FATF چه تاثیری بر بازار ارز گذاشت؟

FATF چه تاثیری بر بازار ارز گذاشت؟ به گزارش پول من با روی كار آمدن دولت یازدهم و امید بر بهبود شرایط اقتصادی انتظاراتی در بین آحاد جامعه شكل گرفت تا وضعیت را به سمت بهبود پیش ببرد. اتفاقات رخ داده در حوزه برجام یكی از این موارد بود تا دستاوردهای مثبت روحانی كه بر پایه كاهش تورم و ثبات نرخ ارز بنا شده بود به خاطر برجام شكل بگیرد.اما با خروج یك طرفه آمریكا از برجام و پایبند نبودن اروپاییان به تعهدات خود سبب شد تا نگاه دولتمردان از انتظارات به جنگ روانی دشمن تغییر یابد و شرایط فعلی اقتصاد ایران متاثر از این جنگ روانی تحلیل گردد. بطور قطع تحریم ها بر بازارهای مالی تأثیر گذار بوده است اما آن چه بیشتر از همه به مسائل و مشكلات اقتصادی دامن زده، حاصل از سیاست گذاری های اشتباه دولت و حكومت بوده است. متاسفانه این نوع بی درایتی ها زندگی تمام شهروندان را تحت تأثیر قرار داده و بر نگرش آنها در حفظ دارایی هاشان سایه افكنده است. با كاهش ارزش پول ملی دارایی ها از بانكها خارج و به سمت بازارهای موازی سوق داده شد. كلیه شاخص ها تحت تأثیر نرخ ارز و آثار تورمی تحریم ها قرار گرفت و تبدیل ارزش دفتری دارایی ها به قیمت روز، حباب بزرگی از قیمت ها را شكل داد.آمار عرضه شده نشان داده است كه طی نیمه اول سال ۹۸ بازار سهام برنده بازارها بوده است و بازار سكه و دلار به صورت میانگین بازده منفی را تجربه كرده اند. بازدهی شاخص سهام از آغاز سال ۹۸ تا آخر ماه آذر هم به ۹۸ درصد رسیده است.
در حال حاضر هم آن چه در هفته نخست دی ماه در بازارها رخ داده است نشات گرفته از انتشار اخباری در خصوص احتمال رفتن ایران به فهرست سیاه FATF است. در اوایل هفته مشخص شد كه دیدار ریاست جمهوری ایران و ژاپن دستاورد مثبتی نداشته و بنابراین افزایش خریدها سبب بالا رفتن قیمت دلار شده است و قیمت دلار روی مرز ۱۳ هزار تومان ثابت ماند. عواملی همچون تقاضای فصلی و رفتن ایران به فهرست سیاه FATF می تواند باردیگر قیمت دلار را تحت تأثیر قرار دهد هر چند كه به علت عدم اطمینان بازیگران به آینده بازار، خرید و فروش آن با احتیاط بیشتری صورت می گیرد. تعیین دامنه مناسب برای نوسانات قیمتی دلار توسط بازارساز، كاهش تقاضای احتیاطی و محدودتر شدن نوسانات حواله درهم از مهم¬ترین علل آرامش بازار در ۵ روز اول دی ماه بوده است. علاوه بر این، به نظر میرسد بازدهی پایینتر سكه نسبت به دلار در پاییز با كاهش نوسانات بهای طلای جهانی مرتبط می باشد.
در آذرماه هیچ صنعت بورسی افت شاخص را تجربه نكرد و بازدهی در صنایع مختلف از حدود ۸ درصد تا بیشتر از ۵۰ درصد متغیر بود. از مهم ترین علل رشد بازار بورس در هفته ای كه گذشت می توان به تداوم جریان بالای نقدینگی به علت ادامه ركود سنگین بازارهای موازی، افزایش انتظارات تورمی به واسطه ی شكسته نشدن مرز حمایتی ۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان قیمت دلار و رشد قیمت كالاها در بازار جهانی بخصوص فلزات اساسی به علت اجرایی نشدن اعمال تعرفه های آمریكا بر كالاهای چینی در ۱۵ دسامبر(یكشنبه ۲۴ آذر) و افزایش احتمال تحقق توافق تجاری بین آمریكا و چین و با فعالیت گسترده سهامداران حقیقی اشاره نمود. پیشبینی می شود با افزایش معاملات خرد در كنار بهبود روابط چین و آمریكا، پول های جدید پرقدرتی وارد بازار سهام شد و بر بازدهی این بازار تاثر مثبت بگذارد. قیمت نفت هم بی نصیب از مذاكرات چین و آمریكا و و نتیجه انتخابات عمومی انگلستان نبوده و قیمت آنرا به بیشتر از ۶۱ دلار در هر بشكه رسانید. انتظار می¬رود با كاهش تنش¬های تجاری چشم انداز رشد اقتصاد جهانی تقویت و تقاضا برای انرژی، افزایش قیمت انواع انرژی همچون نفت را به دنبال داشته باشد. با عنایت به پیشبینی های بانك جهانی و صندوق بین المللی پول از كاهش رشد اقتصادی در جهان، احتمال رخ دادن شوك های ناگهانی در عرضه نفت خام كاهش و رشد محدود قیمت ها را در فصل اول ۲۰۲۰ پیشبینی می نماید.
قیمت جهانی طلا هم تحت تأثیر ثابت نگه داشتن نرخ بهره توسط فدرال رزرو و رشد قابل توجه تولیدات صنعتی قرار گرفت و به علت كاهش حجم معاملات در بازار جهانی به علت كاهش جریان اخبار و اطلاعات در دو هفته آینده به واسطه تعطیلات سال نو میلادی قیمت جهانی آن افزایش و به قیمت ۱۵۰۴ دلار رسید. با عنایت به كاهش نقش دلار در مبادلات جهانی و افزایش تنش های سیاسی در عرصه بین المللی، تقاضا برای دارایی های امن افزایش و در نتیجه انتظار می رود تا روند صعودی قیمت طلا در ایام آینده ادامه یابد.
به نظر می رسد از میان دارایی های موجود بیت كوین همچنان پربازده ترین دارایی امسال است. با عنایت به محبوبیت این ارز دیجیتالی و افزایش روز افزون مالكان آن، این امكان وجود دارد كه بتوانند با خرید و فروش یا نگهداری آن، نوسان های قیمتی گستردهای در این بازار رقم بزنند. با این وجود پیشبینی ها حاكی از افزایش قیمت بیت كوین در سال میلادی جدید خواهد بود. آن چه در نهایت سبب ثبات در بازار داخلی جدای از مسائل بین المللی و تحریم ها گردد، شناخت دقیق مساله و یافتن چاره مشخصی برای آن است تا بتوانیم در این شرایطی كه اقتصاد گرفتار نقصان است كه شوك های خارجی بكاهیم.
رییس اتاق بازرگانی شیراز
۲۲۳۲۲۳


1398/10/10
12:52:57
5.0 / 5
4389
تگهای خبر: آمار , ارز , اقتصاد , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما