كرباسیان مطرح كرد:

تاثیر آمریكا بر رفتار بانك های ایران

تاثیر آمریكا بر رفتار بانك های ایران به گزارش پول من وزیر امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: دستور اخیر ترامپ به صندوق بین المللی پول، هیچ تأثیری در عملكرد بانك های اروپایی و نهادهای بین المللی مالی و رفتار آن ها با ایران نخواهد داشت.به گزارش پول من به نقل از اتاق ایران، مسعود كرباسیان دستور اخیر ترامپ به نمایندگان آمریكا در صندوق بین المللی پول (International Monetary Fund) برای دادن رأی منفی به درخواست های وام ایران را كاملاً سیاسی خواند كه به شوخی روز شباهت دارد و به لحاظ اقتصادی و حقوقی هیچ معنایی ندارد.
وی اضافه كرد: پیش از اینكه این دستور ترامپ را ارزیابی كنیم، باید بپرسیم كه مگر آمریكا مالك صندوق بین المللی پول (IMF) است؟ مگر آمریكا هنوز هم فكر می كند كه كدخدا است و همه نهادهای بین المللی از آنجا دستور می گیرد؟ پاسخ ایران و پاسخ دنیا به این پرسش، منفی است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان كرد: صندوق بین المللی پول، اساسنامه مشخصی دارد كه فرآیند تصمیم گیری در این نهاد، بر عهده یك یا چند شخص نیست، دستورات صندوق به صورت گروهی و شورایی اتخاذ می گردد و رأی یك فرد هیچگاه نمی تواند زمینه های تصمیم سازی را تغییر دهد؛ برای همین این گفته یا دستور ترامپ چیزی شبیه شوخی است.
كرباسیان در پاسخ به این پرسش كه چه قدر این رفتارها می تواند در مواضع و تصمیمات بانك های اروپایی در قبال ایران تأثیرگذار باشد؟، تصریح كرد: هم اكنون شرایط به گونه دیگری پیش می رود؛ خیلی از بانك های اروپایی و آسیایی با ایران همكاری می كنند و فاینانس و اعتبارهایی هم كه به تازگی گشایش شده این موفقیت و روند رو به بهبود مناسبات بانكی ایران با كشورهای اروپایی و آسیایی را نشان داده است.
وی تأكید كرد: حقوق ایران در صندوق بین المللی پول، به هیچ وجه با دستور ترامپ سلب شدنی نیست؛ نهاد بین المللی قواعد خاص خویش را دارد و اعتبار خویش را با یك حرف بی منطق از بین نمی برد.
به گفته كرباسیان، فضا و عملكرد بانك های اروپایی و آسیایی نشان داده است كه آن ترس از آمریكا یا تاثیرگذاری تصمیمات ترامپ بر عملكرد نهادهای بین المللی و بانك های اروپایی بی معنا نیست.
وی ادامه داد: ما نباید خویش را درگیر یك حرف پوچ كنیم؛ سازمان های بین المللی مقررات خاص خویش را دارد و تصمیم یك فرد ملاك و معیار عمل نیست. این گفته ترامپ، مثل همه گفته های وی بی معنا و بی محتواست.
وزیر امور اقتصادی و دارایی تأكید كرد: رفتار و دستور ترامپ، هیچ تأثیری در عملكرد بانك های اروپایی و نهادهای بین المللی مالی و رفتار آن ها با ایران ندارد. درواقع در عمل وضعیت جور دیگری پیش می رود. فضای ارتباط بانكی ایران با بانك های اروپایی و آسیایی رو به بهبود است و رفتار مناسبی را در حوزه فاینانس و گشایش اعتبار شاهد هستیم.
گفتنی است دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریكا، چند روز گذشته نمایندگان آمریكا در صندوق بین المللی پول و بانك های توسعه بین المللی را موظف كرده كه علیه درخواست های وام ایران رأی دهند تا جمهوری اسلامی نتواند از منابع مالی آن نهادها استفاده كند.
 

1396/07/16
23:43:28
5.0 / 5
5194
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما