معاون شریعتمداری در گفتگو با مهر؛

شفافیت تنها راه مقابله با رانت، چرا برخی با مكانیزم بورس مخالفند؟

شفافیت تنها راه مقابله با رانت، چرا برخی با مكانیزم بورس مخالفند؟ پول من: معاون وزیر صنعت اظهار داشت: بورس دارای مخالفانی است كه از شفاف سازی مبادلات كالاها صدمه می بینند و دیگر رانتی برای آنها وجود ندارد؛ از این رو پشتیبانی از بازار سرمایه و بورس كالا جزو سیاستهای دولت می باشد.مهدی كرباسیان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: مزیت های بورس كالا بعنوان بستری شفاف برای مبادلات كالاها، سبب شده تا عرضه انواع محصولات همچون فولاد و پتروشیمی ها در این بازار به نفع تولیدكننده و مصرف كننده واقعی باشد و اگر رضایتی از بورس كالا وجود ندارد، به نارضایتی عده ای رانت خوار برمی گردد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این كه پشتیبانی از بازار سرمایه و بخصوص بورس كالا، جزو سیاست های دولت می باشد، اظهار داشت: بورس كالای ایران بعنوان بازاری هدفمند، نقش مهمی در توسعه و رونق بخشی به صنایع مختلف ایفا كرده و می كند، ازاین رو ما هم در جایگاه خود در جهت این سیاست ها، به همكاری نزدیك در حوزه معدن و صنایع معدنی بخصوص حوزه فولاد و مس با بورس كالا ادامه می دهیم تا به رونق بخشی این صنایع كمك نماییم.
وی خاطرنشان كرد: پشتیبانی از تولید در فضای غیرشفاف امكان پذیر نیست و با استفاده از بورس كالا می توان توازن میان عرضه و تقاضا و پشتیبانی از تولید را مهیا كرد، بر این اساس، در ابتدای راه اندازی بورس كالا، وزارت صنعت مجری طرح بود و در ادامه با حمایت كامل مجموعه دولت و وزارت اقتصاد و صنایع، تابلویی شفاف در مقابل همگان قرار گرفت.
كرباسیان اظهار داشت: به صورت طبیعی نمی توان برخلاف اوضاع اقتصادی كشور، انتظارات غیرمنطقی از روند معاملات بورس كالا داشته باشیم؛ چراكه این بورس، آینه بخش واقعی اقتصاد است؛ همینطور بورس كالا به سیاست های ارزی و ریالی كشور، مبادلات مالی، مقررات صادرات واردات و غیره مرتبط می باشد كه با این حال، عملكرد بورس كالا در جهت تنظیم بازارها و تولید سلامت در اقتصاد كشور مطلوب بوده است.
به قول معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، بورس كالا جایگاه مهمی در اقتصاد كشور پیدا كرده و می خواهیم به منظور تولید شفافیت، محصولات جدیدی را در بورس عرضه نماییم.
كرباسیان اضافه كرد: گسترش بورس كالا طی سال های اخیر و عرضه كالاهای مختلف با استفاده از آن نشان داده است كه بورس كالا می خواهد به بازاری بزرگتر و حتی بین المللی تبدیل شود؛ ازاین رو باید به این بازار بها داد و دستش را برای حركت در راه قواعد اقتصاد آزاد و مكانیسم بازار باز گذاشت؛ از این رو نهادهای بالادست باید جسارت بیشتری به مدیران بورس كالا بدهند تا بتوانند نقش خویش را به خوبی در اقتصاد كشور ایفا كنند.
وی اظهار داشت: اگر می خواهیم از فساد و رانت خارج شویم، باید شفاف سازی كنیم؛ در كشورهای پیشرفته مقرارت را ساده می كنند و همین مبحث باعث می گردد رانتی وجود نداشته باشد در كشور ما به علت مقرارت پیچیده رانت هم بیشتر است. در حقیقت به هر میزان كه شفافیت و سلامت اقتصادی افزایش یابد، به همان میزان، آرامش و ثبات اقتصادی رشد و فساد كاسته می شود و زمینه جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی بیشتر فراهم می آید.

1397/05/03
14:38:06
5.0 / 5
4385
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , بورس , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما