رئیس سازمان بورس اعلام كرد:

جزئیات مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی برای بازار سرمایه

جزئیات مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی برای بازار سرمایه پول من: رئیس سازمان بورس اظهار داشت: ستاد هماهنگی اقتصادی مصوب كرد تا افزایش سرمایه ای كه از محل سود تقسیم نشده شركت های بورسی انجام می گیرد، معاف از مالیات شود كه این مساله باز اقدام بسیار مهمی بود.


به گزارش پول من به نقل از سازمان بورس و اوراق بهادار، شاپور محمدی اظهار داشت: در ۳۰ ماه گذشته فعالان بازار سرمایه شاهد تغییرات و اصلاحاتی بودند كه در نیم قرن حیات این بازار بی سابقه بود؛ به نحوی كه خیلی از این تغییرات ساختاری همچون اصلاح دستور العمل ها، ارتقای عضویت بازار سرمایه ایران در آیسكو، تغییر روش عرضه اولیه به بوك بیلدینگ، تحول در فضای آیتی، تاسیس صندوق تثبیت بازار سرمایه، پیش بینی معافیت های مالیاتی و خیلی از موارد دیگر هر یك انقلابی در بازار سرمایه محسوب می شوند. رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، مهم ترین چالش جدی سازمان بورس طی ۳۰ ماه گذشته را قیمت گذاری دستوری عنوان نمود و اظهار داشت: با عنایت به اینكه رسالت نهاد ناظر پشتیبانی از حقوق سهامداران و احداث بازاری شفاف برای سرمایه گذاری است، سازمان بورس و اوراق بهادار اعتراض خودرا نسبت به این تصمیم منعكس كرد. خوشبختانه با تدبیر مناسب از طرف رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور و وزیر اقتصاد، سقف قیمت ها در بورس كالا برداشته و مشكلات در این زمینه تا حد زیادی حل و فصل شد.
چالش های بازار سرمایه در ۳۰ ماه اخیر
به گفته وی، طی ۳۰ ماه اخیر چالش های دیگری حول و حوش بازار سرمایه وجود داشت كه با همكاری دولت و فعالان بازار آثار آن به حداقل كم شد. یكی از این موارد، پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریكا بود كه تنها یك روز بر روند بورس تهران اثر منفی به جای گذاشت. با عنایت به بنیان های بسیار قوی بورس تهران و بازار سرمایه تاثیر این مساله به سرعت از بین رفت و شاهد روند عادی طی روزهای بعد بودیم.
عضو شورای عالی بورس دومین مورد را انتخابات ریاست جمهوری در كشورمان بیان كرد و اضافه كرد: تحولات سیاسی همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در كشورمان از دیگر رخدادهای مهم این دوره بود.
محمدی به خروج آمریكا از برجام در اردیبهشت سال جاری اشاره نمود و اظهار داشت: با عنایت به اقدامات بهادار صندوق تثبیت بازار سرمایه و سطح بالای هوشیاری سهامداران، آثار این تحول بسیار محدود بود. همین طور طی ماه های بعد، اعمال تحریم های یك جانبه از طرف آمریكا باز آثار كمرنگی بر روند بازار سرمایه داشت و نتوانست مسیر كلی بازار سرمایه را منحرف كند.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار می گوید یكی از مشكلاتی كه پیش تر از این ۳۰ ماه در بازار وجود داشت، بحث توقف طولانی مدت نمادهای بورسی بود كه این مساله باز با اصلاح دستور العمل توقف و بازگشایی نمادها حل و فصل شد. همین طور سوژه میزان اعتبار كارگزاری ها از مواردی بود كه طی سال های گذشته نسبت به آن غفلت شده بود كه با تلاش حوزه نظارت بر نهادهای مالی، حوزه بازار و حوزه مدیریت فناوری اطلاعات سازمان بورس و كانون كارگزاران این مورد باز حل شد.
دبیر شورایعالی بورس در گفتگو با سنا، به برنامه های آتی اشاره نمود و اظهار داشت: یكی از برنامه هایی كه سازمان در تلاش است آنرا اجرایی كند، بحث معاملات فروش استقراضی (Short selling) است. سازمان در نظر دارد تا انتهای سال ۹۷ این معاملات را عملیاتی كند. از طرف دیگر بحث لایحه ارتقاء نظام بازار سرمایه كشور مطرح است كه به وزیر اقتصاد و دارایی ارسال شده است. در نهایت و در صورت موافقت وزیر محترم این لایحه به مجلس فرستاده می شود.
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، توسعه سامانه معاملات را برنامه بعدی عنوان نمود و اظهار داشت: سازمان بورس در تلاش است با همكاری و همیاری دانشگاه ها و شركت های فعال در حوزه IT و ICT یك سامانه معاملات سهام و مشتقه عمومی را در كشور به وجود آورد. اجرای چنین طرحی یك تجربه جدید به حساب می آید و شاید لازم باشد تمهیداتی در نظر گرفته شود تا به صورت عملیاتی نمایش شود.
پایان توقف طولانی مدت نمادها
عضو شورای عالی بورس هدف بعدی را اصلاح ساختار هیات های پذیرش عنوان نمود و اظهار داشت: سوژه نظارت جامع بر فعالیت كارگزاری ها از اهداف مهم سازمان بورس به حساب می آید كه این مساله باز در حال پیگیری است. تمام فعالیت های كارگزاری ها درباب خرید و فروشی كه در سامانه معاملات انجام می دهند، روزانه توسط ناظران و به صورت لحظه ای رصد می شود. با این وجود درباب ثبت و ضبط حسابداری، فعالیت اداری كارگزاری ها، شركت های سرمایه گذاری و صندوق ها نیاز به نظارت قوی داریم تا پایش دقیق تری صورت بگیرد.
محمدی در بخش دیگر این گفتگو به حمایت های دولت از بازار سرمایه طی این مدت اشاره نمود و اظهار داشت: دولت حمایت های قابل توجهی از بازار سرمایه داشت و یكی از بهترین پشتیبانی ها از طرف سران سه قوه و در ستاد هماهنگی اقتصادی انجام شد. مقرر شد مالیات نقل و انتقال سهام و حق تقدم از نیم درصد به یك دهم درصد كم شود.
وی افزود: همین طور ستادهماهنگی اقتصادی مصوب كرد تا افزایش سرمایه ای كه از محل سود تقسیم نشده شركت های بورسی انجام می گیرد، معاف از مالیات شود كه این مساله باز اقدام بسیار مهمی بود.
محمدی اشاره كرد: موضوعاتی از قبیل عمق بخشی به بازار سرمایه، تشكیل ETF های سهام عدالت و سهام باقی مانده دولت در شركت ها برمبنای اصل ۴۴، از مواردی است كه از طرف سازمان بورس به وزارت اقتصاد و دارایی پیشنهاد شد. امید می رود پس از تصویب ستاد هماهنگی اقتصادی و در صورت ضرورت تعیین قانون توسط مجلس شورای اسلامی (كه قول مساعد آن پیش تر گرفته شده است)، شاهد اجرایی شدن این طرح ها باز باشیم.

1397/11/16
14:31:05
5.0 / 5
5042
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما