بانك مركزی اعلام كرد:

تغییر سال پایه محاسبه شاخص بهای تولید كننده

تغییر سال پایه محاسبه شاخص بهای تولید كننده پول من: سال پایه محاسبه شاخص بهای تولید كننده از ۱۳۹۰ به ۱۳۹۵ تغییر نمود، با این تغییر شرایط اقتصادی بهتر تبیین می گردد.


به گزارش پول من به نقل از بانك مركزی، مدیر اداره آمار اقتصادی این بانك با اشاره به تغییر سال پایه شاخص های قیمت از سال پایه ۱۳۹۰ به سال پایه ۱۳۹۵ در مورد لزوم این تغییر اظهار داشت: محاسبه شاخص های قیمت بر دو محور استوار است. محور اول سبد اقلام شاخص و محور دوم بررسی تغییرات قیمت اقلام مشمول شاخص در طول زمان است. به دلایل علمی مختلف و اجماع بین المللی، «اقلام نماینده مشمول شاخص قیمت» و «ضرایب اهمیت اقلام» كه در سال پایه تعیین می شوند، تا سال پایه بعدی ثابت در نظر گرفته می گردد. از طرفی دیگر، با گذر زمان تغییراتی در سبد شاخص قیمت و وزن های اقلام سبد به وجود می آید كه بر دقت اندازه گیری شاخص تاثیر منفی دارد. به همین دلایل و در جهت حفظ دقت اندازه گیری شاخص های قیمت هر چند سال یك بار به روز رسانی تركیب اقلام سبد شاخص و ضرایب اهمیت آن ها ناگزیر خواهد بود.
وی اضافه كرد: در استانداردهای بین المللی سفارش می گردد سبد شاخص های قیمت و وزن های آن به موقع تغییر كند كه به آن تغییر سال پایه شاخص اطلاق می گردد.
محمود چلویان در پاسخ به این مورد كه تغییر سال پایه چه اثراتی بر متغیرهایی اقتصادی و رشد اقتصادی دارد، اظهار داشت: شاخص های قیمت همچون شاخص بهای تولید كننده از ابزارهای مهم مورد استفاده در مبحث حساب های ملی و محاسبه متغیرهای اقتصادی می باشد بنابراین نتیجه تغییر سال پایه تلاش در جهت حفظ دقت و حساسیت اندازه گیری شاخص است و استفاده بعدی از آن در محاسبات اقتصادی سبب تبیین بهتر شرایط اقتصادی كشور خواهد شد.
مدیر اداره آمار اقتصادی بانك مركزی با تاكید بر اینكه تغییر سال پایه به صورت دوره ای امری لازم است اضافه كرد: شاخص های قیمت مصرف كننده و تولید كننده در تبیین شرایط اقتصادی كشور كاربرد فراوان دارد. اساساً این شاخص ها، ملاك هایی برای اندازه گیری وضع اقتصادی هستند كه اگر دقت شان دچار نقصان شود، محاسبات و برنامه ریزی های بعدی را دچار مشكل می كنند.
چلویان با اشاره به اینكه تغییر سال پایه شاخص تولید كننده، سبب تغییر در اعداد شاخص و درصد تغییر های وابسته به آن می شود، اظهار نمود: طبیعاً وقتی تركیب اقلام سبد شاخص و وزن های آن نسبت به سبد قدیمی تغییر می كند شاخص قیمت تولید كننده هم از نظر عدد شاخص و درصد تغییر های آن در دوره های ماهانه و سالانه تغییر می كند و نتایج بر مبنای سال پایه جدید دقیق تر از نتایج بر مبنای سال پایه قدیم است.
وی اضافه كرد: قبل از این سال پایه شاخص های قیمت ۱۳۹۰ بوده است و بر مبنای برنامه ریزی ها، مقرر شده است كه هر پنج سال یك بار سال پایه تغییر كند؛ بنابراین در مرداد ماه سال گذشته، سال پایه شاخص بهای مصرف كننده و در تیر امسال سال پایه شاخص بهای تولیدكننده تغییر كرده است.
به گفته مدیر اداره آمار، هم اكنون سبد این شاخص مشتمل بر ۶۵۹ كالا و خدمت است كه مطابق با ویرایش چهارم طبقه بندی استاندارد بین المللی فعالیت های اقتصادی (ISIC) در هشت گروه اصلی طبقه بندی شده اند. خلاصه نتایج تیرماه ۱۳۹۷ این شاخص در وب سایت بانك مركزی انتشار یافته و بزودی گزارش كاملی هم در این باره منتشر خواهد شد.

1397/05/10
14:49:24
5.0 / 5
5069
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما