خواجه نصیری اعلام كرد:

جزئیات تامین مالی پروژه های نفتی از راه بورس

جزئیات تامین مالی پروژه های نفتی از راه بورس به گزارش پول من عضو هیات مدیره شركت بورس از انتشار ۱۰هزار میلیارد ریال اوراق منفعت برای تامین مالی پروژه های نفتی اطلاع داد و اظهار داشت: عمر این اوراق سه ساله و سود آن ۱۹درصد است.به گزارش پول من به نقل از مهر، محمودرضا خواجه نصیری در همایش تامین مالی از راه بازار سرمایه اظهار داشت: اوراق منفعت در توسعه تامین مالی در كشور نقش دارد و از دیدگاه شخصی كه نیاز به تامین مالی دارد، باید نیازها و شرایط لازم در نظر گرفته شود و الان به مدد شورای فقهی ابزارهای مناسبی برای تامین مالی متقاضیان داریم.
عضو هیات مدیره بورس تهران با اشاره به اینكه اوراق اجاره نیاز به پشتوانه ای دارد كه آنرا تامین كند و در این رابطه ابزارهایی مثل استصناع، مرابحه، خرید دین، مشاركت، اجاره و اجاره سهام هم وجود دارد، اضافه كرد: اوراق سلف هم به صورت كوتاه مدت ابزاری برای تامین مالی است و اوراق منفعت هم بر روی آن دسته از فعالیتهایی دارد كه عواید آن در قالب انتقال به واسط حاصل می شود.
وی خاطرنشان كرد: اوراق منفعت مقدار مشخصی ازحقوق معین را برای دوره زمانی مشخص منتقل می كند؛ البته ساختار این اوراق به گونه ای است كه نهاد واسطی به میان می آید و منفعتی را منتقل می كند و وجه نقد از راه واسط به بانی پرداخت می شود.
به گفته خواجه نصیری، با طراحی ساختار و عقد قراردادهای فی درخلال اوراقی را طراحی می نماییم كه جریان قابل اتكایی از سود را راه اندازی می نماید.
عضو هیات مدیره بورس تهران اضافه كرد: شرایط بانی مشخص كردن نحوه انتشار و بازدهی اوراق منفعت است. البته نیازی به انتقال دارایی به نهاد واسط نداریم و به تعداد پروژه هایی كه وجود دارد می توان اوراق تدوین كرد و برخی دستگاههای دولتی هم با حمایت ضمانتی، از پروژه های تعریف شده كه البته دارای توجیه هستند، حمایت می كنند كه این مورد در تامین مالی پروژه های نفتی قابل اجرا می باشد.
خواجه نصیری با اشاره به اینكه تامین مالی طرح های یازده حلقه چاه نفت در دستور كار قرار گرفته شده است، اظهار داشت: تا سال ۱۴۰۴ اوراق منفعت طراحی شده سررسید می شود و از جریان نقدی مربوط با به دست آمدن این منافع تسویه می شود و بر این اساس۱۰ هزار میلیارد تومان اوراق منفعت منتشر می شود كه عمر آن سه ساله و نرخ سررسید ۱۹ درصد است. این اوراق امین دارد و باید در تقویم منفعت، این اوراق دخیل باشد.

وی اضافه كرد: كنسرسیوم پذیره نویسی با حضور سازمان بورس و هفت شركت تامین سرمایه عملیات بازارگردانی اوراق منفعت را منتشر خواهند كرد.

1397/11/29
14:56:26
5.0 / 5
4433
تگهای خبر: بازار , بورس , پرداخت , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما