بانك مركزی:

تایید صلاحیت مدیران موسسات اعتباری كلید خورد

تایید صلاحیت مدیران موسسات اعتباری كلید خورد به گزارش پول من فرایند تایید صلاحیت مدیران و اعضای كمیته های ریسك موسسات اعتباری بزودی در دستور كار قرار خواهد گرفت.


به گزارش پول من به نقل از بانك مركزی، فرایند تأیید صلاحیت مدیران و اعضای كمیته های ریسك، حسابرسی داخلی و رعایت قوانین و مقررات (تطبیق) مؤسسات اعتباری بزودی در دستور كار این بانك قرار خواهد گرفت. بانك مركزی «دستورالعمل تأیید صلاحیت و عزل یا هرگونه تغییر مدیران و اعضای كمیته های ریسك، حسابرسی داخلی و رعایت قوانین و مقررات (تطبیق) مؤسسات اعتباری» مصوب نوزدهمین جلسه كمیسیون مقررات و نظارت مؤسسات اعتباری بانك مركزی را ابلاغ نمود. اهم موارد و نكات قابل توجه در دستورالعمل ابلاغی به شرح زیر است: تصدی سمت مدیران و یا عضویت در كمیته های مؤسسه اعتباری و تمدید دوره مسئولیت آنها منوط به دریافت تاییدیه صلاحیت از بانك مركزی است.

داشتن مدرك مرتبط و حداقل ۱۰ سال سابقه كار مرتبط در نظام بانكی برای سمت مدیران و ۵ سال برای اعضای كمیته ها الزامی است.

مسئولیت احراز صحت و سقم مدارك و مستندات عرضه شده داوطلب و كسب استعلام از مراجع ذیصلاح بر عهده مؤسسه اعتباری است.

سابقه كاری و عملكرد گذشته داوطلب در نظام بانكی كشور از حیث موارد در رابطه با نیازهای حرفه ای و تخصصی؛ میزان شناخت و آگاهی داوطلب از مباحث در رابطه با ریسك، حسابرسی داخلی و رعایت قوانین و مقررات حسب مورد و برنامه كاری آتی داوطلب به لحاظ ارتقای شاخصهای مربوط (ریسك، حسابرسی داخلی و رعایت قوانین و مقررات) در مؤسسه اعتباری از موضوعات حائز اهمیت در بررسی صلاحیت ها خواهد بود.

مؤسسه اعتباری در صورت تصمیم به عزل یا هرگونه تغییر مدیران مبحث دستورالعمل فوق الذكر و یا اعضای كمیته ها، باید درخواست كتبی خویش را به همراه علل و مستندات مرتبط به بانك مركزی عرضه كند.

مدت اعتبار تاییدیه صلاحیت حرفه ای صادره پنج سال از تاریخ صدور بوده و صرفاً جهت فعالیت در مؤسسه اعتباری متقاضی معتبر است. بعد از اتمام دوره پنج ساله، معرفی مجدد مدیران و اعضای كمیته های مؤسسه اعتباری بعنوان داوطلب بلامانع است.

مقتضی است در تركیب كمیته های هیأت مدیره، حداقل یك عضو غیر اجرایی هیأت مدیره حضور داشته باشد.

برپایه اعلام بانك مركزی، فرایند تأیید صلاحیت افراد پیشنهادی مؤسسات اعتباری بزودی در دستور كار این بانك قرار خواهد گرفت و بنابراین لازم است مكاتبات در مورد اعضای كمیته ها و مدیران ریسك، حسابرسی داخلی و رعایت قوانین و مقررات (تطبیق) با اداره مجوزهای بانكی بانك مركزی بعنوان دبیرخانه این مورد انجام پذیرد. همینطور بانك ها و مؤسسات اعتباری غیربانكی كه تابحال مبادرت به معرفی مدیران و اعضای كمیته ها به این بانك ننموده اند، باید در اجرای الزامات مقرر در ضوابط ناظر بر حاكمیت شركتی در شبكه بانكی كشور، نسبت به معرفی مدیران و اعضای كمیته های مذكور به این بانك برای سیر تشریفات تأیید صلاحیت اقدام نمایند.

این بانك همینطور اعلام نموده است، با توجه به طرح بعضی از ابهامات و پرسش ها از جانب شبكه بانكی كشور در مورد مفاد «دستورالعمل الزامات ناظر بر حاكمیت شركتی در مؤسسات اعتباری غیردولتی»، به آگاهی می رساند احكام مربوط به مواد (۱۳)، (۱۴) و (۱۵) دستورالعمل مذكور ناظر بر مدیرعامل بانك ها و مؤسسات اعتباری هم است.

1398/02/15
19:10:48
5.0 / 5
4970
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما