كدام نمادها امروز شاخص كل بورس را تقویت كردند؟

كدام نمادها امروز شاخص كل بورس را تقویت كردند؟ به گزارش پول من فارس نوشت: بورس اوراق بهادار تهران كه در ایام پایانی هفته گذشته و دو روز اول هفته جاری با افت شاخص روبرو شده بود، از روز گذشته روند رو به رشد را باردیگر پی گرفت.


بورس اوراق بهادار تهران که در ایام پایانی هفته گذشته و دو روز اول هفته جاری با افت شاخص روبرو شده بود، از روز گذشته روند رو به رشد را باردیگر پی گرفت. البته به نظر برخی کارشناسان قیمت ها تعدیل می شد و به واقعیت نزدیک تر می شد، اما از روز گذشته روند رو به رشد پیدا کرده و امروز هم شاخص کل با افزایش 6 هزار و 86 واحد به رقم یک میلیون و هزار و 266 واحد رسید. به قول کارشناسان عمده دلیل رشد شاخص بورس هجوم سیل نقدینگی به سمت بازار سرمایه و اقبال مردم به بورس به خاطر بازدهی مناسب این بازار و رشد سرمایه بوده، اما نکته مهم این است که سهام شناور در بازار اندک است و تقاضای بالا سبب فشار بر قیمت سهام و افزایش بی رویه قیمت شده است. از طرفی طبق گفته مقامات بورس زمینه حضور شرکت های مختلف در بورس فراهم شده و شرکت ها با داشتن شرایط به راحتی می توانند در بورس یا فرابورس پذیرش شده و علاوه بر تأمین نقدینگی برای طرح های توسعه ای خود به عمق بازار و جمع آوری نقدینگی سرگردان از بازار کمک کنند. شاخص کل با معیار هم وزن که بیشتر مورد توجه تحلیلگران قرار می گیرد، امروز با رشد 6 هزار و 585 واحد به رقم 321 هزار و 37 واحد رسید. ارزش بازار در بورس اوراق بهادار تهران امروز به بیشتر از 3 هزار و 757 تریلیون تومان رسید. معامله گران امروز در بورس تهران بیشتر از 9 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در چارچوب یک میلیون و 370 هزار نوبت معامله و به ارزش 9 هزار و 882 میلیارد تومان داد و ستد کردند. اگر ارزش معاملات امروز فرابورس را هم که به بیشتر از 5 هزار و 52 میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم ارزش معاملات امروز بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس به بیشتر از 14 هزار و 934 میلیارد تومان رسید. امروز شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هزار و 608 واحد تقویت شده و به رقم 266 هزار و 163 واحد رسید. همینطور شاخص قیمت با معیار هموزن با رشد 2 درصدی به رقم 212 هزار و 707 واحد رسید.
شاخص آزاد شناور با رشد 7 دهم درصد به رقم یک میلیون و 271 هزار و 409 واحد رسید. شاخص بازار اول بورس با کاهش 233 واحد به قرم 741 هزار و 134 واحد رسید. و شاخص بازار دوم بورس با رشد 1.6 درصد به رقم یک میلیون و 988 هزار و 689 واحد رسید. امروز نمادهای مخابرات، پارس مینو، پتروشیمی پارس، همگی در تقویت شاخص بورس اثرگذار بودند و نمادهای فولاد مبارکه، گل گهر، بانک ملت و تاپیکو در کاهش شاخص بورس اثرگذار بودند. نمادهای پربیننده که مورد اقبال معامله گران قرار گرفته شامل بانک تجارت، بانک ملت، پالایش نفت اصفهان، ملی مس، فولاد مبارکه، گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو و بانک صادرات بودند. امروز در فرابورس ایران هم شاخص کل 56 واحد رشد کرد و به رقم 11 هزار و 291 واحد رسید. همینطور ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیشتر از 710 هزار میلیارد تومان رسید. معامله گران امروز در فرابورس ایران بیشتر از 3.4 میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در چارچوب 862 هزار نوبت معامله و به ارزش 5 هزار و 52 میلیارد تومان داد و ستد کردند. نمادهای ذوب آهن، پتروشیمی زاگرس، امروز بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشته و نمادهای صبا تأمین، پالایسش نفت لاوان، هلدینگ معدنی خاورمیانه، فولاد هرمزگان و نیروی برق دماوند بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشتند. امروز نمادهای ذوب آهن اصفهان، بانک دی، سرمایه گذاری میراث فرهنگی، سیمان لار سبزوار، پتروشیمی زاگرس، کارخانجات صنعتی تبرک و توسعه عمران استان کرمان بودند. همینطور فردا چهارشنبه 31 اردیبهشت 99 عرضه اولیه سهام لاستیک سازی یزد در فرابورس ایران انجام می شود و هم چنین فردا آخرین روز اردیبهشت آخرین فرصت پذیره نویسی واحدهای صندوق واسطه گری مالی یکم با نماد دارایکم است که البته همه دارندگان کد ملی ایرانی می توانند از راه درگاه های بانکهای کشور و یا به روش اینترنتی تا سقف 2 میلیون تومان برای هر کد ملی این واحدها را خریداری کنند. واحدهای صندوق واسطه گری مالی یکم از اول مرداد سال جاری قابل خرید و فروش می شود و این واحدها با تخفیف حدود 30 درصد عرضه می شود، گرچه معاون بیمه و بانک وزارت اقتصاد اعلام نموده بود هر واحد 10 هزار تومانی صندوق واسطه گری مالی یکم به قیمت روز بورس حدود 19 هزار و 800 تومان می ارزد. 223227

1399/03/01
12:51:45
5.0 / 5
3235
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما