یك مقام مسئول اعلام كرد:

بلاك چین در آینده جایگزین سوئیفت خواهد شد

بلاك چین در آینده جایگزین سوئیفت خواهد شد پول من: مدیر آزمایشگاه نوآوری بلاك چین اظهار داشت: این بستر به تدریج جای سوئیفت را خواهد گرفت و الان باز بخشی از وظایف سوئیفت در این بستر انجام میگردد و بانك های اروپایی در حال بهره گیری از آن هستند.


به گزارش پول من به نقل از پژوهشكده پولی و بانكی، مصطفی نقی پور اظهار داشت: كشورهای قدرتمند جهان با شتاب سرمایه گذاری بر فناوری بلاك چین را آغاز نموده اند و برخی سرویس های خودرا هم اكنون در این بستر به صورت بین المللی عرضه می كنند. ایران باز باید حركت در این مسیر با سرعت بیشتری دنبال كند تا بتواند جایگاهی در این بخش كسب و محصولاتی را در این بستر حداقل در حوزه خاورمیانه به كشورهای اطراف عرضه نماید.
وی درباب استانداردهای دفتر كل توزیع شده در اجرای بلاك چین، اضافه كرد: استانداردهای بلاك چین مستقل از استانداردهایی كه در تولید و كنترل نرم افزار در بحث امنیت استفاده می شود، نیست و چارچوب مستقلی ندارد.
مدیر آزمایشگاه نوآوری بلاك چین گفت: البته برای برخی ارزهای رمزنگاری شده، دستورالعمل هایی منتشر میگردد كه برمبنای آن توسعه دهندگان بتوانند فعالیت خودرا انجام دهند. اما چیزی بعنوان استاندارد در بستر بلاك چین وجود ندارد.
نقی پور اشاره كرد: بلاك چین نوعی فناوری است. ازاین رو رگولاتور نمی تواند برای آن استاندارد تعیین كند و تنها با رگولاسیون می تواند شرایطی برای كاربردهای این فناوری تعیین كند. مثلاً شرط ستاندن مجوز از بورس برای افرادی كه در تأمین مالی جمعی و بورس فعالیت دارند، تعیین و آنها ملزم به رعایت قوانینی خاص می كند.
وی اضافه كرد: گزارش تراكنش های مشكوك برای مبارزه با پول شویی یكی از این قوانین است كه باید در این حوزه رعایت شود.
بهبود خدمات بانكی با فناوری بلاك چین
نقی پور با تاكید بر این كه بلاك چین نقش مؤثری در بهبود خدمات بانكی دارد، گفت: احداث شفافیت، افزایش امنیت، حفاظت از حریم خصوصی كاربران، كاهش هزینه های در رابطه با بانكداری و پرداخت به همراه افزایش كارایی از مزیت های عمده این فناوری است.
وی تصریح كرد: راهكارهای بلاك چین می تواند تضمین مضاعفی برای تأمین امنیت اطلاعات مشتریان، حفظ تراكنش های مشتریان ویژه بانك ها باشد. بانك های عربستان و بحرین برای مشتریان ویژه خود و در تراكنش با ارقام بالا از بستر بلاك چین بهره می بردند تا نگرانی ها درباب هك و خطر دستكاری ها كم شود.
نقی پور اضافه كرد: یكی دیگر از مزیت های بلاك چین پیشگیری از تقلب و هك در حوزه اعتبار اسنادی و گشایش ال سی است.
مدیر آزمایشگاه نوآوری بلاك چین بارد این ادعا كه بلاك چین در تمام زمینه ها كاربرد دارد، اظهار داشت: به عقیده من باید نیازها در این حوزه را بررسی و صورت مسئله هایی كه هم اكنون با راهكار بلاك چین می تواند حل شود را تعیین كرد.
وی اذعان داشت: در بخش هایی كه تقلب و هك اتفاق می افتد یا محرمانگی اطلاعات اهمیت دارد، بهره گیری از بستر بلاك چین راه گشا است و بانك های متعددی به سمت بهره گیری از این فناوری حركت كرده اند. در حوزه تأمین مالی تجاری بانك های بزرگ دنیا سرویس های خودرا در بستر بلاك چین به صورت آزمایشی راه اندازی كرده و در حال تست آن هستند.

1397/10/03
18:14:33
5.0 / 5
4386
تگهای خبر: ارز , بانك , بورس , پرداخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما