از سوی بانك مركزی؛

بخشنامه شرایط جدید استفاده از چك های تضمین شده ابلاغ گردید

بخشنامه شرایط جدید استفاده از چك های تضمین شده ابلاغ گردید به گزارش پول من بانك مركزی شرایط جدید صدور و استفاده از چك های تضمین شده را ابلاغ نمود، بر طبق این بخشنامه از این پس چك های تضمین شده صرفا در وجه ذینفع صادر می گردد و درج مشخصات ذینفع بر روی چك الزامی است.


به گزارش پول من به نقل از مهر، بانك مركزی در بخشنامه ای به شبكه بانكی شرایط جدید صدور و استفاده از چك های تضمین شده را ابلاغ نمود، بر طبق این بخشنامه از این پس چك های تضمین شده صرفا در وجه ذینفع صادر می گردد و درج مشخصات ذینفع بر روی برگ چك الزامی است.
این بانك امسال كوشیده با اتخاذ تدابیر و اقدامات مقتضی، نسبت به مدیریت نقدینگی، ثبات بخشی به وضعیت اقتصادی كشور در حوزه های پولی، ارزی و بانكی و همینطور تعمیق شفافیت و حذف زمینه های احتمالی ارتكاب جرایم در حوزه های یاد شده اقدام نماید. در همین راستا از آن جایی كه حسب گزارشات و بررسی های صورت گرفته در مورد فرآیندهای در رابطه با صدور، انتقال و گردش چك های تضمین شده، مشخص شد سازوكار كنونی حاكم بر چك های مذكور، تأمین كننده اهداف یاد شده نمی باشد و اختلالاتی را در این زمینه تولید كرده؛ بنابراین بلافاصله مراتب اصلاح و تغییر فرآیندهای صدور و استفاده از چك های تضمین شده در دستور كار این بانك قرار گرفت.
بر همین اساس و با استناد به مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران محترم قوا در این خصوص، دایر بر ممنوعیت انتقال و ظهرنویسی چك های تضمین شده، بدینوسیله شیوه و شرایط جدید صدور و استفاده از چك های تضمین شده را با هدف پیشگیری از استفاده های نامتعارف از چك های مزبور، احراز هویت دقیق اشخاص ذینفع در گردش چك های موصوف و همینطور جلوگیری از پولشویی با استفاده از این چك ها، به شرح زیر اعلام می دارد:
از تاریخ ابلاغ این بخشنامه، شرایط صدور و استفاده از چك های تضمین شده با رعایت قوانین و مقررات مربوط، در چارچوب شرایط زیر امكان پذیر خواهد بود:
۱- صدور و تحویل چك تضمین شده مستلزم تكمیل فرم درخواست توسط متقاضی در شعبه بانك و در حضور متصدی بانكی و درج نكات زیر در فرم مزبور می باشد:
الف‏- مشخصات متقاضی مشتمل بر نام و نام خانوادگی اشخاص حقیقی‏/نام اشخاص حقوقی و شماره ملی‏/شناسه ملی‏/شماره فراگیر اتباع خارجی؛
ب‏- شماره سریال و مبلغ چك تضمین شده؛
پ‏- علت درخواست چك تضمین شده توسط متقاضی؛
ت‏- مشخصات گیرنده چك تضمین شده (ذینفع) شامل نام و نام خانوادگی اشخاص حقیقی‏/نام اشخاص حقوقی و شماره ملی‏/شناسه ملی‏/شماره فراگیر اتباع خارجی.
۲- چك تضمین شده صرفاً باید در وجه گیرنده (ذینفع) كه توسط متقاضی در فرم درخواست مربوطه درج گردیده، صادر شود.
۳- مشخصات گیرنده چك تضمین شده (ذینفع) شامل نام و نام خانوادگی اشخاص حقیقی‏/نام اشخاص حقوقی و شماره ملی‏/شناسه ملی‏/شماره فراگیر اتباع خارجی، حسب مورد باید روی برگ چك تضمین شده درج گردد.
۴- وصول مبلغ چك تضمین شده توسط بانك، صرفاً در وجه گیرنده (ذینفع) كه مشخصات وی بر روی چك تضمین شده درج گردیده، امكان پذیر است.
۵- ظهرنویسی و انتقال چك تضمین شده به دیگری، فاقد اعتبار خواهد بود.
۶- ابطال چك تضمین شده به درخواست متقاضی یا وكیل و نماینده قانونی وی بدون نیاز به ظهرنویسی گیرنده (ذینفع) امكان پذیر است.
۷- ثبت مشخصات كامل اشخاصی كه به نمایندگی از گیرنده (ذینفع) برای وصول چك تضمین شده اقدام می نمایند، الزامی است.
۸- دارندگان چك های تضمین شده ای كه پیش از ابلاغ این بخشنامه صادر شده اند، حداكثر ظرف مدت یك ماه از تاریخ ابلاغ این بخشنامه، می توانند وجه آنرا نقداً دریافت یا به حساب بانكی خود واریز نمایند. ظهرنویسی این چك ها برای دیگری در این مهلت زمانی اعتبار ندارد و بعد از این مهلت، دارنده چك فقط تا آخر سال جاری باید به یكی از شعب بانك صادركننده آن رجوع و اطلاعات مربوط به مبادله مالی منشأ دریافت چك تضمین شده را ارائه نمایند.
۹- اعضای هیأت مدیره و هیأت عامل بانك ها مسئول حسن اجرای مفاد این مصوبه بوده و در صورت قصور و تخلف، علاوه بر اعضای هیأت مدیره و هیأت عامل بانك، با كارمند خاطی و مسؤول شعبه مربوط حسب مورد برخورد قانونی خواهد شد.
در آخر این بخشنامه تاكید گردیده است، با عنایت به ملاحظات اشاره شده و لزوم و اهمیت اجرای دقیق مفاد مصوبه، مراتب با لحاظ مفاد بخشنامه شماره ۱۴۹۱۵۳ ‏/۹۶ مورخ ۱۶ ‏/۵ ‏/۱۳۹۶، به قید تسریع به تمامی واحدهای بانك ها و موسسات اعتباری ابلاغ گردیده و ضمن تدارك فوری تمهیدات و مقدمات لازم برای اجرای دقیق مفاد مصوبه مذكور، بر حسن اجرای آن نظارت دقیق به عمل آید.

1397/09/12
14:02:59
5.0 / 5
4616
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما