فرار بانك ها از بدهی با استفاده از دستگاه پوز

فرار بانك ها از بدهی با استفاده از دستگاه پوز به گزارش پول من درحالی‌كه بدهی بانك‌های خصوصی به بانك مركزی در یك سال گذشته به ۲۹ هزار میلیارد افزایش‌یافته، برخی بانك‌ها برای فرار از شرایط پیش‌آمده رقابت در دریافت نرخ سود را آغاز كرده اند.


در شرایطی كه كارنامه بانك‌ها در بدهی‌ها و استفاده بیش‌ازاندازه از ذخایر قانونی خود نزد بانك مركزی به‌شدت نامناسب است، برخی بانك‌ها با تبلیغات بسیار گسترده و پیشنهاد كاملاً علنی نرخ‌های بالا برای جذب سپرده سعی دارند كه میزان سپرده‌های خود را افزایش دهند. این در حالی است كه بانك مركزی به‌عنوان نهاد ناظر هیچ‌گونه نظارتی بر دورزدن و تخلف بانك‌ها از مصوبات قانونی شورای پول و اعتبار ندارند.
 
گزارش‌ها نشان می‌دهد كه عدد سپرده برخی بانك‌ها با سایز كوچك از ۱5۰۰ میلیارد سرمایه هم بالا رفته كه از سرمایه بانك‌های بزرگ هم بیشتر است. این درحالی‌كه است كه كنترل نسبت سپرده به سرمایه از پایه‌ای‌ترین اصول رگلاتوری حتی در ضعیف‌ترین بانك‌های مركزی دنیاست كه این موضوع از سوی بانك مركزی مورد بی‌توجهی قرارگرفته است.
به گفته كارشناسان افزایش جذب سپرده در بانك‌هایی كه شرایط مناسبی در صورت‌های مالی خود ندارند، منبع ریسكی را ایجاد كرده كه بانكداری در ایران را دچار بحران كرده‌اند
برخی از بانك‌های كه شرایط نامناسبی در صورت‌های مالی دارند، اخیراً با توزیع دستگاه پوز در واحدهای صنفی و ارائه سود روزشمار ۱۸ درصد اقدام به سنگین كردن بار سپرده كرده‌اند، موضوعی كه باعث نگرانی كارشناسان شده است.
1396/04/23
00:17:51
5.0 / 5
4826
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما