بورس به روزهای اوج بازمی گردد؟

بورس به روزهای اوج بازمی گردد؟ به گزارش پول من بورس اوراق بهادار امروز حالا بیشتر از هر زمان دیگری با رصد افكار عمومی روبروست، ریزش شاخص نگرانی ها را بالا برده و رشد شاخص هجوم به صف های خرید را افزیش می دهد.به گزارش خبرانلاین، بورس اوراق بهادار در حالی به مقصد سرمایه های بخش مهمی از سهامداران خرد تبدیل گشته است که کسب درآمد و سود در این بازار نیازمند دانشی حداقلی از موازین و قوانین خرید و فروش سهام است.
رشد برق آسای بورس در فروردین ماه و اردیبهشت ماه سبب شد بخش مهمی از افرادی که اندکی سرمایه داشتند راهی بورس شوند و همین مساله یعنی ورود بخش مهمی از افراد تازه کار سبب شد بساری از کارشناسان اخطار بدهند که این وضعیت می تواند زمینه را برای بروز بحران مهیا نماید چون که کسب سود در بورس، همواره مقدور نیست
به عبارت دیگر انتظار برای رشد همیشگی بازار عاملی است که در ایام سخت، ناگهان صف های فروش چنان طولانی شود که ریزش قابل توجه شاخص را رقم بزند.
روز گذشته ریزش شاخص چنان صف‎های فروش را سنگین کرد که برخی دست به کار محاسبه شدند تا دریابند دارندگان سهام عدالت در روز ریزش عجیب بورس چقدر زیان دیدند. رقم بزرگ زیان البته برای هر فرد خود نشان می داد که رفتار توده وار در بورس تا چه میزان سود سرمایه گذاران و سهامداران خرد را در بر دارد. بررسی ها نشان داده است در سال جدید روزانه ۱۵۰ هزار سهامدار جدید وارد بورس شده اند. این آمار به نقل از قالیباف اصل، رئیس سازمان بورس اوراق بهادار بر اساس کدهای سهامداری صادره انتشار یافته است.
در حالی اما صف های طولانی خرید در چشم به هم زدنی به صف های طولانی فروش تبدیل می شود که برخی معتقدند این وضعیت نشان از بی اطلاعی خیلی از سهامداران خرد از وضعیت ذاتی معاملات در بورس دارد.

بورس در فاز اصلاح
بعد از آنکه شاخص بورس سد مقاومتی یک میلیون واحدی را شکست، خیلی از کارشناسان پیشبینی کردند که بورس وارد فاز اصلاحی شود. همزمانی اصلاح شاخص بورس با عرضه سهام عدالت از یک سو و اعلام پیش ثبت نام برای ۲۵ هزار دستگاه خودرو از طرفی سبب شد روند ورود سرمایه به بورس تا حدی متوقف شود.
در عین حال تبلیغات منفی برخی در مورد وضعیت بورس سبب شد رشد بازارهای موازی بورس یعنی دلار و سکه هم رقم بخورد تا این وضعیت بیشتر از پیش دستخوش تزلزل شود.
در معاملات ۶ خرداد ۹۹ با اُفت ۳۱ هزار و ۱۶۴ واحدی به پله ۹۲۸ هزار و ۶۷۶ واحدی سقوط کرد.
در معاملات روز گذشته تعداد ۷۷۲ هزار و ۲۶۰ سهم اوراق بهادار به ارزش ۶۳ هزار و ۱۵۸ میلیارد ریال در بیشتر از ۴ میلیون و ۶۵۷ هزار نوبت معاملاتی داد و ستد شد.
بر این اساس شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) بیشتر از ۸۲۸۰ واحد، شاخص آزاد شناور ۴۰۷۵۲ واحد، شاخص بازار دوم ۵۲۹۹۳ واحد و شاخص بازار اول ۲۵۲۱۱ واحد، شاخص کل (هم وزن) ۵۶۲۲ واحد، شاخص قیمت (هم وزن) ۳۷۲۲ واحد اُفت را تجربه کردند اما در و قرمز پوش بازارها بعضی از فرصت خاص خرید استفاده کردند و پرتفوی خویش را با قیمت های مناسب تر سهام بستند. حالا از پس ریزش چند روزه بورس، در آخرین روز فعالیت بازار سرمایه بورس سبزپوش شد.
در حالی که بازار سهام امروز را با افتی ۱۲ هزار واحدی آغاز کرد، بعد از گذشت کمتر از یک ساعت و نیم از شروع معاملات، شاخص کل سبزپوش شد و توانست وارد محدوده مثبت شود.
سبزپوشی بازار در حالی رخ می دهد که در سه روز کاری گذشته شاخص کل نزدیک ۸ درصد افت کرده بود. معاملات مثبت نمادهای بزرگی نظیر فارس، فولاد و فملی بیشترین تأثیر را در این سبزپوشی شاخص داشته اند. این در شرایطی است که بعد از گذشت ۹۰ دقیقه ارزش کل معاملات بورس به نزدیک ۴۸ هزار میلیارد ریال به ثبت رسیده است.
کارشناسان چه می گویند؟
"صبر کنید، آموزش ببینید، تجربه بیاندوزید" ؛ این سه توصیه، سفارش های کاربردی و مهمی است که کارشناسان خطاب به تازه واردان در بورس است.
علی اسلامی بیدگلی می گوید: بازار سهام طی چند ماه گذشته رشد پرشتابی را تجربه نمود و انتظار می رفت شاخص به مدار اصلاح وارد شود که با عنایت به افت فعلی شاخص به نظر می آید طی یک یا دو روز آینده روند نزولی بازار متوقف می شود.
این تحلیلگر بازار سرمایه، ضمن تحلیل حرکت روزهای گذشته شاخص چشم انداز آتی بازار سرمایه را ترسیم کرد و اظهار داشت: بازار سهام طی چند ماه گذشته رشد پرشتابی را تجربه نمود و انتظار می رفت شاخص به مدار اصلاح وارد شود.
وی با اشاره به اینکه طی ماه های گذشته بازار سرمایه شاهد ورود سرمایه گذاران جدیدی بود که بخشی از آنها غیرحرفه ای هستند، افزود: روزهای ابتدایی افت بازار بر اساس انتظارات اصلاحی شکل گرفت اما ترس سرمایه گذاران حقیقی نورسیده از روزهای منفی منجر به بروز رفتارهای هیجانی، صف فروش و طولانی تر شدن فرایند اصلاح گردید و ما شاهد روزهای منفی بیشتری بودیم.
محسن عباسی، مدرس دانشگاه و کارشناس بازار سرمایه هم معتقد است: قویتر از قبل معتقدم در راه صعودی بزرگی هستیم. فعلا همه، چشم بسته می فروشند و بزودی باردیگر همه چشم بسته می خرند. در نهایت انتهای این بازی، یک تجربه بزرگ دسته جمعی برای همه رقم خواهد خورد.
این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه بورس فقط بر اساس عوامل اثرگذار حرکت می کند، محدودیت بازارهای رقیب و سرازیر شدن نقدینگی به بورس، کاهش نرخ سود سپرده، ورود عده کثیری از مردم با عرضه های اولیه به بورس، افزایش قیمت دلار و قیمت کالاهای اساسی در داخل و خارج، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی، همچون عوامل رشد بورس اند که همچنان پابرجا هستند و سبب رشد بورس خواهند بود.
عباسی اضافه کرد: ما شدیدا علاقه داریم در کوتاه مدت به آخرین اطلاعات در دسترس، وزن بیشتری بدهیم اما در بین مدت و بلند مدت، شرکت ها صرفاً بر مبنای پارامترهای واقعی قیمت گذاری می شوند.
۲۲۳۲۲۳

1399/03/09
10:17:15
5.0 / 5
2892
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما