گزارش پول من

اوراق تسهیلات مسكن در آستانه ورود به كانال ۲۰ هزار تومان

اوراق تسهیلات مسكن در آستانه ورود به كانال ۲۰ هزار تومان پول من: بازار اوراق تسهیلات خرید مسكن تحت تاثیر ركود بازار با افت شدید قیمت روبه رو شده و در حال ورود به كانال 20 هزار تومانی است.به گزارش پول من به نقل از مهر، بازار اوراق تسهیلات خرید مسكن تحت تاثیر ركود بازار با افت شدید قیمت روبه رو شده و در حال ورود به كانال ۲۰ هزار تومانی است. كاهش تعداد مبایعه نامه ها، در كاهش تقاضای دریافت تسهیلات مسكن نیز مؤثر بوده است. به شكلی كه به سبب كاهش تقاضای وام مسكن، اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن نیز در بازار فرابورس با كاهش تقاضا و درنتیجه با افت شدید قیمت روبه رو شده است.
ارزانترین برگه های تسهیلات مسكن
هر برگه اوراق تسهیلات مسكن صادره در مهر ماه ۹۶ (تسه ۹۶۰۷) به ۳۳ هزار و ۸۷۰ تومان رسیده و امروز تنها ۵۴ فقره معامله این برگه ها ثبت شده است كه در جریان این معاملات، ۹۲۹ برگه از این نماد معاملاتی به فروش رفته است. هر چند كه اتمام تاریخ اعتبار این نماد معاملاتی درانتها ماه جاری، می تواند یكی از عوامل ارزانتر بودن آن نسبت به سایر نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسكن باشد.
اوراق تسهیلات مسكن صادره در آبان ۹۶ (تسه ۹۶۰۸) نیز در معاملات امروز بازار سرمایه به ۳۵ هزار و ۵۵۵ تومان رسیده است كه تاریخ اعتبار این نماد معاملاتی نیز در ماه آتی به اتمام می رسد. اما در معاملات امروز فرابورس، ۹۱ فقره معامله از تسه ۹۸۰۸ به ثبت رسید و ۸۹۵ برگه به فروش رسید.
۸ نماد معاملاتی دیگر نیز در بازار سرمایه در بازه ۳۶ هزار تومان ۹ نماد معاملاتی دیگر در بازه ۳۷ هزار تومان خرید و فروش شدند.
پُرفروشترین نمادهای اوراق تسهیلات مسكن
پُرفروش ترین اوراق تسهیلات مسكن در معاملات امروز به نماد معاملاتی تسه ۹۸۰۶ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در شهریور ۹۸) اختصاص داشت كه معمولا در ابتدای هر ماه، پُرتقاضاترین برگه ها، به اوراق صادره در همان ماه اختصاص دارد؛ به خصوص كه با عنایت به انتشار گمانه هایی در رسانه ها در خصوص احتمال كاهش قیمت و تعداد معاملات مسكن در ماه های آتی، دارندگان حساب سپرده ممتاز بانك عامل بخش مسكن بلافاصله بعد از دریافت اوراق خود در هر ماه، مبادرت به فروش آنها در بازار می كنند كه در نتیجه در ماه جاری شاهد ورود حجم عظیمی از دارندگان اوراق تسهیلات مسكن شهریور ۹۸ هستیم.
نماد معاملاتی مذكور (تسه ۹۸۰۶) در معاملات امروز به قیمت ۳۸ هزار و ۷۰۰ تومان كشف قیمت شد و ۳۵ هزار و ۲۰۰ برگه از آن بفروش رسید. همین طور ۲ هزار و ۱۶۵ فقره معامله ثبت گردید و ۱ میلیارد و ۳۵۹ میلیون تومان ارزش امروز بازار برای این نماد بود.
در حال حاضر پُرفروش ترین برگه های اوراق تسهیلات مسكن بعد از نماد تسه ۹۸۰۶ همچنان به نماد معاملاتی تسه ۹۸۰۵ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در مرداد ۹۸) متعلق می باشد كه در معاملات امروز (دوشنبه ۸ مهر) فرابورس، با كمی بیشتر از ۳ هزار برگه جزء پُرفروش ترین ها میان نمادهای متعلق به اوراق تسهیلات مسكن بود.
ضمن اینكه این نماد ۳۸۴ هزار ریال قیمت گذاری شد و ۳۸۶ فقره معامله برای این نماد به ثبت رسید؛ مجموع ارزش بازار برای این نماد معاملاتی، ۱۲۰ میلیون تومان بود كه یكی از با ارزشترین نمادهای تسه در روز جاری شمرده می شود.
در معاملات امروز ۶۱ هزار و ۲۷۵ برگه حق تقدم تسهیلات مسكن بفروش رسید و مجموع ارزش ریالی آن حدودا ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان برآورد می شود.
افت ۴۱ درصدی ارزش معاملات اوراق تسهیلات مسكن در شهریور ۹۸
گفتنی است در شهریور ماه امسال ۱ میلیون و ۴۰۰ هزار برگه تسهیلات مسكن به فروش رسید كه ارزش آن ۵۵ میلیارد تومان بود. ارزش معاملات اوراق تسهیلات مسكن در شهریور ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال پیش از آن (شهریور ۹۷) كاهش ۴۱ درصدی داشته است.
قیمت وام مسكن كاهش یافت
با توحه به اینكه میانگین قیمت اوراق تسهیلات مسكن در معاملات امروز، ۳۶ هزار تومان برآورد می شود، برای دریافت وام ۹۰ میلیون تومانی خرید مسكن در تهران (تسهیلات فردی) متقاضی دریافت تسهیلات می بایست ۱۶۰ برگه به ارزش ۵ میلیون و ۷۶۰ هزار تومان پرداخت كند.
همچنین متقاضیان دریافت تسهیلات ۱۴۰ میلیون تومانی خرید مسكن در تهران (زوجین) نیز می بایست ۲۴۰ برگه به ارزش ۸ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان برای خرید اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن بپردازند.
با توجه به اینكه متوسط قیمت مسكن در شهریور ماه در پایتخت برمبنای اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن وزارت راه و شهرسازی، ۱۲ میلیون و ۹۶۹ هزار تومان در هر متر مربع اعلام شده، با وام مسكن زوجین می توان صرفا ۱۰.۷ متر از یك واحد مسكونی را خریداری كرد كه این میزان وام تنها معادل ۱۷.۸ درصد از هزینه یك واحد مسكونی ۶۰ متری را در تهران پوشش می دهد.


منبع:

1398/07/08
20:57:46
5.0 / 5
4194
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما