رئیس كل بیمه مركزی اعلام كرد:

پرتفوی ۶۰ هزار میلیاردی صنعت بیمه در ایران

پرتفوی ۶۰ هزار میلیاردی صنعت بیمه در ایران به گزارش پول من رئیس كل بیمه مركزی اعلام نمود: در هیات عالی واگذاری تصمیم گرفتیم كه سهم دولت در شركت های بیمه آسیا و اتكایی امین واگذار شود تا تنها بیمه ایران دولتی بماند.


به گزارش پول من به نقل از پژوهشكده پولی و بانكی، غلامرضا سلیمانی امیری در نشست هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: بیمه بعنوان یكی از اركان مثلث مالی با بانك و بورس می تواند تأثیرات مثبتی در فضای كسب و كار داشته باشد.
وی بیمه را عاملی برای مدیریت ریسك در هر فضایی عنوان نمود و گفت: اساسنامه مركز ملی ریسك در حال تنظیم است كه كار خوبی برای كشور است.
رئیس شورای عالی بیمه اظهار داشت: این مركز كاملاً غیردولتی و خصوصی خواهد بود.
سلیمانی با اشاره به اینكه از ۳۲ شركت بیمه تنها بیمه ایران دولتی است، اعلام نمود: در هیأت واگذاری تصمیم گرفتیم تا سهم دولت در بیمه آسیا و بیمه اتكایی امین را واگذار نماییم.
وی افزود: درباره خصوصی سازی و برداشتن تعرفه ها در صنعت بیمه گام های خوبی برداشته شده و ما تمامی تعرفه ها را برداشته ایم.
رئیس كل بیمه مركزی با اشاره به اینكه در دنیا شركت های بیمه خود مبادرت به تأسیس بانك می كنند، گفت: صنعت بیمه پول های خرد را جمع و از محل آن سرمایه گذاری می نماید كه تنها بوسیله بنگاه داری نیست، بلكه بیمه ها مبادرت به خرید سهام، اوراق و سپرده بانكی می كنند؛ برای اینكه بر طبق بخشنامه ۹۷ شركت های بیمه نمی توانند بیشتر از ۱۰ درصد سهام شركتی را در اختیار داشته باشند و باید در هنگام بروز خسارت از نقدینگی لازم برخوردار باشند.
رئیس شورای عالی بیمه گفت: حق بیمه تولیدی و پرتفوی صنعت بیمه در ایران ۶۰ هزار میلیارد تومان است، اما ما سرمایه ای حدود ۵۰۰ میلیارد دلار را تحت پوشش داریم.
سلیمانی امیری با تاكید بر ضرورت حفظ تناسب بین حق بیمه دریافتی با سرمایه تحت پوشش اشاره كرد: شركت های بیمه خارجی به سبب ذات محافظه كارتر نسبت به سایر صنایع، دو ماه پیش از خروج ترامپ از برجام، از ایران خارج شدند و ما ناچار شدیم پوشش ها را در داخل برعهده بگیریم.
وی درباره لایحه صندوق حوادث طبیعی اظهار داشت: مجلس این لایحه را تصویب كرده و حق بیمه سالانه هر واحد مسكونی را ۱۲۰ هزار تومان در نظر گرفته ایم كه ۵۰ درصد را دولت و ۵۰ درصد دیگر را طی ۱۲ قسط از مردم می گیریم.
رئیس كل بیمه مركزی سقف خسارت هر واحد مسكونی در صندوق حوادث طبیعی را ۳۰ میلیون تومان اعلام نمود و افزود: ما ۳۵ محصول مختلف بیمه ای داریم كه می توانند به بازرگانی و صنعت خدمت ارائه نمایند.
وی به سامانه باربری با همكاری سازمان امور مالیاتی و گمرك اشاره نمود و اضافه كرد: اگر مشخصات اعلام شده در این سامانه نباشد، شركت های بیمه از بیمه بار خودداری خواهند كرد و در فكر سامانه مشابهی برای باربری كالاهای صادراتی و وارداتی هستیم.
رئیس شورای عالی بیمه همچون دیگر محصولات بیمه ای را بیمه اعتباری، بیمه كیفیت و تضامین بیمه ای عنوان نمود و اظهار داشت: در قانون هست كه مؤسسات بیمه ای می توانند تضامین بیمه ای صادر كنند كه جایگزینی برای ضمانت نامه های بانكی است.
وی صندوق های بازنشستگی اختیاری را همچون موارد در دستور كار صنعت بیمه برشمرد و اظهار داشت: در دنیا ۶۰ درصد پرتفوی شركت ها بیمه زندگی است و محصولات مختلفی دراین زمینه وجود دارد ولی این سهم در ایران ۱۴ درصد است.
سلیمانی درباره هجینگ ارزی نیز اظهار داشت: در كشورهایی كه حتی نوسان ارزی پایین است، شركت های بیمه هجینگ ارزی را انجام نمی دهند و از آن بعنوان ریسك بیمه ای نام نمی برند ولی در ایران نوسان ارزی بسیار بالا است.


منبع:

1398/10/24
19:24:18
5.0 / 5
4391
تگهای خبر: ارز , بانك , بورس , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما