كدام صرافی ها بیت كوین خرید و فروش می كنند؟

كدام صرافی ها بیت كوین خرید و فروش می كنند؟ به گزارش پول من ایسنا نوشت: سخنگوی كانون صرافان ایرانی ها درباره ادعای خرید و فروش بیت كوین توسط صرافی ها اظهار داشت: هیچ صرافی را نمی شناسیم كه مبادرت به خرید و فروش بیت كوین كند، چونكه اگر این كار هم صورت گیرد، هیچكس آنرا به صورت رسمی انجام نمی دهد، اما در صورت مواجهه با چنین مواردی آنها را به نهادهای مسئول در اینباره معرفی می نماییم.


چند سالی می شود كه خرید و فروش رمزارزها در دنیا بیشتر از پیش مورد توجه مردم قرار گرفته و افراد بیشتری در این حیطه فعالیت دارند. البته در مدت اخیر، قیمت این رمز ارزها بخصوص مهم ترین و مشهورترین آنها كه بیت كوین نام دارد، نوسانات شدید قیمتی داشته و بعد از یك دوره رشد ناگهانی قیمت، بار دیگر در مدار نزول قرار گرفت و قیمت آن كاهش پیدا كرد. با فراگیر شدن بیت كوین، خرید و فروش و سایر راه های درآمدزای آن در ایران هم به صورت غیررسمی رایج شد و این در شرایطی است كه بر مبنای قانون، خرید و فروش بیت كوین در ایران ممنوع می باشد. البته این روزها در ایران بیشتر از خرید و فروش بیت كوین، استفاده از ماینرها (استخراج كننده ها) رواج بیشتری یافته و برخی افراد با واردات ماینر به دنبال ایجاد درآمدی برای خود هستند. این ماینرها برق زیادی مصرف می كنند و همین امر سبب شده برخی افراد با استفاده از برق های صنعتی و كشاورزی كه قیمت ارزان تری دارد، برای ماینینگ استفاده كنند، اما دولت در هفته های اخیر با جدیت این مورد را پیگیری كرده و گفته می شود كه وزارت نیرو هم در حال بررسی برای وضع تعرفه ای درمورد ماینینگ بیت كوین است. این در حالی است كه هنوز خرید و فروش بیت كوین در ایران ممنوع بوده، اما نكته جالب تر اینكه تابحال مواردی از برخورد با فعالان این رمزارز اعلام نشده است.
همینطور شنیده ها حاكی از ورود برخی صرافی ها به خرید و فروش بیت كوین است و این در شرایطی است كه بانك مركزی ممنوعیت خرید و فروش بیت كوین یا هر رمزارز دیگری را مورد تاكید قرار داده است. اما در این رابطه كامران سلطانی زاده، سخنگوی كانون صرافان ایرانی ها با اشاره به اینكه طبق قانون خرید و فروش ارز مجازی تابحال به صورت رسمی هم قابل تایید نبوده است، اظهار نمود: تا زمانی كه قانون این اجازه را به ما ندهد، خرید و فروش بیت كوین را انجام نمی دهیم، اما در عین حال تبلیغات گسترده ای در شبكه های اجتماعی در این خصوص دیده می شود كه صراف هم نیستند و كسی هم با آنها برخوردی نكرده است. وی با تاكید بر اینكه مخالف فعالیت غیرقانونی در هر موردی هستیم، خاطرنشان كرد: در این موارد باید زیرساخت قانونی ایجاد شود كه فعالیت ها به فضای غیررسمی سوق پیدا نكند. سخنگوی كانون صرافان ایرانی ها افزود: ما هیچ صرافی را نمی شناسیم كه مبادرت به خرید و فروش بیت كوین كند، چونكه اگر این كار هم صورت گیرد، هیچكس آنرا به صورت رسمی انجام نمی دهد، اما در صورت مواجهه با چنین مواردی آنها را به نهادهای مسئول در اینباره معرفی می نماییم. استفاده از رمزارزها زمانی در ایران رواج بیشتری پیدا كرد كه بانك مركزی پارسال به شكل جدی آنها را در دستور كار خود قرار داد و حتی آئین نامه ابتدایی درمورد فعالیت بین كوین ها هم از جانب این بانك منتشر گردید. اما نكته مبهم اینجاست كه از آن زمان تابحال هیچ گونه اقدامی در این رابطه انجام نشده و به شكلی مسكوت ماند. در هفته های گذشته هم تنها واكنش بانك مركزی به افزایش استفاده از رمزارزها و ماینرها این بود كه خرید و فروش بیت كوین را غیرقانونی دانست و تصریح كرد كه هیچ مجوزی از جانب بانك مركزی به هیچ نهادی برای ایجاد رمزارز داده نشده است. با این وجود با وجود غیرقانونی بودن خرید و فروش بیت كوین هیچ مقابله ای با آن هم انجام نشده یا اگر هم شده اطلاع رسانی نشده است، ازاین رو می توان اظهار داشت كه حالا خرید و فروش بیت كوین یا سایر رمزارزها قانونی نیست، اما با عنایت به اینكه مقابله ای هم با آن نمی گردد، چندان غیرقانونی هم نیست. به نظر می آید كه دولت هنوز تصمیم قطعی در مورد این رمزارزها نگرفته است و بعد از تصمیم قطعی، اقدامات درباره آن صورت خواهد گرفت. ۲۲۶۲۳۱

1398/05/01
17:33:06
5.0 / 5
4464
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما