بانك مركزی:

نقدینگی اختتام سال 98 به 2474 هزارمیلیارد تومان رسید

نقدینگی اختتام سال 98 به 2474 هزارمیلیارد تومان رسید پول من: بانك مركزی میزان نقدینگی در آخر سال 98 را بیش از 2 هزار و 472 هزار میلیارد تومان اعلام نمود.به گزارش پول من به نقل از مهر، بانک مرکزی با انتشار گزیده آمارهای اقتصادی در آخر سال ۹۸، حجم نقدینگی را ۲۴ هزار و ۷۲۱.۵ هزار میلیارد ریال اعلام نمود که نسبت به انتها سال ۹۷ معادل ۳۱.۳ درصد افزایش نشان میدهد. این در حالیست که این افزایش در دوره مشابه سال قبل ۲۳.۱ درصد بوده است.
خلاصه دارایی ها و بدهی های بانک مرکزی
میزان دارایی های خارجی بانک مرکزی در آخر سال ۹۸ به ۵۴۷۰.۲ هزار میلیارد ریال رسید که نسبت به انتها سال ماقبل ۱۷.۶ درصد افزایش نشان میدهد. همین طور بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی در دوره مورد بررسی نیز ۱۰۰.۳ هزار میلیارد ریال بوده که نشان دهنده ۴.۴ درصد افزایش است.
وضعیت دارایی ها و بدهی های بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی
این گزارش حاکی می باشد، میزان دارایی های خارجی در این بخش با ۳۷.۵ درصد رشد نسبت به زمان مشابه سال ماقبل به ۶۲۱۵.۸ هزار میلیارد ریال رسیده و حجم اسکناس و مسکوک نیز با رشد ۱.۸ درصدی، ۹۰ هزار میلیارد ریال است.
سپرده بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی نزد بانک مرکزی با ۳۹.۷ درصد افزایش به ۲۸۲۳.۸ هزار میلیارد ریال رسید. همین طور بدهی بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی به بانک مرکزی نیز در دوره اختتام سال ۹۸ با ۱۹.۸ درصد کاهش به ۱۱۰۷.۵ هزار میلیارد ریال رسیده است.
خلاصه دارایی ها و بدهی های بانکهای تجاری
میزان دارایی های خارجی بانکهای تجاری کشور در آخر سال گذشته ۷۶۹.۹ هزار میلیارد ریال است که نسبت به زمان مشابه سال قبل از آن ۳۴.۳ درصد رشد نشان میدهد. سپرده بانکهای تجاری نزد بانک مرکزی نیز ۵۵۳.۳ هزار میلیارد ریال بوده که ۲۶ درصد افزایش یافته است.
جمع کل دارایی های بانکهای تجاری در دوره مورد بررسی، ۸۰۱۳.۹ هزار میلیارد ریال بوده که به نسبت اختتام سال ۹۷ دارای ۲۶.۸ درصد رشد است و میزان بدهی بانکهای تجاری به بانک مرکزی در آخر اسفند ۹۸ به ۴۳.۴ هزار میلیارد ریال رسیده که ۴۸.۶ درصد نسبت به زمان مشابه سال ماقبل افزایش داشته است.
وضعیت دارایی ها و بدهی های بانکهای تخصصی
بر پایه این گزارش، میزان دارایی های خارجی بانکهای تخصصی در آخر سال گذشته ۱۸۳۹.۸ هزار میلیارد ریال است که نسبت به دوره مشابه سال ماقبل ۶۵.۲ درصد رشد یافته است. جمع کل دارایی های بانکهای تخصصی در این دوره رقم ۸۲۳۳.۵ هزار میلیارد ریال است که ۳۲.۲ درصد رشد دارد. همین طور میزان بدهی بانکهای تخصصی به بانک مرکزی ۴۵۴.۳ هزار میلیارد ریال است که معادل ۴.۹ درصد نسبت به انتها سال ۹۶ کاهش داشته است.


منبع:

1399/03/26
23:58:03
5.0 / 5
2650
تگهای خبر: آمار , اسكناس , اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
پول من
pooleman.ir - حقوق مادی و معنوی سایت پول من محفوظ است

پول من

محاسبه گر پول شما