گزارش پول من

آغاز عملیات بازار باز ۶۰ سال بعد از تاسیس بانك مركزی

آغاز عملیات بازار باز ۶۰ سال بعد از تاسیس بانك مركزی پول من: مدیریت نرخ سود در بازار بین بانكی و كنترل نقدینگی، دو هدفی است كه سیاست گذار از عملیات بازار باز دنبال می كند و می خواهد تا كریدوری مطمئن برای نرخ سود حساب شده بانكی ایجاد نماید.به گزارش پول من به نقل از مهر، بانك مركزی روز گذشته از شروع به كار اجرای عملیات بازار باز در بانك مركزی آگاهی داد. هدف عملیات بازار باز، مدیریت نرخ سود در بازار بین بانكی و كنترل نقدینگی عنوان شده است. همین طور این ابزار، بستر لازم برای سیاست های پولی مبتنی بر هدف گذاری تورمی را فراهم خواهدنمود.
هدف: كنترل نرخ تورم
هدف از راه اندازی عملیات بازار باز، اجرای چارچوب جدید سیاست گذاری پولی با هدف مدیریت نرخ سود در بازار بین بانكی و نهایتاً كنترل نقدینگی و مهار تورم و فراهم كردن بستر لازم برای سیاست پولی مبتنی بر هدف گذاری تورم با استفاده از ابزارهای كوتاه مدت غیرمستقیم سیاست پولی است.
كمیته اجرایی
كمیته اجرایی عملیات بازار باز در تاریخ ۳۱ شهریور سال ۱۳۹۸ به دستور رئیس كل بانك مركزی با فراهم سازی بسترها و الزامات مورد نیاز تشكیل شده است. طی ماه های اخیر با همكاری دستگاه های مربوطه بسترهای سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز اجرای عملیات به همراه تدارك ابزارهای موردنیاز برقرار شد.
چرا عملیات بازار باز؟
استفاده از «عملیات بازار باز» و همین طور برقراری دامنه نرخ سود (كریدور نرخ سود) همچون مهم ترین مؤلفه های چارچوب جدید سیاست گذاری پولی محسوب می شوند. ابزارهای عملیاتی پیش بینی شده جهت جذب یا تزریق نقدینگی به بازار بین بانكی با هدف پیگیری موضع سیاست پولی بانك مركزی در قالب جدید سیاست گذاری پولی، شامل خرید و فروش قطعی اوراق بهادار دولتی، توافق بازخرید منطبق با شریعت بر اساس دارایی پایه اوراق بهادار دولتی و ارز، اعطای اعتبار در قبال وثیقه (اوراق بهادار دولتی، طلا و ارز) و همین طور سپرده پذیری بانك مركزی از بانك ها و مؤسسات اعتباری غیربانكی (منطبق با شریعت) است.
چراغ سبز به بانك ها
بانك ها و مؤسسات اعتباری می توانند حسب اعلام قریب الوقوع بانك مركزی درباب انجام عملیات بازار باز نسبت به مدیریت نقدینگی (كمبود یا مازاد) خود در بازار بین بانكی اقدام نمایند. از آنجائیكه بانك مركزی در قالب جدید سیاست گذاری پولی، مدیریت نقدینگی بانك ها و مؤسسات اعتباری غیربانكی را برمبنای اوراق بهادار اسلامی انتشار یافته توسط خزانه داری كل وزارت امور اقتصادی و دارایی انجام می دهد، لازم است بانك ها و مؤسسات اعتباری غیربانكی نسبت به اختصاص قسمتی از دارایی های خود به اوراق مزبور اقدام نمایند.
مكانیزم عملكرد عملیات بازار باز
عملیات بازار باز، همچون ابزارهای سیاست پولی غیرمستقیمی است كه نقش تنظیم كننده مقدار ذخایر بانكی بوسیله نرخ بهره را بر عهده دارد. بانكهای مركزی بوسیله این ابزار با خرید و فروش اوراق بهادار دولتی، اوراق قرضه دولتی، توافق های بازخرید و اسناد خزانه در قبض و بسط پول دخالت كرده و از این طریق اقدام به كنترل نرخ بهره، نقدینگی و تورم می كنند.
بانك مركزی با خرید و فروش اوراق كوتاه مدت با ریسك بسیار پایین و درجه نقدشوندگی بسیار بالا، نرخ بهره را در كریدور مطابق با سیاست پولی خود هدف گذاری می كند.

1398/10/22
16:11:05
5.0 / 5
4789
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما