مهدی شامی زنجانی:

ایران دیجیتالی رویایی دشوار ولی قابل تحقق

ایران دیجیتالی رویایی دشوار ولی قابل تحقق پول من: عضو هیات علمی دانشگاه تهران، با اشاره به اهمیت تحول دیجیتال در كشور گفت نظام بانكی در میان صنایع كشور در حوزه تحول دیجیتال پیشرو بوده و ایران دیجیتالی رویایی دشوار ولی قابل تحقق است.


به گزارش پول من به نقل از پژوهشكده پولی و بانكی، مهدی شامی زنجانی با اشاره به تعریف از تحول دیجیتال در كشور اظهار داشت: تحول دیجیتال، تحول كسب و كار است و این جمله كوتاه، كلید اصلی درك مفهوم تحول دیجیتال است و ایران دیجیتال رویایی است كه تحقق آن دشوار اما امكان پذیر است؛ در واقع زمانی كه صحبت از بانكداری دیجیتال یا سازمان دیجیتال می كنیم؛ یعنی نهادی كه ساخته و پرداخته شده تا در عصر دیجیتال بعنوان زمان نوآوری، پلتفرم، الگوریتم موفق شود.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران درباره وضعیت تحول دیجیتال در كشور گفت: بمنظور بررسی وضعیت تحول دیجیتال در كشور باید نگاهی به اكوسیستم نوین و تحول دیجیتال داشته باشیم؛ الان صنایع مختلفی حركت به سمت دیجیتالی شدن را آغاز نموده اند و در این میان نظام بانكی و پرداخت بعنوان بخش مهمی از صنعت مالی ایران توانسته تا قدم هایی بزرگ بردارد و در حوزه تحول دیجیتال پیشرو باشد.
وی افزود: در امتداد سند ملی تحول دیجیتال پژوهشی انجام شده كه نشان میدهد در كشور كه در قسمت نرم تحول دیجیتال، وضعیت بمراتب پایین تری نسبت به بخش سخت كه موضوعات فناورانه و تكنولوژی محور را شامل می شود، وجود دارد؛ مهمترین موضوعاتی كه در حوزه تحول دیجیتال با چالش هایی جدی در كشور روبرو می باشیم، سواد دیجیتال شامل سواد عمومی و سواد تخصصی بشمار می رود كه متاسفانه در ایران نقص ها و كمبودهایی جدی در حوزه سواد عمومی وجود دارد و این مساله را برای حركت به سمت هوشمندی و تحول دیجیتال به یك بحران بزرگ تبدیل نموده است.
این كارشناس حوزه تحول دیجیتال با بیان این كه رگولاتورها برای حركت به سمت تحول دیجیتال و اقتصاد هوشمند باید موانع را از میان ببرند و بجای قانون گذاری از روش قانون زدایی استفاده كنند، گفت: قانون و رگولاتوری موضوعی بسیار مهمست كه در حوزه تحول دیجیتال درباره مفاهیمی همچون اقتصاد پلتفرمی، رمز ارز و رمز ارزش با چالش هایی روبرو می باشیم و سیاست بهره برداری از آنها نعیین تكلیف نشده و بر همین مبنا نیاز است تا رگولاتورها درباب رفع موانع اقدامی جدی داشته باشند.
وی اضافه كرد: یكی از مهمترین موضوعاتی كه در حوزه تحول دیجیتال تا به امروز مغفول مانده و با سرعت پایینی در حال توسعه و پیشرفت است، هویت دیجیتال بشمار می رود كه دراین زمینه چالش هایی جدی وجود دارد و با استانداردهای دنیا فاصله بزرگی داریم.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران درباره نقش كسب و كارهای نوین و فین تك ها در روند دگردیسی دیجیتالی اظهار داشت: باید از استارت آپ زدگی بیش از اندازه جلوگیری كنیم؛ واقعیت این است كه كسب و كارهای نوین می توانند برای صنعت بانكی باارزش باشند یا اینكه اصولا هیچ خاصیتی برای شبكه بانكی نداشته باشند كه این مساله بستگی به روش و پروسه بهره برداری از ظرفیت كسب و كارهای جدیدی همچون فین تك ها است.

ایران دیجیتالی

شامی زنجانی اشاره كرد: استارت آپ ها به سبب چابكی، نوآوری، نیروی جوان و پویا بودن ساختارها می توانند نقش بزرگی را در حوزه تحول دیجیتال در كشور ایفا كنند و در این میان فین تك ها با همكاری و تعامل بانك ها قادر خواهند بود تا در شبكه بانكی تحولی را در راه بانكداری دیجیتال آغاز كنند كه تنها نیازمند بینش مناسب از طرف مدیران بانكی است.
این كارشناس و پژوهشگر حوزه تحول دیجیتال با اشاره به اهمیت تصمیمات قانونگذاران در راه تحول دیجیتال گفت: رگولاتوری در دنیا نگاهی از پایین به بالا دارد در صورتیكه نگاه رگولاتورها همچون بانك مركزی از بالا به پایین است؛ باید پیشنهادات از طرف بخش خصوصی و صنوف در حوزه پیشنهاددهی فعال شوند و تعامل شكل بگیرد تا صدای كسب و كارها شنیده شود و در نهایت برای قانونگذاری از نقطه نظرات آنها با در نظر گرفتن ملاحظات امنیتی استفاده گردد.
وی اضافه كرد: به بانك مركزی و مسئولین معاونت فناوری شبكه بانكی پیشنهاد می دهم بجای این كه بر خود متكی باشند، باید اهتمام كنند تا ارتباط مناسبی با صنف و نهادهای دانشگاهی به صورت مستقیم ایجاد شود تا از نظرات نوآورانه ای كه استفاده می شود در حوزه قانونگذاری استفاده كنند.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران درانتها اشاره كرد: جامعه تحول دیجیتال كشور در حال شكل گیری است و افراد زیادی دراین زمینه در حال كاركردن هستند؛ باتوجه به این كه محور اصلی همایش بانكداری الكترونیك و نظام های پرداخت امسال دگردیسی دیجیتالی در نظر گرفته شده می توان انتظار داشت كه موضوعات و مباحث خوبی در زمینه تحول دیجیتال و حركت به سمت تحول نظام بانكی مطرح شود.

 


منبع:

1398/11/04
18:55:37
5.0 / 5
5185
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما