همتی:

آمار متغیرهای پولی و بانكی منتشر می شود

آمار متغیرهای پولی و بانكی منتشر می شود به گزارش پول من فارس نوشت: رئیس كل بانك مركزی در پاسخ به این پرسش كه چرا آمار متغیرهای پولی و بانكی منتشر نمی گردد، اظهار داشت: ان شاالله منتشر می شود.


معمولا دولت ها در بعضی مواقع مانع از انتشار آمارهای اقتصادی می شوند و این بانك مركزی است كه داعیه لزوم استمرار انتشار آمار را دارد. در همین راستا دولت بانك مركزی را از انتشار گزارش نماگرهای اقتصادی، گزارش مالی و بودجه، انتشار آمار بهای تولیدكننده و بهای مصرف كننده منع كرد. اما پیگیری ها از بانك مركزی نشان میدهد بانك مركزی هیچ منعی از ناحیه دولت برای انتشار آمار متغیرهای پولی و بانكی ندارد و می تواند آمار نقدینگی، بدهی بانك ها به بانك مركزی، بدهی دولت به بانك ها و تركیب سپرده های بانكی به تفكیك بانكهای دولتی و خصوصی منتشر كند.
دسترسی به آمار امكان تحلیل، نقد و پیشنهاد به سیاست گذار پولی را فراهم می آورد و با عدم انتشار آمارها، هیچ ابزاری برای نقد و تحلیل باقی نمی ماند. مشخص نیست دولت از بانك مركزی استقراض كرده است، مشخص نیست وضعیت بدهی بانك ها به بانك مركزی چگونه است و مشخص نیست حجم نقدینگی در چه سطحی قرار دارد. ۲۲۳۲۲۷


منبع:

1398/11/08
09:19:15
5.0 / 5
4350
تگهای خبر: آمار , ابزار , اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما