مدیرعامل بورس كالا:

گواهی سپرده طلای آب شده عرضه می شود

گواهی سپرده طلای آب شده عرضه می شود پول من: مدیرعامل بورس كالای ایران راه اندازی بازارهای كالایی به صورت گواهی سپرده بر روی طلای آب شده و شمش سبب هدایت بازار به سمت استاندارد سازی و كاهش ریسك خریداران می شود.به گزارش پول من به نقل از صدا و سیما، حامد سلطانی نژاد اظهار داشت: راه اندازی بازارهای كالایی می تواند نقدینگی را به سمت بازارهای مالی هدایت كند و فعالان صنعت طلا هم می توانند با حضور در این بازار برآوردی از قیمت های آینده طلا داشته باشند.
وی افزود: با راه اندازی این بازار استاندارد سازی طلای آب شده و شمش هم انجام می شود و با عیارسنجی درست ریسك خریداران هم كاسته می شود.
مدیرعامل بورس كالا اضافه كرد: نهاد سیاست گذار هم می تواند به این بازار وارد شود و با اهرم های عرضه و تقاضا قیمت گذاری را انجام دهد.
سلطانی نژاد درباره بازار آزاد آتی سكه اظهار داشت: عده ای بر این عقیده بودند كه این بازار سبب افزایش قیمت ها در بازار واقعی می شود و بنا بر این فعالیت این بازار متوقف گردید و ما می خواهیم این بازار را با شكل دیگری راه اندازی نماییم.
وی اضافه كرد: می خواهیم این بازار را بر روی صندوق های سرمایه گذاری راه اندازی نماییم تا بتوانیم جذب نقدینگی داشته باشیم، برای اینكه علت خیلی از مشكلات هم اكنون رشد نقدینگی است كه رقم آن بعضاً به ۲ هزار هزار میلیارد تومان هم رسیده است و این عدد بزرگی است كه به هر جایی برود آنجا را ویران می كند و ما در بورس كالا رسالت داریم كه این نقدینگی را به سمت بازارهای مالی جذب نماییم تا به سمت بازارهای مالی نرود، برای اینكه در بازارهای مالی مانند سیل روانی است كه همه چیز را در راه خودش نابود می كند و ما با فعال كردن بازارهای مالی جلوی هجوم نقدینگی را به بازارهای واقعی می گیریم.
مدیرعامل بورس كالا اظهار داشت: هضم بازارهای مالی برای مردم آسان نیست و بنا بر این اگر بازار مالی مبتنی بر یك كالا تعریف شود مانند بازارهای مبتنی بر طلا هضم آن برای مردم راحت تر شده و جذب نقدینگی به سمت آن بیشتر خواهد بود.
سلطانی نژاد درباره صندوق های سرمایه گذاری كالایی اضافه كرد: این صندوق ها صندوق هایی هستند كه اوراق بهادار مبتنی بر كالا می خرند و مدیریتی حرفه ای دارد و نیازی نیست كه مردم بطور مستقیم وارد شوند و بنا بر این هیجانات مردم هم در این صندوق ها كمتر دخیل خواهد بود.
وی اظهار داشت: امسال بر روی یكسری از محصولات مانند زیره، كشمش، شمش طلا و طلای آب شده گواهی سپرده را راه اندازی خواهیم كرد.
امكان ورود خودرو به بورس كالا به سبب تلاطمات وجود ندارد
مدیر عامل بورس كالا درباب ورود خودرو به بورس كالا اظهار داشت: تلاطمات این بازار سبب شده نتوانیم به سمت بازار خودرو برویم.
سلطانی نژاد افزود: بازار خودرو هم اكنون كمیابی عرضه دارد، برای اینكه منابع مالی به سمت این بازار رفته است و در صورتی می تواند باردیگر در بورس كالا ارائه شود كه خودرو در یك نظام رقابتی در بازار ارائه شود.
وی اظهار داشت: در اوایل سال تعداد كمی خودرو در بورس كالا ارائه شد كه به سبب تلاطمات ادامه روند آن امكان پذیر نیست.
مدیر عامل بورس كالا درباب ورود مسكن به بورس كالا نیز اضافه كرد: فروش متری مسكن در بورس كالا را به فعالان بازار عرضه كردیم، اما باز هم تلاطمات این بازار نگذاشت كه ورود بیشتری به این بازار داشته باشیم.
خودرو سازان نیازهای خودرا خارج از بورس تهیه می كنند
مدیر عامل بورس كالا درباره تهیه ورق فولاد از جانب خودرو سازان اظهار داشت: خودرو سازان مدتی است كه نیاز خودرا خارج از بورس تهیه می كنند و ما هم اطلاعی از تهیه این ورق و قیمت آن نداریم.
سلطانی نژاد افزود: سیاست گذاری درباره اینكه خودرو سازان ورق های فولاد خودرا در داخل یا خارج بورس تهیه كنند بر عهده ما نیست، اما من پیشنهادم این است كه آنها هم به جرگه خریداران بورس بپیوندند.
وی اظهار داشت: بطور سنتی شركت های خودرو سازی ورق فولاد مورد نیاز خودرا در سیستم بورس در چارچوب قراردادهای بلندمدت دریافت می كردند، اما الان مدتی است كه این اتفاق نمی افتد.
مدیر عامل بورس كالا افزود: از یك تاریخی به بعد بنا به دلیلی آنها به خارج بورس رفتند و تهیه محصولات آنها به خارج بورس منتقل شد، برای اینكه وقتی كل عرضه در مقابل كل تقاضا قرار بگیرد قیمت ها بهتر و منطقی تر خواهد شد و این امكان فقط در بورس كالا اتفاق می افتد.
سلطانی نژاد اضافه كرد: اگر بخواهیم قیمت ها را كنترل و تثبیت نماییم، این كار را نمی توانیم در بورس كالا انجام بدهیم، اما در صورت تثبیت قیمت ها، تولید كننده های صنایع پایین دستی امكان دارد بجای اینكه مواد اولیه را صرف تولید كنند در چارچوب رسمی و غیر رسمی صادر كنند و این اتفاق خوبی برای تولید نیست.
وی افزود: وقتی روی كالایی سوبسید داده می شود نفعش به جامعه نمی رسد و امكان دارد بیشترین نفع آن به دلایلی به بازار برسد در مورد خودرو هم به همین شكل است.
مدیر عامل بورس كالا اضافه كرد: وقتی در مورد قیمت فولاد سوبسید به خودرو سازها داده می شود امكان دارد خودرویی كه با قیمت پایین تر تهیه می شود به دست مصرف كننده اصلی نرسد.
شكر در حوزه كشاورزی قیمت گذاری می شود
مدیر عامل بورس كالا اظهار داشت: شكر و محصولات كشاورزی از جانب سیاست گذاران این حوزه قیمت گذاری و عرضه می شود و بورس كالا در این خصوص دخالتی نداشته است و در صورتیكه این محصول در بورس كالا ارائه شود امكان دارد خود تولید كننده اصلی یا وارد كننده محصول با قیمت بالاتری محصول خودرا بفروشد و سود آن به جیب خود تولید كننده می رود نه اینكه سود آن به دست عده ای دلال برسد.
سلطانی نژاد اضافه كرد: در صورت تثبیت قیمت ها امكان دارد قسمتی از محصول به دست مردم هم برسد، اما بخش عمده آن به دست مردم نمی رسد و بهتر است سوبسید در سیستم توزیع مثلاً به صورت كوپن به مردم داده شود تا سود مستقیماً به دست مردم برسد.
معامله هزار و ۳۰۰ تن زعفران در بازار آتی
مدیرعامل بورس كالا اظهار داشت: بازار زعفران بازار پررونقی با حضور همه فعالان این بازار شامل صادر كننده، تولید كننده و افرادی است كه انبارداری می كنند و ارزش این بازار به رقم های قابل توجهی رسیده است.
سلطانی نژاد افزود: در بازار آتی زعفران هزار و ۳۰۰ تن زعفران معامله شده و همین طور در بازار فیزیكی هم بالغ بر صد تن محصول مورد معامله قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینكه بازار زعفران حدود یك سال و دو ماه است كه راه اندازی شده، اظهار داشت: این بازار نشان داده است كه ظرفیت خیلی خوبی وجود دارد و قیمت ها نیز به سمت منطقی شدن پیش می رود، برای اینكه زعفران یك محصول صادراتی است.
مدیرعامل بورس كالا اضافه كرد: زعفران یك محصول صادراتی و تحت تأثیر قیمت دلار است، برای اینكه در بورس كالا عرضه می شود و در گذشته به این صورت نبود و كشاورز از افزایش نرخ دلار منتفع نمی شد.
سلطانی نژاد اشاره كرد: بخش قابل توجهی از كشاورزان و فروشندگان زعفران در بازار بورس حضور دارند، اما همه كشاورزان هم حضور ندارند، ولی شرایط برای حضور همه آنها مهیاست.

1398/03/05
14:27:03
5.0 / 5
4708
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما