رئیس كل بانك مركزی:

عملیات بازار باز تورم را مهار می كند

عملیات بازار باز تورم را مهار می كند پول من: رئیس كل بانك مركزی جزئیات مصوبه دستور العمل عملیات بازار باز و برنامه های بانك مركزی را اعلام نمود.به گزارش پول من به نقل از بانك مركزی، عبدالناصر همتی در یادداشت اینستا گرامی نوشت: طبق وعده ای كه داده بودم پس از ستاندن مجوز شورای عالی هماهنگی اقتصادی و مجلس، امروز ۲۷ فروردین ۹۸ دستورالعمل عملیات بازار باز به تصویب شورای پول و اعتبار رسید.
دو وظیفه اصلی بانك مركزی، سیاست گذاری پولی و نظارت بر عملكرد بانك ها است.
ابزار سیاستگذاری پولی، نرخ سود كوتاه مدت است. عملیات بازار باز ساختاری است كه به كمك آن بانك مركزی نرخ را كنترل خواهدنمود و در نهایت لگام تورم را مهار می كند.
در سویی دیگر بانك مركزی در كنار نظارت بر ترازنامه بانك ها با مجموعه ای از ضرایب مانند نرخ كفایت سرمایه و نسبت وام های معوق از ابزار سیاست های احتیاطی باز استفاده خواهدنمود تا ترازنامه بانك ها را بهبود بخشد.
بخشی از این سیاست ها شامل اعمال محدودیت بر تركیب و كیفیت دارایی بانك ها، تمركز وام دهی بر دارایی های مشخص، میزان نگهداری
اوراق و مانند آن است.
بانكداری مركزی مدرن امروزه از این ابزارهای سیاستی در بیشترین ظرفیت خود استفاده می نماید تا از تبدیل مخاطرات قابل مدیریت به ریسك های سیستمی اقتصاد جلوگیری كند.
امروز یكی از اولویت های اصلی اقتصاد گره گشایی از پای شبكه بانكی و كمك به اقتصاد كشور بوسیله سیستم بانكی شفاف و ترازنامه سالم می باشد.

1398/01/29
14:18:47
5.0 / 5
4842
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما