رییس كل بانك مركزی:

بازار ارز و پول سیگنال های مثبتی از بهبود وضعیت اقتصادی می دهند

بازار ارز و پول سیگنال های مثبتی از بهبود وضعیت اقتصادی می دهند پول من: رئیس كل بانك مركزی در یادداشتی در فضای مجازی نوشت: بازار ارز و پول سیگنال های مثبتی از بهبود وضعیت اقتصادی می دهند.به گزارش پول من به نقل از مهر، عبدالناصر همتی شب گذشته در یادداشتی در فضای مجازی، نوشت: در اواسط اردیبهشت ماه، اعلام کردم شرایط دشوار است. لیکن، روند در حال بهبود بوده و مدیریت و ثبات نیز قابل اعاده است. امروز و پس از ۲۰ روز از آن نوشته، تأیید و تاکید می کنم که:
۱. در بخش تامین ارز، برای واردات کالاهای اساسی، دارو و مواد اولیه و ضروری کشور، بوسیله روش های مختلف چهارگانه اعلامی بانک مرکزی، شرایط به وضعیت عادی خود برگشته است. بطوریکه در طول این مدت بیش از ۴/۵ میلیارد دلار برای انجام واردات تامین شده است. طبعاً، بازار از شرایط به وجود آمده در سامانه نیما و دیگر روش های تامین ارز و نیز اقدامات در دست اجرا، به تدریج متأثر خواهد شد.
۲. در بخش ریال، برای تامین کسری بودجه در دو مرحله حراج اوراق بدهی دولت، ۱۰٫۰۰۰ میلیارد تومان با نرخ سود سالانه ۱۵ درصد به فروش رفت. با این اقدام بدون افزایش پایه پولی و با بهره گیری از نقدینگی موجود، بودجه دولت تامین مالی شد. در هفته های آینده این حراج ها ادامه خواهد داشت.
۳. شاخص بهای تولیدکننده در اردیبهشت ماه، در مقایسه با ماه قبل از آن، ۰.۹ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۶ درصد رشد داشته است. این یک شاخص پیش نگر تورم است و نشان از کاهش شتاب تورم دارد. بانک مرکزی مصمم به ساز و کار هدف گذاری تورمی است. لذا، سیاست های پولی متناسب با آنرا اعمال خواهدنمود.منبع:

1399/03/20
14:56:49
5.0 / 5
2654
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما