به دستور سیف؛

تشكیل كمیته بانكی مناطق زلزله زده

تشكیل كمیته بانكی مناطق زلزله زده به گزارش پول من در جریان سفر هیئت بانكی به مناطق زلزله زده به دستور ولی اله سیف، كمیته ای به ریاست معاون نظارتی بانك مركزی و با حضور رییس شورای هماهنگی بانك های دولتی و رییس كانون بانك های خصوصی تشكیل شد.به گزارش پول من به نقل از بانك مركزی، در جریان سفر هیئت بانكی به مناطق زلزله زده به دستور ولی اله سیف، كمیته ای به ریاست معاون نظارتی بانك مركزی و با حضور رییس شورای هماهنگی بانك های دولتی و رییس كانون بانك های خصوصی برای پیگیری و عملیاتی شدن تصمیمات نظام بانكی تشكیل می گردد. این كمیته وظیفه نظارت بر تخصیص بهینه منابع بانكی در مناطق زلزله زده را برعهده دارد تا برپایه اولویت بندی نیازها، منابع به صورت بهینه تخصیص داده شود.
ولی اله سیف كه به همراه هیات بانكی، امروز به مناطق زلزله زده غرب كشور سفر كرده است، در جلسه با مقامات استانی تصریح كرد: باآنكه در لحظات ابتدایی وقوع حادثه، شوك بزرگی به منطقه و كشور وارد شد لیكن در همان نخسین ساعات شاهد كمك و همیاری همه هموطنان با مشاركت و عزمی مثال زدنی در كنار تصمیمات و اقدامات دستگاه های دولتی بودیم و خوشبختانه امروز شاهد این هستیم كه با اتحاد و مشاركت مردم و دولت، مشكلات این مناطق به مرور رفع می گردد. ضمن آنكه نظام بانكی هم تمام تلاش خویش را برای جبران خسارت های وارده به مناطق زلزله زده در غرب كشور به كار خواهد بست و امیدواریم بتوانیم تا حدی از آلام مردم بكاهیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به كمك های خودجوش همكاران نظام بانكی پرداخت و اظهار داشت: علاوه بر تصمیمات رسمی نظام بانكی برای حمایت از صدمه دیدگان زلزله، همكاران بانك مركزی و بانك ها و موسسات اعتباری در اقدامی خداپسندانه كه شایسته تقدیر و تشكر است، به جمع آوری كمك های نقدی و غیرنقدی اقدام كردند.
وی اضافه كرد: این صمیمیت و همیاری هموطنان در حادثه زلزله غرب كشور، بارها در در شرایط مختلف به صورت یكپارچه دیده شده است و خوشبختانه حضور مردم در كنار دریافت تصمیمات فوری و صحیح مسئولان جلوه ای از نوع دوستی ایرانی ها در جهان را به نمایش گذاشت.
رییس شورای پول و اعتبار با اشاره به تصمیمات نظام بانكی در اولین ساعات بعد از حادثه زلزله خاطرنشان كرد: بانك ها، وام های پرداخت شده در این مناطق را برای دو سال، بدون بهره و سود و هزینه امهال كردند و برای وام گیرندگان فرصت دوساله درنظر گرفتند. علاوه بر این با پیشنهاد همكاران، برای هر واحد مسكونی صدمه دیده، ده میلیون تومان وام قرض الحسنه پرداخت می گردد.
سیف، با اشاره به مصوبه هیات دولت برای اعطای مبلغ ۷ هزار و ۶۷۵ میلیارد ریال تسهیلات به مناطق زلزله زده توسط نظام بانكی تصریح كرد: با تشكیل نخستین جلسه هیات دولت بعد از این حادثه، تكالیفی از جانب هیأت محترم وزیران برای نظام بانكی تعیین شد كه برپایه آن، بازسازی اماكن مسكونی روستایی به تعداد ۱۱ هزار واحد و با سقف تسهیلات برای هر فقره ۲۵۰ میلیون ریال با دوره بازپرداخت پانزده ساله، بازسازی ۴۵۰۰ واحد اماكن مسكونی شهری تا سقف هر فقره ۳۵۰ میلیون ریال با دوره بازپرداخت پانزده ساله، تعمیر ۱۵ هزار واحد از اماكن مسكونی شهری و روستایی و تجاری تا سقف تسهیلات ۱۲۰ میلیون ریال برای هر فقره و با سود و كارمزد پنج درصد و بازپرداخت هفت ساله و هم تأمین ۱۵ هزار و ۵۰۰ فقره تسهیلات قرض الحسنه تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال برای تأمین هزینه لوازم خانگی و سایر هزینه های ضروری با دوره بازپرداخت پنج ساله برعهده شبكه بانكی گذاشته شد.
رییس كل بانك مركزی با تاكید بر اینكه، تلاش دولت و نظام بانكی برای تسهیل و تسریع در بازسازی هاست، اظهار داشت: سازمان برنامه و بودجه هم بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال كمك بلاعوض برای بازسازی مناطق مسكونی و شهری و تعمیرات خدماتی درنظر گرفته است كه در اختیار مردم این مناطق قرار خواهد گرفت. امیدواریم با پرداخت این مبالغ و تسهیلات شبكه بانكی، به زودی شرایط زندگی مردم صدمه دیده به حالت عادی بازگردد.
سیف ضمن بیان این نكته كه تمركز نظام بانكی باید به بحث اشتغال باشد، تصریح كرد: مبحث تامین مالی سرمایه در گردش بنگاه های كوچك و متوسط تجربه موفقی بود كه می تواند در این مناطق هم مورد استفاده قرار گیرد. بر این اساس، اقدام نظام بانكی در این مسیر ادامه پیدا خواهد نمود و امیدواریم اقتصاد كشور را در مسیر حركت به سمت توسعه قرار دهد.
رییس شورای پول و اعتبار، برنامه نظام بانكی برای سال جاری را اعطای تسهیلات ۲۰ هزار میلیارد تومانی برای تامین سرمایه در گردش بنگاه های كوچك و تسهیلات متوسط و ۱۰ هزار میلیارد تومانی برای نوسازی واحدهای تولیدی عنوان نمود و اضافه كرد: ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات هم به مبحث اشتغال اختصاص پیدا كرده است. مجموع ارقام درنظر گرفته شده بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد تومان است كه در كنار روند عادی اعطای تسهیلات بانكی به بخش های اقتصادی به صورت ویژه به مبحث اشتغال و تولید اختصاص می یابد.
رییس كل بانك مركزی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: باید تلاش كنیم مسأله «اشتغال» را در استان كرمانشاه حل كنیم، تمركز دولت بر این موضوع، حلّال خیلی از مشكلات خواهد بود و نظام بانكی برای انجام این مهم آمادگی خدمت دارد.
در این جلسه، تامین مالی برای ساخت مسكن، كمك به ساخت مراكز بهداشتی و بیمارستان، ساخت و بازسازی مدارس و اعطای تسهیلات اشتغال زایی برای مناطق زلزله زده از مهمترین محورهای گفت وگوی هیات بانكی در فرمانداری قصر شیرین برای حمایت از مردم صدمه دیده منطقه بود.
 

1396/09/06
23:24:22
5.0 / 5
4696
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما