زمان ارائه اولیه ایمیدرو اعلام گردید

زمان ارائه اولیه ایمیدرو اعلام گردید پول من: رئیس سازمان خصوصی سازی از عرضه اولیه ایمیدرو در بورس تا اواسط اردیبهشت آگاهی داد و درمورد آزادسازی سهام عدالت نیز اظهار داشت كه امیدورایم تا اختتام آبان سهام عدالت قابل معامله شود.


به گزارش خبرانلاین، علیرضا صالح در در مصاحبه با رادیو با اشاره به عرضه سهام شركت های دولتی در بورس، اظهار نمود: در این پروسه سهامی را به صورت رقابتی در بورس عرضه می نماییم كه ممكنست هم بخش خصوصی و هم صندوق ها در آن شركت داشته باشند.

رئیس سازمان خصوصی سازی اضافه كرد: این متفاوت می باشد با آنكه به صورت رد دیون مستقیم به نام صندوق ها نماییم. این اتفاق در سال ۱۳۹۸ شروع شد و امسال هم دنبال می شود و باید در فضای رقابتی باشد اما ترجیح ما بخش خصوصی است.

وی افزود: اگر بخش خصوصی مشاركت داشته باشد نرخ سود اقساطی كه مقرر است در آینده پرداخت كند، سه واحد درصد كم تر از نهادهای عمومی است. ما نمی توانیم رقابت را منع نماییم. مهم این است كه عرضه ها را به صورت رقابتی انجام بدهیم نه مستقیم و به صورت رد دیون.

رئیس سازمان خصوصی سازی درمورد رد دیون توضیح داد: گاهی در قانون بودجه این بحث مطرح می شود كه قانونگذار به صورت رد دیون برای نهادها عرضه را انجام دهد اما این اتفاق قرار نیست در این پروسه رخ دهد. * پذیرش ایمیدرو در بورس تا اواسط اردیبهشت صالح از آماده سازی شركت های دولتی برای پذیرش در بازار سرمایه آگاهی داد و اظهار داشت: پنج هلدینگ آماده شده است. مقرر است در اولین جلسه هیات وزیران این اجازه را كسب نماییم كه زنجیره مدیریتی را از بین نبریم. یكی از ایرادهایی كه به واگذاری ها وارد بود این بود كه زمانی كه شركت های زیر مجموعه یك شركت مادر تخصصی را یكی یكی واگذار می كردیم زنجیره ارزش از بین می رفت بدین سبب درحال كسب اجازه هستیم كه مجموعه ای را، برای مثال ایمیدرو را به صورت سهامی عام عرضه نماییم. بر این اساس پیش بینی می شود تا اواسط اردیبهشت مجموعه ایمیدرو به صورت شركت سهامی عام در بازار سرمایه پذیرش و كشف قیمت شود.

وی افزود: در این شرایط شركت ها مكلف هستند اطلاعات را به صورت شفاف در كدال مشخص كنند. همین طور باید صلاحیت حرفه ای سازمان بورس را داشته باشند. همین طور این پروسه برای نیروگاه های برق و شركت مادر تخصصی برق حرارتی طی می شود. برای ایدرو و ایمیدرو موافقت وزیر صنعت را ستاندن كرده ایم و در انتظار اجازه هیات وزیران هستیم. از دوستان بورس هم برای پذیرش و كشف قیمت برای عرضه اولیه قول گرفته ایم.

رئیس سازمان خصوصی سازی در مورد ۱۸ شركت دولتی كه مقرر است سهام آنها در بورس ارائه شود نیز توضیح داد: ۱۸ شركت پرتفوی خوب و بلوك مدیریتی دارند. این ۱۸ شركت در چارچوب سه صندوق ETF هستند. در این راستا نامه ای خطاب به وزیر اقتصاد نوشته ایم و این وزارت خانه مقرر است واسطه گری مالی انجام دهند و باقی مانده سهام سه بانك صادرات، تجارت و ملت و دو بیمه البرز و اتكایی امین را عرضه كنند. سهم دولت در بعضی از موارد ذكر شده ۱۷ و در بعضی ۱۸ درصد است. وزارت اقتصاد نماینده خودرا طی نامه ای معرفی كرده است.

صالح افزود: همین طور یك صندوق سرمایه گذاری قابل معامله پالایشی وجود دارد كه شامل پالایشگاه های بندرعباس، تبریز، تهران و اصفهان می شود كه بلوك مدیریتی هم در آنها اعمال می شود. در این راستا نامه ای خطاب به وزیر نفت ارسال كرده ایم كه پذیره نویسی را آغاز كنند. جلسات در این راستا در وزارت نفت در حال برگزاری است. یك صندوق دیگر نیز فلزات و خودرو است كه شامل سهام دو خودروسازی سایپا و ایران خودرو و باقی مانده فولاد مباركه و شركت ملی صنایع مس می شود. بقیه موارد در هیات واگذاری دنبال می شود. قیمتی كه برای انتقال سهم در نظر گرفته میشود یك ماه منتهی به آگهی است.

او در آخر درمورد آزادسازی سهام عدالت نیز اظهار داشت كه امیدورایم تا اختتام آبان سهام عدالت قابل معامله شود. ۲۲۳۲۲۳


منبع:

1399/01/30
19:55:31
5.0 / 5
3068
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما