تحت فشار آمریكا صورت گرفت؛

امتناع بانك سرمایه گذاری اروپا از پذیرش طرح مبادله با ایران

امتناع بانك سرمایه گذاری اروپا از پذیرش طرح مبادله با ایران پول من: بانك سرمایه گذاری اروپا (EIB) از قبول پیشنهاد اتحادیه اروپا برای تجارت در ایران به منظور جلوگیری از تحریم های آمریكا امتناع كرد.به گزارش پول من به نقل از مهر به نقل از رویترز، تحت فشار آمریكا، بانك سرمایه گذاری اروپا (EIB) از قبول پیشنهاد اتحادیه اروپا برای تجارت در ایران به منظور جلوگیری از تحریم های آمریكا و حفظ توافق هسته ای ۲۰۱۵، سرباز زده است. این بانك بیشتر سرمایه گذاری خویش را از آمریكا به دست می آورد.
مقاومت بازوی بانكی اتحادیه اروپا بر این واقعیت تاكید دارد كه توانایی این اتحادیه برای حفاظت از تجارت خود با ایران در مقابل تحریم های آمریكا تا چه حد محدود است. بعد از این كه دونالد ترامپ تصمیم گرفت آمریكا را از توافق هسته ای با ایران خارج كند، این كشور تحریم ها را ضد ایران بازگردانده است.
انتظار می رود روز چهارشنبه(فردا) كمیسیون اروپایی برنامه اجرایی اتحادیه اروپا برای تشویق بانك سرمایه گذاری اروپا جهت پشتیبانی از تجارت های انجام شده با ایران، را تایید كند. این بانك قبلا هیچ تجارتی با ایران نداشته است.
این حركت ارزش سمبولیك دارد چراكه از نظر مقامات اروپایی این كار یكی از ساده ترین راه ها در پاسخ به تقاضاهای ایران است و اثبات می كند این اتحادیه به توافق هسته ای پایبند است.
۶ دیپلمات اتحادیه اروپا، مقامات اروپایی و منابع رویترز در این بانك می گویند كه در داخل بانك سرمایه گذاری اروپا نگرانی از این كه با اجرای برنامه كمیسیون اروپا، برنامه جذب سرمایه چند میلیارد دلاری این بانك به خطر بیافتد، در حال تشدید است.
یك دیپلمات اتحادیه اروپا اظهار داشت: این بانك از طرح كمیسیون اروپا ناراضی است چراكه این بانك برای صندوق های خود از آمریكا سرمایه جذب می كند.
به عنوان یكی از بزرگترین وام گیرندگان جهان، بانك سرمایه گذاری اروپا سال قبل در بازارهای سرمایه جهان، ۵۶.۴ میلیارد یورو (۶۶ میلیارد دلار) را با فروش اوراق قرضه خود جذب كرد. این بانك نگران است كه تهدیدات تحریم آمریكا بر ضد ایران، خریداران اوراق قرضه را فراری دهد.
یكی از مقامات اتحادیه اروپا به رویترز اظهار داشت: ایالات متحده همچنان به این بانك فشار می آورد تا در ایران سرمایه گذاری نكند و در مورد عواقب این كار اخطار می دهد.
یك دیپلمات دیگر اتحادیه اروپا می گوید: این كار به هیچ وجه ساده نخواهد بود. بانك سرمایه گذاری اروپا به خوبی از خطراتی كه تحریم های آمریكا می تواند برای فعالیت هایش به دنبال داشته باشد، آگاه است.
كمیسیون اروپا در بیانیه ای ایمیلی به رویترز اظهار داشت: با این طرح این قابلیت برای بانك تولید می گردد (كه در ایران سرمایه گذاری كند)، اما بانك سرمایه گذاری اروپا مجبور به اقدامی نخواهد شد.
ایران در ماه مارچ به لیست كشورهای واجدالشرایط فعالیت بانك ای آی بی افزوده شد. اتحادیه اروپا خواستار این است كه پیش از ۶ آگوست كه تحریم های آمریكا آغاز به تاثیرگذاری می كند، طرح (تراكنش این بانك و ایران) اجرایی شده باشد.
حتی در این صورت، هیات رئیسه این بانك كه متشكل از وزیران مالی ۲۸ كشور عضو اتحادیه اروپا هستند باید در مورد این كه با تهران برای فعالیت در ایران توافق كنند، تصمیم بگیرند.
ریچارد نفیو، یكی از مقامات سابق كاخ سفید كه در دولت اوباما فعالیت می كرد می گوید: دولت امریكا اهرم های فشار زیادی برای جلوگیری از ارتباط این بانك با ایران در اختیار دارد. حتی لازم نیست برای این كار تحریم هایی را بر ضد این بانك تنظیم كند.
او ادامه داد: آمریكا و اتحادیه اروپا آن قدر یكپارچه هستند كه احتمال این كه اروپاییان بتوانند از نهادهای كنونی خود برای تراكنش با ایران استفاده كنند بسیار كم است.
نفیو اظهار داشت: اگر آنها واقعا می خواهند این كار را انجام دهند، باید موسساتی مجزا به وجود بیاورند كه هیچ ارتباطی با آمریكا نداشته باشد و سپس از این موسسات با تهدید به اقدامات تلافی جویانه در برابر آمریكا، حمایت كنند.

1397/03/17
20:29:58
5.0 / 5
5540
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما