بر اساس آخرین آمار معاملات؛

قیمت اوراق تسهیلات مسكن ۴۰ هزار تومان شد

قیمت اوراق تسهیلات مسكن ۴۰ هزار تومان شد به گزارش پول من آمار دادوستدهای اوراق تسهیلات مسكن درفرابورس نشان داده است كه این اوراق در ۸ماه ابتدای امسال تا قیمت ۴۰هزار تومان برای خریداران در نوسان است و در هفته های اخیر هم با اندكی كاهش روبرو شده است.



به گزارش پول من به نقل از مهر، بر مبنای آخرین آمار معاملات فرابورس در هفته جاری، قیمت اوراق تسهیلات مسكن «تسه» برای سال جاری حدود ۴۰ هزار تومان و برای سال ۹۷ هم در مرز ۳۹ هزار تومان از جانب سرمایه گذاران داد و ستد می شود.
روند قیمت اوراق تسهیلات مسكن در ۸ ماهه ابتدایی سال ۹۸
آمارهای معاملاتی نشان داده است كه در معاملات فرابورس، قیمت اوراق تسهیلات مسكن«تسه» فروردین ماه سال ۹۸ به میزان ۴۰ هزار و ۱۲۵ تومان، اردیبهشت ماه سال ۹۸ به میزان ۴۰ هزار و ۱۹۵ تومان، خرداد ماه ۹۸ به میزان ۴۰ هزار و ۷۰۲ تومان، تیر ماه ۹۸ به میزان ۴۰ هزار و ۲۹۹ تومان، مرداد ماه ۹۸ به میزان ۴۰ هزار و ۱۸۹ تومان، شهریور ماه ۹۸ به میزان ۴۰ هزار و ۷۳۵ تومان، مهر ماه ۹۸ به میزان ۴۰ هزار و ۷۶۴ تومان آبان ماه ۹۸ به میزان ۴۰ هزار و ۹۲۸ تومان در تابلوهای آماری ثبت شده است.
افزون بر این، بررسی آمار داد و ستدهای اوراق «تسه» نشان داده است كه قیمت اوراق تسهیلات مسكن بانك ملی هم در وضعیت پرنوسانی قرار دارد به صورتی كه در فروردین ماه سال ۹۸ به میزان ۲۰ هزار و ۳۰۸ تومان، اردیبهشت ماه سال ۹۸ به میزان ۱۵ هزار و ۴۱۷ تومان، خرداد ماه سال ۹۸ به میزان ۱۹ هزار و ۳۲۴ تومان، تیر ماه سال ۹۸ به میزان ۱۷ هزار و ۱۰۴ تومان، مرداد ماه سال ۹۸ به میزان ۱۸ هزار و ۵ تومان، شهریور ماه سال ۹۸ به میزان ۱۸ هزار و ۲۳۱ تومان و مهر ماه سال ۹۸ به میزان ۱۹ هزار و ۱۰ تومان رسیده است.
نوسان قیمت اوراق تسهیلات مسكن در سال ۹۷
این گزارش حاكی می باشد كه قیمت اوراق تسهیلات مسكن «تسه» اسفندماه سال ۹۷ به میزان ۳۹ هزار و ۸۱۳ تومان، بهمن ماه سال ۹۷ به میزان ۳۹ هزار و ۵۷۰ تومان، دی ماه ۹۷ به میزان ۳۹ هزار و ۵۰۰ تومان، آذر ماه ۹۷ به میزان ۳۹ هزار و ۷۴۶ تومان، آبان ماه ۹۷ به میزان ۳۹ هزار و ۳۶۳ تومان، مهر ماه ۹۷ به میزان ۳۹ هزار و ۸۶۸ تومان، شهریور ماه ۹۷ به میزان ۳۹ هزار و ۱۵۵ تومان، مرداد ماه ۹۷ به میزان ۴۰ هزار و ۴۷۷ تومان، تیر ماه ۹۷ به میزان ۳۹ هزار و ۱۳ هزارتومان، خرداد ماه ۹۷ به میزان ۴۰ هزار و ۲۲ تومان، اردیبهشت ماه ۹۷ به میزان ۳۹ هزار و ۶۵۵ تومان و فروردین ماه ۹۷ به میزان ۳۹ هزار و ۳۸۸ تومان داد و ستد می شود.
اوراق تسهیلات مسكن چیست؟
اوراق گواهی تسهیلات مسكن پیشتر در شعب بانك مسكن و تحت یك بازار غیرمسنجم معامله می شد و افراد با خرید این اوراق به شكلی هزینه فرصت مورد نیاز برای دریافت وام را خریداری می كردند.
پس از پذیرش این اوراق در فرابورس، در عمل معامله این اوراق شكل رسمی و ضابطه مند به خود گرفت و هم اكنون این اوراق مانند سایر سهم های موجود در فرابورس در ساعات معاملاتی خرید و فروش می شود.
همچنین به ازای دریافت هر ۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال تسهیلات، باید یك برگه اوراق خریداری شود. گفتنی است، نماد اوراق «تسه» (مخفف تسهیلات) در بازار فرابورس شامل نام ماه و دو رقم آخر سال صدور است، كه به كلمه «تسه» اضافه می شوند.
به عنوان مثال نماد «امتیاز تسهیلات مسكن اسفند ۹۷» كه مربوط به اوراقی است كه در اسفندماه ۹۷ انتشار یافته با عنوان «تسه۹۷۱۱» در بازار خرید و فروش می شود و مدت اعتبار اوراق صادره از تاریخ صدور به مدت ۲.۵ سال است كه این مدت در شرایط خاص حداكثر تا دو دوره ۶ ماهه، قابل تمدید است.
روند معامله اوراق تسهیلات مسكن
برای شروع فرایند خرید این اوراق مانند سایر نمادهای موجود در بازار فرابورس، متقاضیان باید ابتدا نسبت به دریافت كد بورسی خود از راه كارگزاری ها اقدام نمایند و بعد از دریافت كد بورسی به خرید و فروش اوراق «تسه» به صورت حضوری یا «آفلاین» بپردازد.
دامنه نوسان
لازم به ذكر است، دامنه نوسان تسهیلات مسكن، همانند سهم های موجود در بازار بورس و فرابورس، می تواند روزانه ۵+ درصد یا ۵- درصد قیمت پایانی روز قبل خود باشد، یعنی می تواند تا ۵ درصد بیشتر یا كمتر از قیمت روز قبل معامله شود. همینطور سرمایه گذاران باید هنگام خرید و فروش این اوراق، مبلغی بعنوان كارمزد معاملات پرداخت كنند.
هزینه كارمزد خرید و فروش
از سویی دیگر، هزینه كارمزد خرید اوراق تسهیلات مسكن (۰.۴۹ درصد) و هزینه كارمزد فروش (۰.۲۴ درصد) است و بعد از خرید این اوراق توسط مشتریان از سوی شركت سپرده گذاری مركزی برای آنها گواهی اعلامیه خرید صادر می شود كه نشان داده است سرمایه گذاران چه تعداد از اوراق مسكن را در چه نمادی خریداری نموده اند. از سویی دیگر كارگزار خریدار، این گواهی را در اختیار مشتریان قرار می دهند تا با عرضه این گواهی به بانك، ادامه روند دریافت وام از جانب بانك صورت گیرد.
مقابله با دستكاری و نوسان گیری
گفتنی است، برای پیشگیری از سودجویی های احتمالی و دستكاری های قیمتی و پیشگیری از نوسان گیری های احتمالی اوراق «تسه»، اوراق تسهیلات مسكن از دو تا ۴ ماه پس از تاریخ خرید قابل فروش نیستند و ناظر آنها تا آخر محدودیت فروش، فرابورس باقی می ماند و در این مدت ناظر غیرقابل تغییر است و بعد از گذشت این مدت می توان، با تغییر ناظر این اوراق را در هر كارگزاری به فروش رساند. البته این محدودیت برای نمادهایی كه كمتر از ۴ ماه از اعتبار آنها باقی مانده، اعمال نمی گردد.
مدت اعتبار
همانطور كه ذكر شد مدت اعتبار اوراق صادر شده از تاریخ صدور به مدت دو سال است و درصورتی كه مدت اعتبار این اوراق به پایان برسد و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نكند، نماد معاملاتی آن متوقف می شود و وجوه پرداختی برای خرید اوراق به سرمایه گذار مسترد نمی گردد و بنابراین سرمایه گذارانی كه قصد استفاده از تسهیلات این اوراق را ندارند، باید تا پیش از آخر مهلت اعتبار این اوراق را در بازار به فروش رسانند.
شیوه قیمت گذاری
فرآیند كلی انجام معاملات اوراق تسهیلات مسكن در فرابورس، مشابه معـاملات سایر انواع اوراق بهادار است. بدین معنا كه قیمت این اوراق در سامانه معـاملاتی فرابـورس بـر اساس روش حراج و در نتیجه عرضه و تقاضای موجود در سامانه تعیین می شود و ملاك تعیین قیمت در هر روز، برآیند حجم معاملات و قیمت عرضه و تقاضا است.
لازم به ذكر است این اوراق با عنایت به اینكه چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده، دارای قیمت متفاوتی است. در صورتیكه مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات مسكن آن استفاده نكند، نماد معاملاتی آن متوقف می شود و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.

1398/09/22
14:30:40
5.0 / 5
4486
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما