مهر منتشر كرد؛

عملكرد ۹ماهه طرح اشتغال روستایی، ۴۵هزار طرح تسهیلات گرفتند بعلاوه جدول

عملكرد ۹ماهه طرح اشتغال روستایی، ۴۵هزار طرح تسهیلات گرفتند بعلاوه جدول پول من: با تخصیص نیمی از منابع ۱.۵میلیارد دلاری صندوق توسعه برای اشتغال، در ۹ماهه گذشته ازاجرای طرح، از ۱۲۶هزار و۵۰۹طرح ارسال شده به بانك ها، ۵۱ هزار و ۴۹۴طرح تایید و تسهیلات به ۴۵۰۲۴طرح پرداخت گردید.به گزارش پول من به نقل از مهر، طرح دولت ویژه اشتغال روستایی و عشایری و همینطور سرمایه درگردش واحدهای تولیدی بهمن ماه سال قبل با پرداخت تسهیلات یارانه دار، با اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی شروع شد تا با تخصیص مرحله ای منابع این صندوق به چهار موسسه عامل مجری طرح و تلفیق منابع داخلی بانك ها در مجموع معادل ریالی ۱۲ هزار میلیارد تومان برای اشتغال روستایی و عشایری اختصاص پیدا كند.
اما از مجموع منابع ۱.۵ میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی، تابحال ۵۰ درصد از این منابع یعنی معادل ریالی ۷۵۰ میلیون دلار (۳ هزار میلیارد تومان) به چهار موسسه عامل مجری طرح اشتغال روستایی یعنی بانك كشاورزی، بانك توسعه تعاون، صندوق كارآفرینی امید و پست بانك اختصاص یافته است.
طبق قانون این چهار موسسه عامل هم مكلف بودند معادل منابع تخصیصی از صندوق توسعه ملی را از منابع داخلی خود در اجرای این برنامه اختصاص دهند؛ ازاین رو در مرحله نخست، از بهمن ماه سال قبل تا كنون ۶ هزار میلیارد تومان برای پرداخت تسهیلات به طرح های دارای توجیه اقتصادی و اشتغالزا تخصیص پیدا كرده است.
تایید ۵۱۴۹۴ طرح برای پرداخت تسهیلات
بر اساس اطلاعات دریافتی از آخرین گزارشگیری عملكرد برنامه اشتغال روستایی و عشایری، در بازه زمانی ۹ ماهه بهمن ماه سال قبل تا پنجم آبان امسال، تعداد ۲۴۵ هزار و ۶۸۳ طرح از جانب متقاضیان برای دریافت تسهیلات اشتغال به دستگاه های اجرایی ارسال شده است كه بعد از ارجاع طرح ها به كمیته های فنی، از این میزان در نهایت ۱۲۶ هزار و ۵۰۹ طرح در كمیته های فنی تایید و به موسسات عامل ارسال شد.
اما برای جلوگیری از انحراف منابع تسهیلات اشتغال، طرح های تایید شده در كمیته های فنی بعد از ارسال به موسسات عامل نیز، قبل از انعقاد قرارداد با متقاضی مجدد از نظر توجیه اقتصادی و اشتغالزا بودن، مورد بررسی قرار می گیرند كه بر این اساس از مجموع بالغ بر ۱۲۶ هزار و ۵۰۰ طرح ارسال شده به موسسات عامل، تابحال ۵۱ هزار و ۴۹۴ طرح اشتغالزا برای پرداخت تسهیلات مصوب شد كه مبلغ كل تسهیلات پرداختی به این طرح ها ۶ هزار و ۶۸۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان است.
از مجموع ۵۱۴۹۴ طرح اشتغال مصوب به ارزش ۶۶۸۵ میلیارد تومان، تعداد قراردادهای منعقد شده بین موسسات عامل با متقاضیان ۴۷ هزار و ۲۴۳ طرح به ارزش ۵۳۴۵ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بوده است. همینطور از تعداد كل قراردادهای منعقد شده، تسهیلات ۴۵ هزار و ۲۴ طرح به مبلغ ۴۴۲۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان هم پرداخت شده است.

جزئیات تسهیلات مصوب و پرداختی چهار موسسه عامل
در بانك كشاورزی كه به علت ارتباط ماهیت غالب مشاغل روستایی و عشایری با این بخش، بیشترین سهم را برای پرداخت تسهیلات اشتغال در اختیار دارد، تابحال ۱۵ هزار و ۷۸۴ طرح اشتغالزا مصوب شده كه بر مبنای آخرین گزارشگیری، تسهیلات ۱۴ هزار و ۴۰۴ طرح به ارزش ۲۱۳۱میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان پرداخت شده است.
بانك توسعه تعاون هم از مجموع طرح های دریافتی از كمیته های فنی استان ها، ۸۳۷۳ طرح متقاضیان اشتغال درمناطق روستایی و عشایری را مصوب كرده كه تابحال تسهیلات ۷۵۹۵ طرح به ارزش ۷۹۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان پرداخت شده است. در بانك توسعه تعاون ۱۰ هزار و ۷۵۲ قرارداد برای پرداخت تسهیلات با متقاضیان منعقد شده كه به تدریج در صورت تكمیل پرونده از جانب متقاضیان در نوبت پرداخت قرار می گیرند.
در صندوق كارآفرینی امید كه یكی دیگر از چهار موسسه عامل پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی به حساب می آید، تابحال ۱۸ هزار و ۵۲۱ طرح مصوبه شده كه ۱۶ هزار و ۵۲۵ طرح اشتغال در این موسسه به ارزش ۸۰۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان منتج به قرارداد با متقاضیان شده و تابحال تسهیلات ۱۵ هزار و ۸۸۶ طرح به مبلغ ۶۸۸ میلیارد تومان پرداخت شده است.
سهم پست بانك از تسهیلات اشتغال روستایی هم بر مبنای آخرین گزارشگیری تا پنجم آبان ماه، پرداخت تسهیلات به ۸ هزار و ۸۱۶ طرح به ارزش ۱۲۴۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان بوده است كه ۷۷۹۲ طرح به ارزش هزار و ۲۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان با متقاضیان منتج به قرارداد و تابحال تسهیلات ۷ هزار و ۱۹۳ متقاضی به مبلغ ۸۰۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان پرداخت شده است.


1397/08/12
13:53:50
5.0 / 5
4532
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , پرداخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما