بلوف فروپاشی اقتصاد، حقهٔ سوداگران

بلوف فروپاشی اقتصاد، حقهٔ سوداگران پول من بلوف فروپاشی اقتصاد، حقهٔ سوداگران


حسین محمودی اصل * سرنوشت اقتصاد كشور رابه سوداگران نسپاریم، در بازی آنها گرفتار نشویم و سرباز بی مزد آنان نباشیم. سوداگران خیرخواه مردم نیستند و برای تولید جو به ما بعنوان سیاهی لشگر تولید جو نیاز دارند و فقط دنبال منافع خود هستند.

شرایط جدید اقتصادی و نوسانات ارزی سبب شده است افراد مختلف و ذی نفع هم برای برجسته شدن و هم سود بردن از افزایش قیمت ها به اظهار نظر بپردازند؛ البته خیلی از این مطالب با عناوین جعلی و توسط سوداگران در جهت تولید روند افزایشی در بازار ارز منتشر می گردد.

مطلبی چند هفته قبل در یك روزنامه منتشر گردید و در آن كارشناس مربوطه برای سال 1400 یعنی 3 سال بعد دلار را 25 هزار تومان پیش بینی نمود. فارغ ازمغرضانه بودن پیش بینی قیمت، همین پیش بینی مورد سوءاستفاده سوداگران قرار گرفت و به جای 3 سال بعد چنان در كانال ها و بازارها منتشر نمودند كه در سال 97 و بزودی دلار این عدد را به خود خواهد دید و التهاب تولید كردند.

با باز نشر مطالب جعلی و تحریك آمیز به افزایش سود دلالان و سوداگران و بدتر شدن اوضاع اقتصادی خودمان كمك كرده ایم. پس بیشتر به فكر خودمان باشیم. عناوین و مطالب انتشار یافته عموما جعلی و غیر واقعی و اما هدف دار هستند. هرچقدر نوسان و التهاب بیشتر شود، دلالان و سوداگران سود بیشتری می كنند و مردم فقیرتر می شوند.

در رقابت در پیش بینی اعداد بالاتر برای دلار شركت نكنیم. این پیش بینی ها همان جو روانی است و ملت را به روز سیاه می نشاند. پس پیش بینی هایی كه به مردم ضربه می زند، نه تنها افتخار ندارد، بلكه خجالت آور و خیانت است و در آخر پز عالی از پیش بینی و جیب خالی تر برایمان می ماند.

در شرایطی كه جو روانی بر بازار حكم فرماست، حتی درصورت درست بودن مطالب (كه درست نیستند) یك انسان وطن پرست كه دغدغه مردم را دارد، به نوشتن و ارسال آن و متشنج كردن جو اقتصادی نمی پردازد. پس باید به نیت این افراد و كانال ها شك كرد و از بازنشر مطالب خودداری كرد.

مشكل كشور نقدینگی نیست، بلكه تحریك نقدینگی است. با افزایش 2 برابری قیمت ها، قدرت نقدینگی 1600 هزار هزار میلیاردی به نصف كاهش یافته و مشكل نقدینگی وجود ندارد. مشكل اساسی تحریك نقدینگی است. مسولان رده بالا به مشاورانی كه اقتصاد را به این روز رسانده اند، دیگر اعتماد نكنند.

كالاهای اساسی با نرخ 4200 و كالاهای دیگر با ارز ثانویه 8000 تومانی وارد كشور می شوند. برخی كالاها هم كه ورود آنها ممنوع می باشد. كالاهای ممنوع عموما كالاهای غیرضروری و لوكس هستند و از 54 میلیارد واردات سال 96، حدود كمتر از 4 میلیارد را شامل می شدند و خودرو جز آنهاست. پس هیچ كالایی با ارز بازار آزاد وارد نمی گردد. پس واژه فروپاشی اقتصادی كاملا روانی است و ساخته سوداگران و بدخواهان مردم است.

بیش از 90 درصد مبادلات ارزی با نرخ 4200 و 8000 تومان صورت می گیرد و ملاك ارزیابی اقتصاد این ارزها هستند. ارز بازار آزاد فقط برای هزینه مازاد مسافران و زیر بالشی برخی مردم است. پس هیچ تاثیری واقعی بر وضعیت اقتصاد كشور ندارد. ارز آزاد گاه بدون حتی 1 دلار معامله در بازار افزایش 500 تومانی را رقم می زند. حجم معاملات بسیار محدود است.

اگرمعدود افرادی كالایی را با نرخ آزاد قصد فروش داشتند؛ خیانت كار و دزد مال مردم است. باز تاكید می گردد هیچ كالایی با ارز بالاتر از 8000 تومان وارد كشور نمی گردد.

مقایسه كشور ما با ونزوئلا، توطئه ای است كه از چند ماه پیش شروع شده و برخی آگاهانه یا ناآگاهانه به آن دامن می زنند. از لحاظ درآمدی، قابلیت ها، ظرفیت ها، فرهنگ، تمدن و كلیات اقتصاد هیچ شباهتی بین ایران و ونزوئلا شباهت نیست و عامل بدبختی هم نفت نیست؛ چراكه آمریكا بزرگ ترین تولید كننده نفت می باشد. در جوگیری احمدی نژاد، ونزوئلا در محور كشورهایی مثل سودان، جیبوتی و... قرار داشت و هدف چاوز دوشیدن ایران بود و هیچ شباهتی وجود ندارد.

فارغ از گروه بندی سیاسی و وابستگی یا عدم وابستگی به دولت و یا حكومت، مردم عزیز خود به فكر خود باشیم. تنها به این فكر نماییم كه دامن زدن به این شایعات و مطالب جعلی به نفع ما هست یا نه.

سرنوشت اقتصاد كشور را به دست دلالان و سوداگران نسپاریم. آنها ما را فقیرتر و خویش را ثروتمندتر خواهند كرد.

از انتشار مطالب افراد بی هویت و مطالب جعلی، خودداری نماییم. * كارشناس اقتصادی
223223


1397/06/16
00:43:35
5.0 / 5
4507
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما