چرا قیمت ارز و سكه بالا پرید؟

چرا قیمت ارز و سكه بالا پرید؟ پول من: هم اكنون با شرایط ویژه ای روبرو شده كه به شدت می تواند بازارهای مالی در این هفته را تحت تاثیر قرار دهد. با وارد شدن نام كشور در فهرست سیاه و تب و تاب انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی انتظارات به سمت افزایش قیمت ها سوق داده شده است؛ هر چند كه در هفته های اخیر این متغیرها و پیش بینی های آنها، بعنوان متغیر اصلی دامن زدن به قیمت ها در نظر گرفته شدند.


در این وضعیت ضمن كاهش مراودات بین المللی به سطحی پایین تر از سطح فعلی، سیستم بانكی كشور نیز به تعلیق در خواهد آمد. حتی كشورهای چین و روسیه نیز من بعد احتیاط بیشتری در ارتباط با ایران در نظر خواهند گرفت. همین طور پرداخت های مالی بوسیله اینستكس اتحادیه اروپا نیز با دشواری همراه خواهد شد. خبر ورود كرونا به ایران نیز بر آشفتگی ها افزوده است اما به نظر نمی رسد كه این ویروس بازارهای داخلی را به اندازه چین تحت تاثیر قرار دهد.
در هفته گذشته با رشد جهانی طلا و دلار، قیمت سكه از مرز ۶ میلیون تومان عبور كرد و دلار نیز در طول هفته روند صعودی را طی نمود. افزایش قیمت آنها عموما به سبب شكل گیری انتظارات به لحاظ جوسازی نوسان گیران درباره احتمال تضعیف شاخص بورس در ایام آتی و قرار گرفتن در فهرست سیاه FATF بوده است. همین طور كاهش شكاف میان قیمت ارز نیمایی با بازار آزاد، تقاضا برای ارز را افزایش داده و بنظر می رسد با اثر شوك اخبار سیاسی و متغیرهای روانی احیانا تقاضای احتیاطی وارد بازار خواهد شد و دلار از نیمه كانال ۱۴ هزار تومان بالاتر خواهد ایستاد. سكه نیز تحت تاثیر دو عامل افزایش قیمت دلار و افزایش قیمت جهانی طلا جهش قابل توجهی در هفته گذشته داشت. قیمت اونس جهانی طلا از سال ۲۰۱۳ در بالاترین سطح خود یعنی ۱۶۸۲ دلار رسید و به بازدهی ۲.۲ درصد در هفته گذشته رسید. شاخص كل سهام در هفته گذشته تحت تاثیر متغیرهای رفتاری و روانی قرار گرفت و برای پنجمین هفته متوالی رشد مثبت را ثبت كرده كه این میزان رشد در هفته گذشته ۳ درصد بوده است. همین طور روند صعودی قیمت كامودیتی ها در بازار جهانی موجب شد تا این شاخص بازدهی ۴.۳ درصدی را در هفته گذشته به ثبت رسانده و به رقم ۴۷۸ هزار واحد برسد. بنظر می رسد دلیل عمده افزایش شاخص سهام، افزایش ارزش كل سهام خرد بورس خصوصاً درسهام خودرویی و بانكی و صنایع كامودیتی محور بازار بوده است كه موجب تزریق نقدینگی به این بازارها و افزایش ارزش آن شده است و پیش بینی می شود تا در هفته های آتی بر ارزش شاخص كل سهام افزوده شود. اعمال تحریم های آمریكا مقابل شركت بزرگ نفتی روسیه و كاهش سوخت جهانی به سبب شیوع ویروس كرونا موجب شد تا قیمت نفت خام آمریكا به بشكه ای زیر ۵۰ دلار را به ثبت برساند. اما در روز چهارشنبه هفته گذشته قیمت نفت خام در بازارهای فیوچرز (آتی) به واسطه خوش بینی در مورد كاهش نرخ سرایت ویروس كرونا برای دومین روز متوالی صعودی شد. با توجه به این كه از تمایل كشورها به مصرف سوخت فسیلی كاسته شده است، پیش بینی می شود طی دهه آینده وابستگی كشورهای عضو شورای همكاری خلیج فارس به درآمدهای نفتی بیشتر شود و باتوجه به كاهش مصرف سوخت های فسیلی و در نتیجه كاهش قیمت نفت، جریانات مالی این كشور به شدت تحت تاثیر قرار گیرد.
آن چه موجب تشدید قیمت جهانی طلا در هفته گذشته شده، افزایش دارایی طلای صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در سطح جهان و آمار ضعیف تولیدات صنعتی آمریكا بوده است. كاهش سرعت شیوع ویروس كرونا شیب افزایش قیمت جهانی طلا متعادل تر ساخت. انتظار می¬رود با ادامه اتخاذ سیاست های پولی انبساطی در كشورهای مختلف جهان تقاضا برای طلا همچنان روند صعودی داشته باشد. باتوجه به قرارگرفتن ایران در فهرست سیاه FATF انتظار می رود تا بازارها به موضوع واكنش نشان دهند هر چند كه از هفته های قبل این خبر موجب پیش خور شدن افزایش قیمت ها شده بود و احتمال افزایش شایان توجه كم خواهد بود. با این وجود با قرار گرفتن در فهرست سیاه داد و ستدها از كانال های غیرمتعارف صورت خواهد گرفت كه هزینه های مبادله ای را تا ۲۵ درصد افزایش خواهد داد. پول های ایران نزد سایر كشورها بلوكه خواهد شد كه این به مدلول ركود تولید و از دست رفتن قدرت خرید مردم می باشد. *رئیس اتاق بازرگانی شیراز ۲۲۳۲۲۷۱۷


منبع:

1398/12/07
17:16:59
5.0 / 5
3905
تگهای خبر: آمار , ارز , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما