خیالتان راحت! تا آخر سال ارز گران نمیشود

خیالتان راحت! تا آخر سال ارز گران نمیشود پول من: یك عضو اتاق بازرگانی با اشاره به وضعیت اقتصادی و شرایط سیاسی ایران پیش بینی نمود آرامش بازار ارز تا آخر سال تداوم داشته باشد.مجیدرضا حریری، فعال اقتصادی و نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین با اشاره به مهار بازار ارز و ماندگاری قیمت در كانال یازده هزار تومان به خبرآنلاین اظهار داشت: بنظر می رسد بالاخره ابزارهای مدیریتی برای مهار نوسان بازار به درستی مورد استفاده قرار گرفته و بازار ارز با آرامشی نسبی روبروست كه این وضعیت می تواند در تزریق آرامش به دیگر بازارها هم موثر واقع شود.
وی با اشاره به اینكه در دوره های افزایشی هم من مسئولیت را متوجه بانك مركزی می دانم، اظهار داشت: من همواره گفته ام هنگامی كه یك نوسان بیشتر از ۱۵ روز به طول می انجامد، بطور قطع مسبب آن بانك مركزی است و الان هم كه بالغ بر یك ماه از كنترل بازار ارز می گذرد، به نظر من بیشترین سهم را در آن بانك مركزی داشته است.
این فعال اقتصادی با اشاره به اینكه ۹۰ درصد صادرات كشور توسط چند ده شركت دولتی و خصولتی انجام می شود، افزود: اینجاست كه سهم مدیریت مناسب در بازار روشن می شود، در یك سال قبل كه آقای همتی سكان امور در نهاد سیاستگذار پولی را بر عهده دارد، به بازار آرامش داده و تصمیمات وی در بخش هایی چون نظارت عملا دست این نهاد برای مدیریت بازار را بازتر از هر زمانی كرده است. این مهم ناشی از آن است كه برای نخستین بار در سالهای بعد از انقلاب بانك مركزی اختیاراتی در حد وظایف خود دارد و خوشبختانه در این زمان جناب همتی هم با استفاده از توانایی موجود عملكرد مقبولی داشتند.

او اشاره كرد: به صورت مثال تا سال قبل شاهد بودیم كه تعداد زیادی دستگاه پوز در كشورهای دیگر وجود داشت كه از این طریق به راحتی ارز كشور خارج می شد ولی خوشبختانه این دستگاه ها جمع آوری شدند و این راه بسته شد.
علاوه بر این نظارت بر ارزهای صادراتی به خوبی دنبال شد و ارز نیما هم به تدریج به قیمت بازار آزاد نزدیكتر شد. درنتیجه مجموعه ای از عوامل در كنار سیاستگذاری های اصولی در شرایطی كه شوك های سیاسی چون زدن پهباد آمریكایی، بحران نفتكش ها و... عملا كنترل بازار پول را در دست بانك مركزی نگه داشت. این در شرایطی است كه پیشتر هر كدام از این اتفاقات می توانست بازار ملتهب كند.
آرامش بازار ارز ادامه دارد
حریری با تاكید بر اینكه اقتصاد ایران در شرایط كنونی باید به سمت پشتیبانی از تولید حركت نماید، افزود: در شرایط فعلی با افزایش نرخ ارز، قاچاق نفع اقتصادی خویش را تا حد زیادی از دست داده است و فرصتی متفاوت برای پشتیبانی از تولید ملی و با كیفیت در ایران به وجود آمده و باید از این فرصت بهره لازم را برد.
حریری با اشاره به آمار واردات كشور هم اظهار داشت: این میان واردات كشور به سبب كاهش شدید قدرت خرید مردم روند نزولی به خود گرفت به شكلی كه در دو سه سال پی در پی سالانه كاهش ۲۰ تا ۲۵ درصدی در این بخش دیده شد. كاهش قدرت خرید در عمل تقاضا برای كالاهای خارجی را كم كرد كه این هم به حفظ ثبات بازار یاری رسانده است.
به قول وی بدین سان توقف فعالیت دستگاه های پوز، نظارت بر بازگشت ارزهای صادراتی، كاهش واردات و مهار قاچاق به همراه مدیریت درست بازار مهمترین علل تداوم آرامش در بازار ارز است و انتظار داریم بازار ارز تا آخر سال در شرایط با ثبات باقی بماند.
عضو اتاق ایران و چین در توضیح این مطلب افزود: پشتیبانی از تولیدی كه تابحال در كشور صورت گرفته عملا یك شكست بزرگ بوده است و در صورتیكه ایران در حدودا اغلب صنایع حضور دارد اما در هیچ صنعتی سرآمد نیست چونكه تولیدكنندگان ایران تنها بازار ۸۰ میلیونی داخلی كه سرانه مصرفی اندكی دارند را مدنظر دارد. درنتیجه به باور من پشتیبانی از تولید به شكلی كه تابحال صورت گرفته به سود كشور نیست بلكه حمایت موثر، حمایتی است كوتاه مدت، هدفمند و با آماده نمودن شرایط برای تولیدات گسترده برای بازارهای جهانی است.

۲۲۳۲۲۸

1398/05/24
09:00:43
5.0 / 5
4572
تگهای خبر: آمار , ابزار , ارز , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما