معرفی سیاست پولی

معرفی سیاست پولی پول من: سیاست پولی ازطریق تغییر درحجم پول، تغییر در رشد حجم پول و نرخ بهره و یا شرایط اعطای تسهیلات مالی انجام گرفته و به طور عمده در دست بانك مركزی می باشد.


سیاست پولی ازطریق تغییر درحجم پول، تغییر در رشد حجم پول و نرخ بهره و یا شرایط اعطای تسهیلات مالی انجام می‌گیرد.
 
ابتكار تغییر حجم پول به طور عمده در دست بانك مركزی قرارداد و این بانك با اعمال سیاست‌های پولی نظیر تغییر در نرخ ذخیره قانونی بانك‌ها، تغییر درنرخ تنزیل مجدد و عملیات بازار بار حجم پول را تغییر می‌دهد.
 
به طور كلی سیاست پولی بردو نوع انبساطی و انقباضی تقسیم می‌شود و سیاست پولی انبساطی به سیاست هائی اطلاق می‌گردد كه از طریق افزایش در عرضه پول خود را به هدف عمومی سیاست پولی می‌رساند و یا به عبارت دیگر هر سیاستی یا تدبیری افزایش دهندهٔ عرضه پول را سیاست انبساطی پولی گویند.
 
این سیاست بیشتر در حالاتی قابل تطبیق است كه اقتصاد در حالت ركود باشد كه در این حالت بانك مركزی جهت برقراری تعادل در اقتصاد كشور و رفع اثرات نامطلوب این پدیده بر مقدار عرضه پول می‌افزاید تا اینكه از این طریق ركود را مهار كند.
 
سیاست‌های پولی دیگر كه انقباضی نامیده شده به تدابیری اطلاق می‌گردد كه از طریق كاهش در عرضه پول، اهداف عمومی سیاست‌های پولی را بر آورده می‌سازد و یا به عبارت دیگر هر نوع تدابیری كه كاهندهٔ عرضهٔ پول را شامل شود سیاست پولی انقباضی گویند.
1396/04/24
23:22:04
5.0 / 5
5092
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما