یك مسئول در بانك مركزی:

آخرین وضعیت واریزی ارز صادراتی به سامانه نیما

آخرین وضعیت واریزی ارز صادراتی به سامانه نیما پول من: مدیركل سیاست ها و مقررات بانك مركزی در حالی می گوید كه ۱۵.۷ میلیارد یورو ارز صادراتی به كشور بازگشته كه نایب رئیس اتاق ایران معتقد می باشد این محاسبات بر اساس پیش فرض های غلط انجام شده است.


به گزارش پول من به نقل از صدا و سیما، مهدی كسرایی پور با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبكه دو سیما اظهار داشت: مدیریت موثرتر تقاضای ارز خصوصاً در حوزه اسكناس، سبب آرامش در بازار ارز شده؛ ضمن اینكه در حوزه واردات كالا نیز، مشكل زیادی وجود نداشته و بخشی از نیازهای ارزی این حوزه، از طرف بانك مركزی و بخشی هم از راه ارز حاصل از صادرات غیرنفتی سامانه نیما پاسخ داده شده است. مدیركل سیاست ها و مقررات ارزی بانك مركزی اضافه كرد: برخی اخبار سایت ها و شبكه های اجتماعی بر روی بازار ارز اثر می گذاشت، اما تصمیمات اخیر بانك مركزی در خصوص مداخله هدفمند و هوشمند، سبب آرامش در این بازار شده است؛ صادركنندگان، سربازان امروز عرصه اقتصادی ما هستند، از آنها تشكر می نماییم.
كسرایی پور با اشاره به اینكه حالا مبنای قیمت گذاری گمرك، نرخ ارز در سامانه نیما است، اشاره كرد: برمبنای آمار ۸ ماهه گمرك، حدود ۲۷ و هشت دهم میلیارد یورو صادرات غیرنفتی داشتیم كه از این مبلغ ۶ و ۴ دهم مربوط به میعانات است و ۲۱ و ۴ دهم باقی می ماند كه از این رقم ۵ و هفت دهم میلیارد یورو به سامانه "نیما" وارد شده است یعنی حدود ۲۷ درصد ارز حاصل از صادرات؛ البته با عنایت به اینكه صادركنندگان ۳ ماه فرصت دارند ارز حاصل را به كشور برگردانند شاید این رقم تغییر كند و بخشی از صادرات هم به عراق و افغانستان به صورت ریالی است.
وی اشاره كرد: بدین سبب ۱۵ و هفت دهم میلیارد یورو از ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی كشور بازنگشته است؛ از ۵ و هفت دهم میلیارد یورو كه به بازار سامانه نیما وارد شده است حدودا ۸۲ درصد مربوط به شركت های پتروشیمی است.
كسرایی پور اضافه كرد: به الزاماتی نیاز داریم تا بازار متشكل پولی شكل بگیرد.
تصمیمات بانك مركزی در كنترل پولشویی موثر است
حسین سلاح ورزی، نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران هم با حضور در این برنامه با اشاره به اینكه اقدامات موثر بانك مركزی برای كنترل بازار ارز، محسوس است، اظهار داشت: تا حد قابل توجهی آرامش به این بازار بازگشته است؛ محدود كردن تراكنش های پوزها و تغییر در جابجایی چك های تضمینی بانكی همچون تصمیمات خوب بانك مركزی برای كنترل جابجایی پول و مبارزه با پولشویی و تزریق آرامش به بازار بود.
سلاح ورزی با تاكید بر اینكه همه دلارهای حاصل از صادرات باید به چرخه اقتصادی كشور بازگردد، اظهار داشت: در غیر این صورت مصداق خروج سرمایه از كشور است.
وی اضافه كرد: البته این كه بخش خصوصی ارز حاصل از صادرات را به كشور باز نگردانده است درست نیست چونكه این نتیجه گیری برمبنای پیش فرض های نادرست است؛ ضمن اینكه بیشتر از ۸۰ درصد صادرات غیرنفتی مربوط به شركت های دولتی، نهادهای مالی و صندوق های بازنشستگی و مانند آن است و آنچه كه در حوزه محصولات پتروشیمی صادر می نماییم به سبب وجود قیمت جهانی، قیمت آنها مشخص است اما آن ۲۰ درصد مربوط به بخش خصوصی واقعی به سبب واقعی نبودن نرخ پایه صادراتی، حداقل نصف مبلغی است كه اعلام میگردد.
خطر از دست رفتن بازارهای هدف صادراتی
وی با اشاره به پیمان سپاری ارزی و شرایط جدید اظهار داشت: اگر این روند ادامه یابد امكان دارد صادركنندگان، بازارهای صادراتی خودرا از دست بدهند و كشور با كاهش جدی صادرات روبه رو شود. پس وجود یك بازار متشكل، ضروری می باشد اما به ثبات در اقتصاد كلان نیاز داریم در غیر این صورت، عملی نیست. استفاده از سامانه"سنا" راهكار مناسبی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات است.
همچنین محمدرضا پورابراهیمی رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی باز در ارتباط تلفنی با این برنامه اظهار داشت: از ابتدا مشخص بود افزایش بی رویه قیمت ارز ناشی از واقعیت های اقتصادی نبود بلكه اثرات روانی بود و دخالت نكردن بانك مركزی یكی از اصلی ترین عوامل التهابات ارزی بود. ۱۳۹۰ قلم كالای وارداتی از مجموع ۷ هزار قلم كالای وارداتی از واردات ممنوع گردید كه در كاهش تقاضای ارزی موثر بود.
وی افزود: باز گذاشتن دست بانك مركزی بر مدیریت بازار ارز از دیگر عوامل موثر بر كنترل بازار بود و الان آرامش نسبی حاكم است؛ ضمن اینكهحذف مالیات واردات طلا به كشور و اینكه سپس سه ماه و نیم اشتباهات فاحش دولت در حوزه ارزی اختیاراتی هم به صرافی ها داده شد. مجموع این عوامل و مدیریت تقاضا سبب آرامش در بازار ارز شد. پورابراهیمی اظهار داشت: در شرایطی كه در جنگ نابرابر اقتصادی قرار داریم، مطالبه بانك مركزی در خصوص ضرورت بازگشت ارز حاصل از صادرات، به حق است اما مكانیزم اجرایی آن اشكالات جدی دارد كه باید برطرف شود.
پورابراهیمی با گلایه از دولت برای صدور گوناگون بخشنامه های صادراتی اظهار داشت: این سوژه سردرگمی احداث كرد. البته بخشنامه اخیر مقداری اوضاع را بهبود بخشید اما اشكالاتی هم دارد؛ باید نرخ تسویه صادرات را برمبنای نرخ واقعی اقتصاد انجام دهیم و در این صورت صادرات، حدود ۲ برابر خواهد شد.
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اشاره كرد: سیاست تك نرخی شدن ارز باید عملیاتی شود تا از رانت ها جلوگیری شود.

1397/09/13
14:52:23
5.0 / 5
4591
تگهای خبر: آمار , ارز , اسكناس , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما