گزارش میدانی مهر از بازار ارز تهران؛

چهره هراسان دلالان از ریزش دوباره نرخ دلار

چهره هراسان دلالان از ریزش دوباره نرخ دلار پول من: واكنش بازار به كاهش نرخ دلار و ورود به كانال ۱۱هزار تومان بااینكه صرافی بانك ها را هم غافلگیر كرداما حالا دلالان نگران ازافت بیشتر نرخ باز هم سروكله شان پیدا شده است اما این دفعه برای فروش.به گزارش پول من به نقل از مهر، از همین ساعات ابتدایی آغاز معاملات ارزی در بازار تهران، حال و هوای فردوسی با جنب و جوش برخی دلالان همراه شده است. به نحوی كه همچون روزهای شلوغی كه خیلی از افراد برای معاملات سوداگرایانه در بازار ارز سری به میدان فردوسی می زدند و بساط خودرا تا چهار راه استانبول باز پهن می كردند، امروز هم چنین تحركاتی میگردد البته با دو تفاوت مهم؛ اول اینكه هیجان دلالان، ناشی از خوشی نیست و بیشتر ناشی از نگرانی است؛ و دوم آنكه دلالان این دفعه برای فروش آمده اند نه خرید.
دیروز دلار با ورود به كانال ۱۱ هزار تومانی در ساعات پایانی معاملات، نرخی را تقریباً مشابه مرداد ۹۷ رقم زد.
اگر چه نمی توان نقش سیاست گذاری ارز كشور در بازگشت آرامش به این بازار را نادیده گرفت اما از یك جایی به بعد دیگر این دلالان و معامله گران هستند كه با دنده معكوس در بازار ارز شرایط را به نحوی پیش می برند كه تقاضا روز به روز به عرضه نزدیك تر شده و نرخ به سمت منطقی تری پیش برود به نحوی كه حالا عرضه بر تقاضا پیشی گرفته است و برخی صرافان حتی خرید ارز از مردم هم انجام نمی دهند. دلالانی هم كه در این فضا به معامله می پردازند چشم انداز روشنی از خریدها ندارند و بیشتر تأمین كننده تقاضا هستند؛ حال آنكه حتی در مواردی مجبور می شوند نرخی ارزان تر از صرافی ها را به مشتری عرضه كنند تا بلكه كسب و كارشان زنده بماند.
در این میان بانك مركزی هم اعلام نموده كه هر گونه خرید و فروش ارز خارج از سنا و صرافی های مجاز، غیرقانونی بوده و به منزله قاچاق بشمار می رود. همین موضع، در كنار منطقی شدن نرخ در صرافی ها مردم را به سمت خریدهای رسمی سوق داده است. امروز در جریان معاملات بازار آزاد، نرخ نسبت به روز گذشته باز هم كاهش داشته است و در كف قیمتی ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومانی معامله میگردد. بااینكه فعالان بازار بر این باور هستند كه در ساعات آینده نرخ باز هم كاسته می شود. اما نكته حائز اهمیت در این میان پاساژ افشار است. همان پاساژ معروفی كه نرخ های سوداگرایانه اگر از داخل آن بیرون نمی آمد اما میدانگاه روبرویش جولانگاهی برای دلالان شده بود اما حالا این منطقه سوت و كورترین منطقه در بازار فردوسی تهران است. معامله ای در آن صورت نمی گیرد و نیروی انتظامی با پارچه نوشته ای دورتادور این میدانگاه را محصور كرده است؛ یعنی دیگر جایی برای دلالان نیست.
در این پارچه نوشته عنوان شده است:
بدین وسیله به اطلاع كلیه هموطنان گرامی می رساند به منظور صیانت از منافع ملی، حسب الامر مراجع ذیصلاح، طرح برخورد جدی با اخلالگران نظام ارزی كشور در دستور كار قرار گرفته است. از این رو بر طبق قانون مبارزه با قاچاق كالا و ارز، انجام هر گونه خرید، فروش و حواله ارز خارج از سیستم بانكی و صرافی های مجاز بانك مركزی تخلف محسوب شده و در صورت مشاهده با مرتكبین بر طبق قانون، رفتار خواهد شد.
دادستانی تهران، فرماندهی انتظامی تهران بزرگ، بانك مركزی ج. ا.ا
بررسی میدانی خبرنگار مهر حكایت از آن دارد كه كركره های تمامی مغازه های پاساژ افشار پائین كشیده شده است و هیچ یك از صرافی ها مشغول به كار نیستند و پاساژ به حالت تعطیل درآمده است؛ البته چند دستگاه موتورسیكلت و تعدادی از افراد در محوطه آن به چشم می خورند.
گزارش میدانی خبرنگار مهر در مورد نرخ ارز حاكی می باشد كه برخی صرافی ها، دلار را ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان خریداری و ۱۱ هزار و ۷۵۰ تومان به فروش می رسانند. برخی دیگر باز دلار نمی خرند و نرخ فروش این ارز را ۱۲ هزار تومان اعلام نموده اند. برخی دیگر باز نرخ را ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان برای خرید و ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان برای فروش، برخی ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان برای خرید و ۱۱ هزار و ۹۹۰ تومان برای فروش اعلام می كنند. در این میان نرخ خرید برخی صرافی ها برای دلار ۱۱ هزار و ۸۰۰ و برای فروش ۱۱ هزار و ۹۲۰ تومان است. در یك مورد نادر یك صرافی دلار را ۱۲ هزار و ۱۰۰ تومان از مردم می خرد و ۱۲ هزار تومان به مردم می فروشد اما دربیشتر صرافی ها یورو ۱۳ هزار و ۸۰۰ تومان خریداری شده و ۱۳ هزار و ۹۲۰ تومان به فروش می رسد.
1397/09/08
15:50:54
5.0 / 5
4601
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما