با تصویب شورای پول و اعتبار؛

سامانه رفع تعهد ارزی واردكنندگان راه اندازی می شود

سامانه رفع تعهد ارزی واردكنندگان راه اندازی می شود به گزارش پول من بنا به پیشنهاد بانك مركزی و در جهت جلوگیری از سوءاستفاده از تخصیص و تامین ارز بابت واردات كالا به كشور، راه اندازی سامانه رفع تعهد ارزی واردكنندگان توسط بانك مركزی، به تصویب رسید.


به گزارش پول من به نقل از بانك مركزی، بنا به پیشنهاد بانك مركزی و در جهت جلوگیری از سوءاستفاده از تخصیص و تامین ارز بابت واردات كالا به كشور، راه اندازی سامانه رفع تعهد ارزی واردكنندگان توسط بانك مركزی، به تصویب رسید. طی سنوات گذشته بعضی از سوء استفاده كنندگان بعد از طی مراحل قانونی نسبت به تخصیص و تامین ارز اقدام می كردند و در مقابل، مطابق با ارز دریافتی كالا به كشور وارد نمی كردند. از طرفی به علت نبود یك سامانه منسجم به منظور ثبت فعالیت های وارد كنندگان، امكان دسترسی بانك ها به عملكرد گذشته وارد كنندگان فراهم نبود. همینطور وزارت صمت و اتاق های بازرگانی كه كارت بازرگانی برای اشخاص صادر می كنند هم اطلاعاتی در ارتباط با عملكرد تجاری واردكنندگان نداشتند.
با اجرای سامانه یاد شده، ایفای تعهد وارد كنندگان بعنوان یك شاخص اعتبار سنجی از جانب بانك ها و وزارت صمت و سایر سازمان ها ارزیابی می شود كه اشخاص متخلف از دریافت خدمات تا زمان رفع تعهد ارزی محروم می شوند.
بانك مركزی اعلام نمود در جهت پیشگیری و مبارزه با رانت و فساد این سامانه یكی از گلوگاه های فساد را خواهد بست، همینطور بنا به اعلام بانك مركزی عملكرد بانك ها هم در این خصوص ارزیابی خواهد شد و با بانك هایی كه مشتریان آنها بیشترین آمار عدم ایفای تعهد ارزی داشته باشند هم برخورد خواهد شد.
بانك مركزی اعلام نمود: با دسترسی وزارت صمت به این سامانه امكان ثبت سفارش جدید برای اشخاص دارای تعهد ایفا نشده وجود نخواهد داشت.
سازمان امور مالیاتی هم در برخورد قانونی با گیرندگان ارز با دسترسی به این سامانه اقدام لازم را به عمل خواهد آورد.

1397/11/25
22:43:14
5.0 / 5
4503
تگهای خبر: آمار , ارز , بانك , بانك مركزی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما