یك كارشناس بازار سرمایه:

رشد بازار سهام ادامه دارد

رشد بازار سهام ادامه دارد به گزارش پول من یك كارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: مادامی كه نقدینگی میل به ماندن در بازار سهام را داشته باشد، رشد شاخص و قیمت ها ادامه خواهد داشت.به گزارش پول من به نقل از پژوهشكده پولی و بانكی، رضا رحمتی با اشاره به اینكه مواردی چون افزایش نرخ ارز و تاثیر آن در تولید و به دنبال آن بازار سرمایه یكی از علل رشد شاخص بورس امسال است، تصریح كرد: خیلی از فعالان پیشبینی نمی كردند كه شاخص بورس به این ارتفاع دست پیدا كرده و تا این اندازه رشد كند و برخی گمان می كنند كه بخشی از رشد شاخص و قیمت ها حباب باشد، اما شاخص بورس كماكان قابلیت رشد و افزایش را دارد.
این كارشناس بازار سرمایه اضافه كرد: برای توقف رشد شاخص و قیمت سهام شركت ها بازار سهام احتیاج به بهانه دارد كه بررسی گزارشات نشان داده است وضعیت شركت ها از جهت تولید و فروش نسبت به سال قبل بهبود داشته است كه این مورد سبب شده تا روند رو به رشد بازار سهام ادامه داشته باشد.
وی با اشاره به افت های چند هزار واحدی هم كه شاخص بورس در هفته های گذشته داشته است، اظهار داشت: نوسان ذات بازار سهام است و سهامداران نباید این انتظار را داشته باشند كه شاخص بورس و نمادهای معاملاتی تنها روند رو به رشد و افزایشی داشته باشند، بلكه در بعضی موارد بازار سرمایه احتیاج به استراحت و اصلاح دارد. ازاین رو كاهش چند هزار واحدی شاخص هم كه در بعضی روزها اتفاق می افتد از این جهت می باشد.
این كارشناس بازار سرمایه افزود: از جانب دیگر نباید عدد و ارقام مربوط به شاخص و قیمت سهام شركت ها ملاك عمل دادوستد سهام قرار گیرد، بلكه شرایط بنیادی شركت ها و صنایع، سودآوری و تولید آنها و هم معاملات سیاسی و موضوعات در رابطه با برجام هم در این زمینه در نظر گرفته شود.
وی در پیشبینی آتی روند معاملات بازار سرمایه و شاخص بورس هم اذعان داشت: به نظر می آید در كوتاه مدت كماكان روند صعودی شاخص و رشد قیمت ها ادامه داشته باشد، چون كه روند مذاكرات سیاسی بهبود یافته است و اگر تحریم جدیدی بر اقتصاد كشور تحمیل نشود، شرایط كنونی بازار سهام ادامه دار خواهد بود.
رحمتی در پاسخ به این پرسش كه روند رو به رشد بازار سهام تا كجا ادامه خواهد داشت هم تصریح كرد: پاسخ به این پرسش احتیاج به تحلیل شرایط و مولفه های اثرگذار بر بازار سهام دارد، اما بررسی گزارشات شركت ها مبین این است كه شاخص بورس به پایان كار خود نرسیده است و با عنایت به شرایط كنونی انتظار می رود تداوم رشد شاخص بورس و قیمت سهام شركت ها دور از انتظار نباشد، البته با فرض این كه شرایط اقتصادی و سیاسی كشور كماكان به همین گونه باشد، وضعیت كنونی بازار سهام ادامه دار خواهد بود.
وی خاطرنشان كرد: علاوه بر این هم اكنون نشانه هایی در خصوص خروج نقدینگی از بازار سهام مشاهده نمی گردد و نقدینگی به علل مختلف مقصد دیگری برای حضور ندارد. بر این اساس مادامی كه منابع جذب شده در بورس در این بازار باقی بماند، تصور رشد شاخص و قیمت سهام شركت ها كماكان ادامه خواهد داشت.


منبع:

1398/06/20
12:58:16
5.0 / 5
4693
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما