پیش بینی بازگشت بورس به مدار تعادل

پیش بینی بازگشت بورس به مدار تعادل به گزارش پول من خراسان نوشت: همانطور كه انتظار می رفت، بازار سرمایه روز گذشته معاملات خودرا با هیجان منفی شدید شروع كرد و سبب افت شانزده هزار واحدی، معادل 4.3 درصد در شاخص كل شد. این در شرایطی است كه بازارهای جهانی نیز در التهاب افزایش تنش ها در غرب آسیا هیجان منفی شدیدی را تجربه می كنند.


بطور معمول، همواره بازار سرمایه پس از اتفاقات سیاسی و تنش های نظامی، در ابتدا با یك واكنش منفی گریزناپذیر مواجه می شود و پس از آن به مرور به مدار تعادل برمی گردد. كارشناسان معتقدند این دفعه نیز همانند گذشته بورس به مدار معمولی خود بازخواهد گشت، چنان كه پیش تر به دنبال حوادثی چون حمله داعش به مجلس و مرقد امام، انتخاب ترامپ بعنوان رئیس جمهور آمریكا، حمله به نفتكش ها در بندر فجیره و حمله به تاسیسات نفتی آمریكا و اعلام سهمیه بندی بنزین نیز گرفتار چنین هیجاناتی شده بود و پس از آن خیلی زود به روال طبیعی خود بازگشت.

به اعتقاد كارشناسان، علت این واكنش آن است كه «اساسا پول ترسوست» و به دنبال این اتفاقات كه تحلیلی از عواقب و نتایج آن ندارد، تلاش می كند خودرا از معرض خطر احتمالی خارج كند و این مساله سبب هیجان سنگین فروش و ریزش قیمت ها می شود. اما با گذشت زمان، به مرور تحلیل و واقعیت ها جای هیجان را می گیرد و بازار متعادل می شود. گفتنی است در بازار روز گذشته بیشتر سهم ها در بورس و فرابورس با فشار فروش سنگین مواجه گشتند و تنها حدود 10 سهم در محدوده مثبت باقی ماندند. با این وجود با حمایت حقوقی ها در ساعات پایانی صف فروش برخی سهم های بنیادین و شاخص ساز بازار جمع شد. روز گذشته جلسه شورای عالی بورس هم اجرا شد. به گزارش مهر، شورای عالی بورس با اشاره به نقش صندوق حمایت و تثبیت بازار سرمایه اعلام نمود: در صورت ضرورت صندوق تثبیت بازار از سرمایه گذاران بازار سرمایه حمایت خواهد كرد؛ ضمن این كه بازیگران حقوقی بازار نیز از پروسه داد و ستد روزانه حمایت كافی را به عمل خواهند آورد. گفتنی است به دنبال اضطراب سرمایه گذاران بورس های جهانی از واكنش احتمالی ایران، بورس های آمریكا نیز نخستین هفته سال جدید میلادی را با ریزش پشت سر گذاشتند. سه شاخص اصلی بورس آمریكا حدود یك درصد ریزش كردند. همزمان قیمت طلا به بالاترین سطح شش سال قبل (حدود 1552 دلار) رسید و نفت هم به محدوده 69 دلار جهش كرد. 2323


منبع:

1398/10/17
16:37:46
5.0 / 5
4808
تگهای خبر: بازار , بنزین , بورس , پول
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما