به نقل از خانه ملت، محمدرضا پورابراهیمی و غلامرضا تاجگردون رؤسای كمیسیون های تخصصی اقتصادی و برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، در نامه ای به رئیس جمهور خواستار ‎جلوگیری از پرداخت سود سهام عدالت از سوی دولت به صورت نقدی شدند.
متن این نامه به شرح زیر است:
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی
رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران
با سلام
احتراماً با عنایت به تصمیمات اخیر دولت در ارتباط با پرداخت سود سهام عدالت، به استحضار می رساند همانگونه كه مستحضرید در شرایط كنونی كشور كه تجهیز منابع برای اقتصاد ملی ضروری ترین موضوع محسوب می گردد، این اقدام در عمل به جز اتلاف منابع ملی چیزی به دنبال نخواهد داشت. تجربه پرداخت یارانه در كشور بیانگر لزوم اخذ تصمیماتی در اقتصاد كشور می باشد كه بتواند به جای تقسیم و توزیع منابع، بدون اثرگذاری در اقتصاد، منجر به تجهیز منابع برای افزایش بهره وری در اقتصاد كشور گردد. گزارش های اخذ شده از سازمان خصوصی سازی از وضعیت سهام عدالت بیانگر این موضوع است. با توجه به جمعیت حدود ۵۰ میلیونی دارنده سهام عدالت، مقرر گردیده كه امسال حدود ۴۰۰۰ میلیارد تومان به مشمولین پرداخت گردد كه بر اساس روش های محاسباتی انجام شده، به ازای هر نفر دارنده سهام عدالت در سال جاری، ماهیانه بین ۳ تا ۹ هزار تومان تعلق خواهد گرفت. با توجه به عدم تأثیر این سود پرداختی در افزایش قدرت خرید خانوار، پرداخت این سود به جز اتلاف منابع ملی، هیچ اثری را برای مردم و دولت دربر نخواهد داشت.
با عنایت به شرایط فوق، پیشنهاد می گردد به جای پرداخت سود نقدی غیرمؤثر در پرداخت قدرت خرید خانوار، نسبت به واگذاری اصل سهام، اقدام و انتفاع ناشی از پرداخت سود در قالب افزایش قیمت سهام به افراد منتقل گردد. مسلماً پرداخت این رقم نه تنها گره ای از مشكلات مردم باز نخواهد كرد، بلكه به جای آن می توان با ضریب حداقل چهار برابری معادل ۱۶ هزار میلیارد تومان پروژه های مهم اقتصادی در كشور اجرایی نمود كه این به نفع مردم خواهد بود و حتی در صورت تأخیر در واگذاری سهام عدالت، اثر این نگهداری سود منجر به افزایش سرمایه شركت های مشمول سهام عدالت و اجرایی شدن طرح های توسعه ای در این شركت ها گردیده و در هر زمان كه این واگذاری انجام گردد، این اثر سود پرداخت نشده و در افزایش قیمت سهام به مردم منتقل خواهد گردید.
بر این اساس امید است دستور فرمایید به هر نحو ممكن نسبت به جلوگیری از پرداخت سود سهام عدالت از سوی دولت اقدام لازم انجام گردد.
محمدرضا پورابراهیمی رئیس كمیسیون اقتصادی
غلامرضا تاجگردون رئیس كمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات
 

1396/07/13
18:56:48
5.0 / 5
5824
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما