مهر خبر می دهد؛

تلاش دوباره برای بازگشت ارز صادراتی، تشكیل كمیته چهارجانبه ارزی

تلاش دوباره برای بازگشت ارز صادراتی، تشكیل كمیته چهارجانبه ارزی به گزارش پول من رئیس كل بانك مركزی از اتاق بازرگانی درخواست نمود تا با تشكیل كمیته ای متشكل از فعالان اقتصادی و وزرای اقتصاد و صنعت بار دیگر كوشش برای تسهیل بازگشت ارز صادراتی از سر گرفته شود.به گزارش پول من به نقل از مهر، چالش بر سر بازگشت ارز حاصل از صادرات میان صادركنندگان و بانك مركزی در شرایطی همچنان پابرجا است كه بخش عمده ای از فرآیند باز كردن این گره، در دست وزارتخانه های اقتصاد و صنعت، معدن و تجارت است؛ به نحوی كه الان صادركنندگان بحث های زیادی بر سر عدم ثبت سفارش ارز حاصل از صادرات خود برای واردات كالاهای مورد نیاز كشور كه نام آنها در لیست كالاهای مجاز برای واردات گنجانده شده، دارند و این موضوعی است كه باوجود تاكید معاون اول رئیس جمهور، هنوز از جانب رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت حل و فصل نشده است.
اما گره دیگر بر سر راه بازگشت ارز حاصل از صادرات به وزارت امور اقتصادی و دارایی كه فرهاد دژپسند، سكاندار آن است و عدم اصلاح نرخ های پایه صادراتی برمی گردد. به این معنا كه صادركنندگان معتقدند كه نرخ های پایه گمركی در شرایط كنونی، منجر به این شده كه صادركنندگان تعهد بالاتر از میزان صادرات خویش را به صورت پیمان بسپارند و این امر، بازگشت ارز حاصل از صادرات را بر اساس تعهدی كه داده اند، گرفتار مشكل می كند.
حال اما عبدالناصر همتی، رئیس كل بانك مركزی از اتاق بازرگانی درخواست كرده تا با تشكیل كمیته ای متشكل از فعالان اقتصادی، وزرای اقتصاد و صنعت، بار دیگر كوشش برای تسهیل بازگشت ارز صادراتی از سر گرفته شود.
محمد لاهوتی، عضو كمیته ارزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران در گفتگو با خبرنگار مهر، از درخواست عبدالناصر همتی، رئیس كل بانك مركزی برای تشكیل كمیته ای ۴جانبه به منظور حل مشكلات بازگشت ارز حاصل از صادرات اطلاع داد و اظهار داشت: تا زمانی كه ارز به سامانه نیما یا به اقتصاد كشور برگشت داده نشود، منابع ارزی بانك مركزی با محدویت مواجه شده و صف تقاضا برای دریافت ارز هم تولید خواهد شد؛ بنابراین روز شنبه هفته جاری، در تماس از دفتر رئیس كل بانك مركزی با رئیس اتاق بازرگانی ایران برقرار شده، مقرر گردیده تا كمیته ای شكل گیرد تا با حضور رئیس كل بانك مركزی، اتاق بازرگانی ایران و وزرای اقتصاد و صنعت، مشكلات پیش رو را با همفكری و تعامل به شكلی برطرف كنند كه هم صادركننده ارز خویش را بیاورد و رفع تعهد ارزی نماید، و هم دولت به منابع ارزی مورد نظر خود برسد.
وی اضافه كرد: با این تلاش رئیس كل بانك مركزی در خصوص تولید كمیته جدید كه به پیشنهاد فعالان اقتصادی در جلسه دو هفته قبل با بانك مركزی صورت گرفته است، چنانچه دستگاههای دیگر همچون وزارت صمت و اقتصاد حضور فعالی داشته باشند، پرونده بازگشت ارز حاصل از صادرات و چالش های آن حل و فصل خواهد شد و در نهایت، روند بازگشت ارز به كشور تسهیل می گردد.
لاهوتی افزود: نخستین موضوعی كه در بازگشت ارز حاصل از صادرات به كشور وجود دارد، وضعیت نابسامان ثبت سفارش و استفاده از ارز صادركنندگان برای واردات كالاهایشان است، ضمن اینكه بازگشت ارز برای صادركنندگانی كه كار تولیدی ندارند هم حالا امكان پذیر نیستند.
وی مبحث دیگر كه بعنوان سد راه بازگشت ارز حاصل از صادرات به حساب می آید را قیمت های پایه صادراتی دانست و تصریح كرد: اگر در جلسه ای كه مقرر است برگزار بشود، بتواند این مشكلات را حل كند، به صورت قطع روند بازگشت ارز به كشور بیشتر از گذشته سرعت خواهد یافت. البته هنوز زمان برگزاری نخستین جلسه و جزئیات آن مشخص نمی باشد. اگر دوستان دولتی با اختیار تام به جلسه بیایند در هر موردی مشكلاتی كه طرح می گردد با تصمیم گیری در همان جلسه مشكل را برطرف نمایند، چالش بازگشت ارز صادراتی مرتفع خواهد شد. رئیس كنفدراسیون صادرات ایران اضافه كرد: همانطور كه قبل از این هم بارها اعلام شده، اختلافی كه حالا میان صادركنندگان و دولت در مورد بازگشت ارز حاصل از صادرات وجود دارد، این نیست كه دولت می خواهد ارز حاصل از صادرات به كشور بیاید و صادركننده نمی خواهد ارز بیاورد، بلكه بحث بر سر روش بازگشت ارز است؛ چراكه صادركنندگان بارها و بارها تاكید كرده اند كه بازگشت ارز حاصل از صادرات باید حتما صورت گیرد اما موانعی پیش روی این اقدام وجود دارد.
لاهوتی اظهار داشت: از آبان ماه سال جاری كه بخشنامه بانك مركزی صادر شده، تابحال دو جلسه از جانب اتاق بازرگانی با رئیس كل بانك مركزی برگزار شده است كه در هر دو جلسه، صادركنندگان مشكلات را بیان كرده و بانك مركزی هم موضوعات خویش را مطرح نموده است؛ اما در آخرین جلسه ای كه حدود دو هفته پیش با رئیس كل بانك مركزی برگزار شد، وی اعلام نمود كه مشكلات مطرح شده در ارتباط با بازگشت ارز صادراتی، به مسائل در رابطه با بانك مركزی مربوط نمی شود؛ بلكه در دستگاههای دیگر مثل گمرك و وزارت صنعت باید حل و فصل شود؛ ازاین رو از آن نشست تاكنون، قریب به یك ماه می گذرد و دستگاهها حاضر نشدند كه این اصلاحات را برای تسریع در بازگشت ارز حاصل از صادرات انجام دهند.
عضو كمیته ارزی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران تصریح كرد: به هر حال عدم توجه به این موضوع، نه تنها صادركنندگان را با مشكل مواجه می كند، بلكه یك دستورالعمل تنبیهی است كه اگر صادركننده ارز نیاورد دیگر مشمول تشویق ها و معافیت های دولتی نمی شود؛ اما نكته حائز اهمیت آن است كه اشكال در این فرآیند، بانك مركزی را هم با مشكل مواجه می سازد و این نهاد مهم سیاستگذار را در رسیدن به هدف ساماندهی بازار ارز، گرفتار مشكل می سازد.

1397/11/01
13:49:06
5.0 / 5
4591
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما