سرمایه های كوچك، كجا سود می كنند؟

سرمایه های كوچك، كجا سود می كنند؟ به گزارش پول من ایسنا نوشت: صندوق های سرمایه گذاری و بانك ها دو حوزه ای هستند كه اغلب اقتصاددان ها آنها را به سبب امنیت بالاتری كه در این شرایط اقتصادی می توانند برای سرمایه گذاران خود تامین كنند، سفارش می كنند.


با حاكم شدن فضای آرامش نسبی در بازار ارز و طلا بنظر می رسد سرمایه گذاری در این عرصه ها دیگر مانند سابق نمی تواند سودآور باشد. همین مساله در كنار افزایش قیمت مسكن سبب شده تا خیلی از كسانی كه سرمایه های اندكی دارند بلاتكلیف بمانند. اینكه گفته می شود سرمایه های سرگردان زیادی در اقتصاد در گردش است، نكته ای است كه آمارهای بانك مركزی از حجم نقدینگی آنرا تا حدودی تایید می كند. طبق گزارش های بانك مركزی، حجم نقدینگی ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان را هم رد كرده است. بخشی از ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان سرمایه های خرد سرگردان هستند هرچند آمار دقیقی از توزیع این حجم نقدینگی در میان اقشار مختلف جامعه وجود ندارد اما برمبنای نظر كارشناسان این حجم نقدینگی احیانا به شكل نامتوازنی توزیع شده و بعضی از اقشار سهم بالایی از آنرا در اختیار دارند. با این وجود چیزی كه مسلم است بخش عمده ای از این حجم ۲۰۰۰ هزار میلیاردی نقدینگی به صورت پراكنده و خرد در اختیار اقشار میانی و رو به پایین جامعه قرار دارد. احتمال می رود سرمایه های خرد از سرگردانی بیشتری برخوردار باشند چونكه صاحبان سرمایه های كلان احیانا به سبب دسترسی به امكانات اطلاعاتی یا مشاوره ای بهتر می توانند برای نحوه سرمایه گذاری خود تصمیم بگیرند.
طی روزهای گذشته نظر خیلی از اقتصاددان ها برای نحوه سرمایه گذاری سرمایه های كوچك را جویا شدیم. آن چیزی كه در مجموع اغلب اقتصاددان ها نسبت به آن سفارش می كنند سرمایه گذاری در بورس است. مزیت اصلی این حوزه در امكان جذب سرمایه های خیلی كوچك چند میلیون تومانی است. اگر دنبال امنیت هستید در همان بانك ها بمانید اما چیزی كه مسلم است این است كه سرمایه گذاری در بورس نیز نیازمند دارا بودن حداقل سواد بورسی است و بدون داشتن این سواد امكان دارد سرمایه گذاران گرفتار ضرر و زیان هایی شوند. چیزی كه برخی اقتصاددانها سفارش می كنند این است كه شهروندان می توانند در صندوق های سرمایه گذاری مختلف سرمایه گذاری كنند، چونكه این صندوق ها عموما وابسته به نهادهای بزرگتر مانند بانك ها هستند كه به سبب قدرت اقتصادی خود از مشاوران خبره و احیانا اطلاعات خاصی بهره می برند. مزیت اصلی این نوع سرمایه گذاری برای كسانی است كه خواستار یك سرمایه گذاری امن هستند كه بتواند بیشتر از بانك ها به آنها سود بدهد. با همین استدلال امنیت سرمایه گذاری بعضی از اقتصاددان ها نیز بانك ها را پیشنهاد می كنند و معتقدند با اینكه بانكها سود كمتری به مردم می پردازند ولی مانند بازارهای سكه و ارز موجب ضررهای هنگفت نمی شوند. قبل از این نیز فرهاد دژپسند _وزیر امور اقتصادی و دارایی_ با اشاره به اینكه خوشبختانه مردم بورس را مامنی جهت حفظ ارزش دارایی ها می بینند، این حوزه را برای سرمایه گذاری پیشنهاد كرده و گفته بود كه بورس در كشور ما در یك سال قبل ۱۴۰ درصد رشد داشت، این رشد نشان داده است این اقدام جواب داده است. ۲۲۶۲۳۱


منبع:

1398/06/27
14:30:55
5.0 / 5
4918
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما