مدیر عامل بورس تهران تشریح كرد

آیا حباب بورس ایران خواهد تركید؟

آیا حباب بورس ایران خواهد تركید؟ به گزارش پول من مدیر عامل بورس اوراق بهادار تهران علل رشد بازار بورسهای ایران برخلاف روند بورس های جهان كه طی ماههای اخیر نزولی و با سقوط همراه بوده اند را شرح داد.


به گزارش پول من به نقل از مهر، علی صحرایی در گفت و گو با شبکه العالم به تشریح وضعیت بورس تهران در شرایط کنونی کشور پرداخت.
شاهد رکود بورس های دنیا در شرایط انتشار کرونا در سطح بین المللی هستیم ولی در این شرایط بورس ایران در حال صعود هست؛ به چه دلیل بورس ایران از شرایط انتشار کرونا تاثیر نگرفته است؟
در پاسخ به این سؤال شما می بایست چند مقوله را از هم تفکیک نماییم. نخست اینکه بورس ایران بعد از شهادت سردار سلیمانی و آن اقدامات بازدارندگی دفاعی که در مقابل آن اقدامات انجام شد، سبب شد که بسیاری از سرمایه های بزرگ به درستی وارد بازار سرمایه شود چون تا آن زمان عده ای خطرات جنگ را به نادرست احساس می کردند، ولی بعد از آن افراد محتاط و سرمایه های بزرگ هم بازار سرمایه را بعنوان مقصد سرمایه گذاری انتخاب کردند و از آن تاریخ شاهد رشد قابل توجهی در بازار سرمایه هستیم. از طرفی در دنیا هم هم اکنون نوسانات زیادی دیده می شود و بازارهای کامودیتی هم بعضاً رشد داشته است. در بورس ایران هم صنایع متنوعی وجود دارد که نزدیک به ۴۰ صنعت در بورس ایران پذیرفته شده که شامل ۳۳۵ شرکت از صنایع مختلف اقتصادی مانند پتروشیمی و پالایشگاهی، بانک، صنایع معدنی و فلزات اساسی که محصولات آن معمولاً تابع قیمتهای جهانی می باشد و این گروه از شرکت ها خیلی مورد استقبال قرار گرفتند. وی خصوصیت هایی بازار سرمایه ایران را از دیگر علل صعود این بازار دانست و خاطرنشان کرد: الان به واسطه ریز ساختارها و زیر ساخت هایی که طی ۱۰ سال گذشته ایجاد شده، دسترسی مردم ایران به بازار سرمایه بسیار تسهیل شده، به صورتی که هم اکنون بیشتر از ۲۰۰۰ نقطه تماس در سرتاسر کشور داریم که امکانات بازار سرمایه در دسترس مردم به صورت آسان فراهم نموده است. همینطور دسترسی برخط بسیار گسترش یافته و مردم از خانه و محیط کار یا تلفن همراه شخصی خود هم می توانند به راحتی به بازار سرمایه دسترسی پیدا کرده و سفارش های خرید و فروش خویش را ارسال نمایند. وی به شفافیت فراگیر بازار سرمایه اشاره نمود و تصریح کرد: زیرساخت شفافیت که مورد انتظار جامعه تحلیل گری می باشد رشد بسیاری داشته است. آمار تولید و فروش شرکت ها را مکرر و به صورت ماهیانه اعلام می نماییم، همینطور عملکردهای سه ماه شرکتها در سامانه کدال عرضه می گردد. صورت های مالی شش ماهه حسابرسی شده به صورت اجمالی و در انتهای سال هم صورتهای مالی حسابرسی شده عرضه می گردد. این میزان از تواتر اطلاعات کم نظیر بوده و شفافیت حداکثری را در بازار بوجود می آورد. وی تصریح کرد: از طرفی در حوزه فرهنگ سازی و آموزش هم کارهای زیادی در این سال ها انجام شده و برای سلیقه های متفاوت و سطوح متفاوت ریسک پذیری هم محصولات بازار مالی را فراهم نموده ایم.
برخی از تحلیلگران داخلی و خارجی بر این اعتقاد هستند که شرایط صعودی بورس ایران مستمر نبوده و دارای حباب می باشد و به زودی فرو می ریزد، نظر جنابعالی در این مورد چیست؟
درباره مبحث حباب، پژوهشکده مطالعات اقتصادی وزارت اقتصادی به صورت مستقل تحقیقی انجام داده و موضوعیت کلی حباب رد شده است، ولی امکان دارد شرکت هایی در اندازه های کوچک وجود داشته باشند که دارای ارزش مازاد over value باشند و به واسطه رفتار بازار حتما اصلاح می شوند. ولی علت اصلی افزایش قیمتها در بازه زمانی کوتاه به کمتر توجه کردن سهامداران به مقوله سود آوری بوده و به ارزش های جایگزینی روی آورده اند. دوستانی که نظریه حباب را مطرح می کنند شاید ملاک تعیین قیمت آنها سود آوری جریان های نقدی، و ارزش فعلی جریان های نقد آتی باشد و تفاوت در دیدگاه ها است. اگر بخواهیم به صورت کلی به این پرسش پاسخ دهیم، می توان گفت بورس ما به واسطه ی ارزش های جایگزینی حباب نیست ولی امکان دارد شرکت های کوچکی باشند که با قیمتی بیشتر از ارزندگی خود روبرو شده و در اصطلاح Over Value بوده و برخی ها به واسطه تمرکزی که بر روی شرکت های کوچک دارند چنین اظهار نظرهایی کرده اند.
ظرفیت بورس ایران برای حضور شرکت ها و سرمایه گذاران چه میزان است؟
بورس ایران سابقه ۵۲ ساله دارد و برای اجرای سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصی سازی اقتصاد از راه بازار سرمایه از ۱۰ سال قبل بستری فراهم شده و همچنان این مسیر ادامه دارد. اغلب شرکت هایی که در ۱۰ سال گذشته سهام شأن در بورس واگذار شده است دولتی بوده اند و در صنعت خود از شرکت های بزرگ محسوب می شوند، این ظرفیت به واسطه جمعیتی که امروز بازار سرمایه را بعنوان یک گزینه سرمایه گذاری برگزیده اند، ظرفیت بزرگی است و شرکت های بزرگی در بورس پذیرفته شده است و آخرین شرکت بزرگی که پذیرفته شد، شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی (شستا) بود که ۱۸۷ شرکت زیر مجموعه دارد و ۸۲ درصد پرتفوی شرکت های زیر مجموعه شستا در بورس پذیرفته شده است.
در شرایطی که بورس ایران در حال رشد است و بورس های منطقه ای در رکود، آیا این صعود می تواند انگیزه ای جهت شرکت در بورس ایران باشد؟ حضور و سرمایه گذاری برای خارجی ها تحت چه شرایطی امکان پذیر است؟
سرمایه گذاران خارجی می توانند به راحتی در بورس سرمایه گذاری کنند و هم اکنون هم صندوق هایی هستند که در بورس سرمایه گذاری می کنند، معمولاً صندوق های بین المللی بازارهای بکری همچون بازار کشور ما را با محاسبات خود بعنوان گزینه های پر ریسک و پر بازده بعنوان مقصد سرمایه گذاری انتخاب می کنند. سرمایه گذار خارجی با یک سرمایه گذار ایرانی تفاوتی ندارد، در ضمن سرمایه گذاران خارجی که به قصد سرمایه گذاری استراتژیک وارد شرکت های ایرانی می شوند می توانند از حمایت های قانون سرمایه گذاری خارجی هم برخوردار شوند.
با توجه به اینکه ایران یک کشور نفت خیز بوده و اقتصادی مبتنی بر درآمد نفتی دارد آیا کاهش قیمت نفت بر بورس ایران تاثیر داشته است؟
بورس نفت کاهش قیمت داشته ولی شرکت هایی که در بورس حضور دارند تولید کننده نفت نیستند، محصولات پتروشیمی و پالایشگاهی تولید می کنند و بخشی از محصولات خویش را در داخل و بخش دیگر را صادر و به فروش می رسانند. این شرکت ها عمدتاً در حوزه صنایع پتروشیمی هستند و محصولات خویش را به بازارهای بین المللی صادر کرده که در نتیجه سودآوری آنها تحت تاثیر کاهش قیمت نفت به صورت کلان نمی باشد، البته امکان دارد در یک شرکت خاص محدودیت هایی بوجود آمده باشد که این محدودیت هم در کوتاه مدت است و هم اکنون تاثیر محسوسی از رکود اقتصاد جهانی در بورس ایران مشاهده نمی گردد.
در روزهای گذشته شاهد عرضه سهام شرکت های دولتی در بورس بوده ایم، این عرضه های دولتی را چگونه ارزیابی می کنید و چه تاثیر بر بورس می گذارد؟
در راستای ادامه اجرای سیاست های اصل ۴۴، باقیمانده شرکت هایی که در بورس پذیرفته شده اند و سهام آنها در اختیار دولت بوده، به این مفهوم که به اندازه یک کرسی در حدود ۲۰ درصد از شرکت هایی که واگذار کرده بود را در بورس عرضه نکرده بود و باقیمانده سهام دولت به صورت صندوق های ETF و یا به صورت عرضه مستقیم در بازار به فروش خواهد رسید. براین اساس ۳ صندوق در صنایع بانک و بیمه، صنعت پالایشگاهی و در صنعت خودرو، معادن و فولاد طراحی شده که واحدهای آن با ۲۰ درصد تخفیف نسبت به ۳۰ روز گذشته به همه هموطنان تا سقف ۲ میلیون تومان قابل فروش می باشد. از سال ۱۴۰۰ به بعد مالکیت این یونیت ها هم به اشخاص واگذار می شود. هم اکنون دولت سهامدار ممتاز واحدهای این صندوق ها است و مدیریت این بلوک را به نمایندگی از سهامداران دولت انجام خواهد داد.
موضوع دیگر تحریم های آمریکاست که اقتصاد ایران را هدف گرفته است، آیا تحریم ها بر بورس چه تأثیری داشته است؟
این پرسش بارها از بنده در رسانه های خارجی و داخلی سوال شده است ولی شاخص ها، نماگرها و اعداد و ارقام به روشنی منعکس کننده پاسخ شما است. واقعیت این است که اقتصاد ایران درون زاست و تنوع اقلیم و شرایط طبیعی که کشور ما دارد و همینطور ظرفیت منابع طبیعی و معدنی به همراه نیروی انسانی جوان، خلاق و دارای تحصیلات عالیه، چرخ اقتصادی را به حرکت درآورده و محدودیت های تحریمی را برطرف کرده ایم. گرچه زحمات و تلاشهای ما زیاد شده یا هزینه ها افزایش یافته است و کاری بر زمین نمانده است. محصولات متنوع شرکت های مختلف در بازار بزرگ ۸۰ میلیونی داخلی و بازار بکر منطقه به فروش می رسد و یا خدمات عرضه می گردد، در نتیجه نماگرها نشان داده است که در حوزه اقتصاد غیر نفتی پارسال با رکود مواجه نبوده ایم و حتی صادرات قابل توجهی هم داشتیم. بخشی از محدودیت های تحریمی فروش نفت هم بوسیله صادرات غیر نفتی و محصولات دیگر جبران شده است.
آیا بورس هم اکنون می تواند در خنثی سازی تحریم ها به اقتصاد کشور کمک کند؟
درگذشته اقتصاد ایران عمدتاً مبتنی بر تأمین مالی از بانک ها بوده ولی در شرایط موجود بازار سرمایه هم بالی برای تأمین مالی اقتصاد کشور می باشد. همانطور که آگاه هستید دولت هم شرکت های متنوعی را در بورس عرضه نموده است که از این طریق بخشی از تأمین مالی خویش را انجام می دهد. و از این طریق محدودیت های جهانی در ارتباط با عدم تخصیص منابع سرمایه گذاری خارجی و فاینانس به صنایع و اقتصاد کشور هم از راه تأمین مالی داخلی انجام می شود و به راحتی سهامداران عمده شرکت های پذیرفته شده در بورس، سهام این شرکت ها را در وثیقه قرار می دهند و از همین بازار تأمین مالی می کنندابزارهای تأمین مالی زیادی در بازار داریم که بزرگترین تأمین مالی ۱۰۰۰ میلیارد تومانی در بورس اوراق بهادار تهران از راه اختیار فروش تبعی انجام شده و سایر محصولات بازار بدهی بورس هم در همین راستای تأمین مالی شرکت های پذیرفته شده است. خلاء تأمین مالی جهانی را از همین جریان های نقدی خرد پس انداز مردم جبران می نماییم و جریان نقدی مردم جمع آوری و در راه تولید و کمک به تأمین مالی پروژه ها و شرکت ها استفاده می شود.
جایگاه بورس ایران را در میان کشورهای منطقه و جهان چگونه ارزیابی می کنید؟
بورس تهران عضو فدراسیون های FEAS و WFE است و در سال میلادی گذشته مطابق با گزارش های این دو فدراسیون به لحاظ افزایش ارزش بازار و شاخص رتبه اول را به خود اختصاص داد. در مقایسه با بورس های منطقه، بورس های کشورهای حاشیه خلیج فارس مبتنی بر بانک یا نفت می باشد ولی در بورس ایران بیشتر از ۴۰ صنعت حضور دارند و تنوع محصولات و شرکت هایی که در صنایع مختلف هستند بسیار بیشتر است. از طرفی جمعیت قابل ملاحظه ۸۲ میلیون نفری، پتانسیل بالقوه زیادی برای افزایش سمت تقاضا را دارد.
ارزیابی شما از آینده بورس تهران بویژه در مرحله بعد از کرونا چیست؟
مرحله پسا کرونا زمانش هنوز معلوم نیست ولی خیلی از کشورها با رعایت پروتکل های بهداشتی و رعایت فاصله گذاری اجتماعی، بعضی از فعالیتهای اقتصادی خویش را آغاز کرده اند و نماگرهای بورس های جهانی بر این امر صحه می گذارد، قیمت نفت که متأثر از این مورد هست، نشانگر آغاز فعالیتهای اقتصادی به صورت تدریجی است. در این راه هم محصولات برخی شرکت ها مخصوصاً صنایع پتروشیمی، پالایشگاهی و معادن صادر می شود. با کاهش محدودیت های جهانی به علت وضعیت کرونا و تقاضای مشتریان جهانی برای محصولات، فروش شرکتهای فهرست شده در بورس تهران افزایش می یابد و در نتیجه افزایش سود آوری اثرات مثبتی خواهد داشت.
به عنوان آخرین سوال سفارش شما به سرمایه گذاران خارجی به خصوص سرمایه گذاران کشورهای عربی که قصد سرمایه گذاری در بورس تهران را دارند چیست؟
سرمایه گذاران خارجی می توانند از راه ۱۰۸ کارگزار فعال در بازار سرمایه ایران که برخی از آنها فعالیت بین المللی هم دارند مبادرت به سرمایه گذاری کنند. همینطور از راه صندوق ها، منابع آن صندوق را دریافت و خود به مدیریت آن بپردازند، یعنی طرف حساب سرمایه گذاران خارجی ما همان مدیریت فاند بوده و نقل و انتقال پول را همان شرکت متخصص این کار انجام می دهد و محدودیت های موجود را خود برطرف کرده و حضورشان در این بازارها به صورت خرید یونیت ها خیلی آسان تر می باشد. همینطور اطلاعات این فاندها و یونیت ها در سایت www.fipiran.com قابل دسترسی و بررسی است. اشخاصی هم که نگاه دراز مدت و استراتژیک در سرمایه گذاری دارند می توانند با عنایت به حمایتی که در مقررات ما از راه قانون فیپا وجود دارد بلوک های شرکت ها را خریداری کنند و دولت هم خروج سود نقدی و اصل سرمایه را تحت شرایطی تضمین کرده است.

1399/02/26
22:02:17
5.0 / 5
2835
تگهای خبر: آمار , ابزار , ارز , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما