یك مقام بانكی خبر داد:

سررسید زمان دریافت وام مسكن یكم، علت افزایش تعداد تسهیلات اعطایی

سررسید زمان دریافت وام مسكن یكم، علت افزایش تعداد تسهیلات اعطایی پول من: یك مقام بانكی اظهار داشت: در زمان سررسید بخش مهمی از دارندگان حساب صندوق پس انداز مسكن یكم هستیم كه همین مبحث عامل افزایش تعداد تسهیلات پرداخت شده مسكن امسال شده است.به گزارش پول من به نقل از بانك عامل بخش مسكن، محمد حسن مرادی در پاسخ به این سوال كه چرا به رغم كاهش قابل توجه حجم معاملات مسكن امسال نسبت به سال قبل، حجم پرداخت تسهیلات خرید مسكن در آمارهای ارائه شده از جانب بانك عامل بخش مسكن روند صعودی دارد، اظهار داشت: روند رشد یا افت این دو مقوله هیچ ارتباطی به هم ندارد.
وی توضیح داد: با اینكه در دوره رونق و همزمان با افزایش تقاضا برای خرید مسكن در بازار معاملات آپارتمان های مسكونی تقاضا برای دریافت تسهیلات و در نتیجه تعداد تسهیلات پرداختی به متقاضیان مسكن افزایش می یابد اما كاهش حجم معاملات خرید مسكن در بازار ملك هیچ گاه الزاما به معنای كاهش پرداخت تسهیلات خرید مسكن به متقاضیان نبوده است.
به گفته وی در دوره رونق معاملات مسكن به واسطه افزایش تقاضا برای خرید مسكن تقاضا برای دریافت تسهیلات هم افزوده می شود اما امسال كه حجم معاملات مسكن در مقایسه با مدت مشابه سال قبل روند نزولی را تجربه كرد، باز هم حجم پرداخت تسهیلات از جانب بانك مذكور به متقاضیان روندی صعودی داشت كه چند دلیل مهم برای این مورد می توان ذكر كرد.
مرادی اظهار داشت: نخستین و مهمترین دلیلی كه در این رابطه می توان به آن اشاره نمود این است كه باآنكه حجم و تعداد معاملات خرید مسكن در ماه های اخیر كاهش یافته، اما به علت افزایش قیمت مسكن و كاهش قدرت خرید در بازار ملك بر تعداد متقاضیان دریافت تسهیلات افزوده شده است؛ بدین سان مشاهده می گردد كه به رغم افت تعداد معاملات مسكن در سال جاری، روند پرداخت تسهیلات خرید مسكن به متقاضیان صعودی بوده است.
وی اضافه كرد: علاوه بر این یكی دیگر از دلایل صعودی بودن روند پرداخت تسهیلات مسكن به متقاضیان، سررسید موعد دریافت تسهیلات خانه اولی ها و متقاضیان خرید واحدهای مسكونی در بافت های فرسوده از محل صندوق پس انداز مسكن یكم است.
مرادی توضیح داد: روند ثبت نام در صندوق پس انداز مسكن یكم از جانب خانه اولی ها و متقاضیان خرید مسكن در بافت های فرسوده از زمان راه اندازی این صندوق تا كنون روندی صعودی بوده است و بدیهی است با اتمام دوره سپرده گذاری برای بعضی از سپرده گذاران، در هر سال تعداد بیشتری از متقاضیان نسبت به سال قبل مشمول دریافت تسهیلات از محل این صندوق می شوند؛ همین مبحث سبب گشته است در سال ۹۷ در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۶ تعداد خانه اولی های مجهز به تسهیلات خرید مسكن یكم افزایش یابد و این مورد یكی از دلایل مهم رشد تعداد تسهیلات پرداخت شده به متقاضیان امسال در مقایسه با سال قبل است.
وی تصریح كرد: با این توضیح مشخص می گردد كه لزوما هیچ دلیلی وجود ندارد كه روند پرداخت تسهیلات خرید مسكن و روند معاملات مسكن در بازار از یكدیگر به صورت مستقیم تبعیت كنند.
خاطرنشان می گردد بر اساس اطلاعات انتشار یافته از جانب بانك مركزی تعداد معاملات آپارتمان های مسكونی شهر تهران در شهریور سال ۱۳۹۷ به ۱۰.۳ هزار واحد مسكونی رسید كه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۱۳.۹ و ۳۳.۵ درصد كاهش نشان داده است. این در شرایطی است كه تعداد تسهیلات خرید مسكن پرداخت شده از جانب بانك عامل بخش مسكن در شهریور ماه امسال در مقایسه با شهریور سال قبل افزایش پیدا كرد.
همچنین در ۶ ماه اول امسال، حجم پرداخت تسهیلات خرید مسكن توسط این بانك به لحاظ تعداد (فقره تسهیلات) با رشد ۶۳ درصدی مواجه گردید كه این میزان رشد پرداخت تسهیلات به متقاضیان خرید مسكن طی سال های اخیر بی سابقه بوده است.

1397/07/24
19:24:06
5.0 / 5
4578
تگهای خبر: آمار , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما