فعالان صنعت چگونه در مقابل نوسانات قیمتی بیمه شوند؟

فعالان صنعت چگونه در مقابل نوسانات قیمتی بیمه شوند؟ به گزارش پول من یك معامله گر بازارهای كالایی با اشاره به اینكه نبود چشم اندازی روشن نسبت به فعالیتهای اقتصادی یكی از معضلات فعلی فعالان صنعت و تولیدكنندگان است، اظهار داشت: در دنیا ابزارهای مالی وجود دارد كه شركت های فروشنده و خریدار مواد اولیه و واسطه ای با استفاده از این ابزارها، خویش را در مقابل نوسانات قیمتی و اطمینان از خرید و فروش محصولاتشان بیمه می كنند، در بورس كالای ایران هم قراردادی به نام كشف پریمیوم وجود دارد كه امكان بیمه معامله گران در مقابل نوسانات قیمتی را فراهم نموده است.سارا مكتبی معامله گر یك شركت كارگزاری در مورد مزایای استفاده از قرارداد كشف پریمیوم برای شركت ها جهت پوشش ریسك ناشی از نوسانات قیمتی به خبرآنلاین اظهار داشت: قرارداد كشف پریمیوم قراردادی است كه خریدار و فروشنده برای معامله حجم مشخصی از یك كالا برپایه قیمت مبنا به توافق می رسند و قیمت نهایی معامله با كشف پریمیوم در زمان معامله، نهایی و تعیین می شود.
وی ادامه داد: ازاین رو معاملات كشف پریمیوم برای محدود كردن ریسك قراردادهای بلندمدت برای خریدار و فروشنده است به صورتی كه این قرارداد در مواقع بحرانی به تولیدكنندگان و مصرف كنندگان اطمینان خاطر می دهد و نوعی گارانتی را برای معامله گران محصول فراهم می آورد به این صورت كه برای مثال ابتدای هر ماه قرارداد كشف پریمیوم با تعیین قیمت مبنا در بورس انجام می شود سپس در سررسید با عنایت به شرایط بازار، نرخی بعنوان نرخ پریمیوم اعلام و قرارداد نهایی می شود.
به قول وی، در این قرارداد فروشنده اطمینان پیدا می كند كه تقاضای مورد نیاز برای محصولش وجود دارد و می تواند برای آینده برنامه ریزی كند و خریدار هم از ضمانت لازم برای تحویل محصول مورد نیاز خود برخوردار می شود ازاین رو می توان گفت این قرارداد بابت ریسك هایی كه قابل پیشبینی نیست منعقد می شود.
به گفته این معامله گر بورس كالا، تابحال در چند نوبت از قراردادهای كشف پریمیوم در تالار فرآورده های نفتی بورس كالا استقبال شده كه پیشبینی می شود به مرور در تالار پتروشیمی و صنعتی بورس كالا هم شاهد انعقاد قرارداد كشف پریمیوم به شكل مستمر باشیم.
مكتبی بر ضرورت فرهنگ سازی برای شناخت صنایع با ابزارهای مالی نوین تصریح كرد و اظهار داشت: باید به شركت ها اعلام گردد كه فلسفه قرادادهای كشف پریمیوم این است كه نوسانات قیمتی را پیش بینی نماید و در ایام التهابی بازار و تغییرات سریع قیمتی برای فروشنده و خریدار اطمینان خاطر ایجاد كند؛ این اتفاق همان معضل فعلی اقتصاد ماست كه خیلی از فعالان صنعت و تولیدكنندگان چشم انداز روشنی از آینده خود ندارند. ازاین رو شركت ها می توانند در زمان التهابی بازار و نوسان قیمتی از این قراردادها برای پوشش ریسك بهره برده و خویش را در مقابل نوسانات قیمتی بیمه كنند.
به قول وی، محدودیتی جهت استفاده از این قرارداد در صنایع و شركت ها وجود ندارد و این قراردادها می تواند روی سایر محصولات هم مورد استفاده قرار بگیرد و تمام شركت ها از آن استفاده كنند به صورتی كه كشف پریمیوم برای محصولات صنعتی و حتی كشاورزی هم ابزاری كاربردی است چونكه كشاورزی ماهیت آتی دارد و همواره فعالان این حوزه نسبت به میزان و قیمت تولیدات خود مسئله دارند كه این ابزار مالی می تواند راهگشا باشد.
این معامله گر بازارهای كالایی در مورد استقبال از این ابزار در آینده اظهار داشت: بطور قطع در كنار توسعه بیشتر و استقبال فعالان بازارها از ابزارهای مالی، قرارداد كشف پریمیوم هم با اقبال بیشتری از جانب شركت ها مواجه می شود كه به صورت طبیعی فرهنگ سازی و آموزش، سرعت اقبال به این دست ابزارها را زیاد می كند.
۲۲۳۲۲۳

1399/02/03
13:41:01
5.0 / 5
2848
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما